Wyszukiwarka

Wycieczka do Kirgistanu – bezpieczeństwo w kraju nomadów

Podróżowanie po Azji Centralnej nabiera tempa. Według prognoz Światowej Organizacji Turystyki do 2020 roku Wielki Jedwabny Szlak stanie się najpopularniejszą trasą wśród turystów na świecie.

Kiedy jechać?

Kirgistan przyciąga nie tylko góry: dzięki niskiemu przepływowi turystów kraj zachował swoją pierwotną kulturę, rzemiosło, tradycje i zwyczaje nomadów, starożytną architekturę i duchowość, której tak brakuje w regionach rozwiniętych turystycznie. Czas więc spakować torby i plecaki i pojechać do Kirgistanu, aż dotrze tam masowa turystyka. Kraj graniczy z Kazachstanem, Chinami, Uzbekistanem i Tadżykistanem. Główne ośrodki to Biszkek i Osz. Biszkek to północna i oficjalna stolica, Osz to południowa.

Kiedy najlepiej jest odwiedzić Kirgistan? Wycieczki zależą od tego, gdzie chcesz się udać. Latem w dolinach temperatura wzrośnie powyżej plus 35 stopni, ale w górach będzie chłodno. Jesienią, zimą i wiosną wyżyny pokryte są śniegiem, więc ośrodki narciarskie są otwarte na narty od listopada do kwietnia. Na wysokogórskie połoniny – lepiej jechać od czerwca do września, kiedy są obozy nomadów. Na wędrówki i wspinaczkę polecamy od maja do października. Najlepsze pory roku na wyjazd łączony to początek i koniec lata lub początek jesieni, kiedy masowy ruch turystyczny słabnie, nie jest gorąco, a na szczytach gór czasami pada śnieg.

Pozostaje pytanie, czy musimy mieć wizę, aby udała się nasza wycieczka. Kirgistan nie wymaga od obywateli UE wiz. Do 60 dni możesz przebywać na terenie tego państwa bez tego dokumentu.

O czym musimy pamiętać?

Za zakupy kartą można płacić tylko w dużych miastach – Biszkeku, Oszu, Karakolu. W innych miejscach lepiej mieć przy sobie gotówkę w somach. W Kirgistanie jest trzech operatorów telefonii komórkowej: „O!” , „Megacom” i „Beeline”. Łatwo jest kupić kartę SIM w każdym sklepie z zagranicznym paszportem. Komunikacja i mobilny internet 3G i 4G są dostępne na obszarach zaludnionych, a na odległych obszarach komunikacja jest słaba lub jej brak.

Najwygodniejszym sposobem, aby wszystko zobaczyć i być mobilnym, jest wynajęcie samochodu w Biszkeku lub Oszu. Jeśli planujesz wyjechać w góry, lepiej wziąć crossovery lub SUV-y, średnia cena wynajmu to od 3000 rubli dziennie. Ponad 70% dróg w Kirgistanie jest nieutwardzonych.

Kirgizi to koczownicy, więc tradycyjna kuchnia kojarzy się z tradycjami koczowniczego trybu życia. Dania przygotowywane są ze świeżych produktów, prawie wszystkie na bazie mięsa: jagnięcego, wołowego, końskiego czy jaka.

Wegetarianinowi będzie tu ciężko, choć wiele tradycyjnych potraw zawiera sporo warzyw. Dania główne to beshbarmak, pilaw, lagman, shorpo, manty, kuurdak, dymdama, ashlyan-fu, chuchuk (kazy), tash-kordo.

Środki bezpieczeństwa

W północnej części kraju wymagania dotyczące odzieży są prostsze niż na południu, gdzie niepożądane jest chodzenie ulicą w krótkich spodenkach i T-shirtach, lepiej jest nosić lekkie spodnie i koszulkę zakrywającą ramiona. Należy zachować ostrożność podczas przechodzenia przez ulice i poruszania się w wynajętych samochodach. Tak jak piesi mogą przechodzić przez ulicę w dowolnym miejscu, tak samochody nie zawsze przepuszczają pieszych przez ulicę.

Kobiety nie powinny chodzić samotnie po ulicy, ponieważ tradycja porywania panny młodej wciąż trwa, choć jest to nielegalne. Samodzielna wyprawa do Kirgistanu wymaga doświadczenia. Dużo rozsądniejszym rozwiązaniem jest skorzystać z usług sprawdzonego organizatora. Na przykład Adventure Club organizuje takie wyprawy.

Zabrania się importu do Kirgistanu silnych leków i substancji odurzających. Jeśli podczas podróży do Kirgistanu musisz wziąć leki, które są w ograniczonym nakładzie, zdecydowanie zalecamy zgłoszenie ich przy wjeździe / wyjeździe, a także posiadanie recepty lekarskiej potwierdzającej potrzebę przyjęcia. Brak recepty lekarskiej może skutkować odpowiedzialnością karną.

Jeśli chodzi o niezbędne rzeczy, to przede wszystkim zabierz ze sobą ubrania na każdą porę. W ten sam dzień w Biszkeku temperatura może sięgać 45 stopni powyżej zera. Na jeziorze Son-Kul na wysokości 3000 m n.p.m. w nocy temperatura może spaść poniżej 0. Dlatego trzeba być przygotowanym na każdą pogodę.

Zaopatrz się w dobre buty trekkingowe lub wygodne buty do chodzenia po wąwozach i górach oraz śpiwory do nocowania w jurtach. Choć nie musisz wykonywać żadnych specjalnych szczepień, to warto zabrać środki dezynfekcyjne do odkażania skóry.

Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.