Kirgistan – w krainie nomadów
Wylot z Warszawy do Biszkeku z tranzytem międzynarodowym. Zakwaterowanie w hotelu.
W zależności od godziny przylotu, spacer po mieście.
Nocleg w Biszkeku.
Rano transfer na lotnisko i przelot do Osz. Zameldowanie z guesthouse, śniadanie i briefing. Pierwszy dzień wyprawy będzie w całości poświęcony na zwiedzanie Osh. Odwiedzimy barwny bazar, na który dojdziemy przez stary Park Alisher Navoi, w którym ludzie w każdym wieku znajdą rozrywkę dla siebie - starsi piją kawę i grają w szachy, młodsi bawią się i spacerują.
Po południu wejdziemy na Świętą Górę Sulejmana-Salomona i odwiedzimy muzeum historyczne usytuowane w skalnej jaskini.
Kolacja w lokalnej restauracji i nocleg.
Rano przejazd do Arslanbob znanego z otaczających go pięknych krajobrazów i lasów orzechowych, jednych z największych na świecie. Zajmują one powierzchnię około 60 tysięcy hektarów. Lasy orzechowe w Arslanbob zachwycają nie tylko wielkością, ale też wiekiem. Najstarsze drzewa liczą sobie podobno kilkaset lat. Lasy orzechowe są cennym zasobem naturalnym, a zbierane w nich orzechy włoskie stanowią dodatek do wielu lokalnych dań i bazę lokalnych wyrobów cukierniczych. Piękna okolica to również zielone doliny, rzeki i wodospady, popularne miejsce miłośników wędrówek i natury.
Nocleg w guest house.
Dziś wyruszymy bardzo wcześnie ze względu na długą drogę do odległej i odludnej do Doliny Suusamur. Krajobrazy są tu zupełnie dziewicze, a większość dróg została zbudowana jeszcze w czasach sowieckich.
Z tego dnia przywieziemy na pewno mnóstwo zdjęć, a na jego zakończenie czeka nas jeszcze jedna atrakcja - nocleg w jurtach.
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do największego jeziora Kirgistanu Son Kul, otoczonego wysokimi górami o charakterze alpejskim i położonego na wysokości ponad 3000 m n.p.m. Kirgiscy nomadzi zaczęli odwiedzać ze swoimi rodzinami to piękne miejsce, aby tu odpocząć. Pasterze z regionu Naryn przybywali tu wypadać swoje bydło. Nad jeziorem czas wolny na samodzielną eksplorację jego pięknego otoczenia. Odwiedzimy też miejscowych nomadów i pasterzy mieszkających ze swoimi rodzinami w jurtach. Będziemy mieli okazję skosztować narodowego napoju Kirgizów - kumysu wytwarzanego z fermentowanego mleka klaczy. Dla chętnych opcjonalnie za dodatkową opłatą możliwość przejażdżki konnej.
Kolacja i nocleg w jurtach.
Po śniadaniu przejazd do karawanseraju Tash Rabat położonego przy Wielkim Jedwabnym Szlaku. Znajduje się tam niezwykły kamienny zamek z XIV wieku zbudowany we wnętrzu góry na wysokości 3200 m n.p.m. Liczy 31 komnat, a mury mają metr grubości. W podziemiach zamku znajdują się cele, w których przetrzymywano więźniów.
Dla chętnych opcjonalnie za dodatkową opłatą możliwość przejażdżki konnej.
Tradycyjna kolacja i nocleg w jurtach w pobliżu karawanseraju Tash Rabat.
Przejazd do Kochkor. W Kochkor spotkanie z rodziną, która pokaże nam, jak wytwarza się narodowe wełniane dywany. Każdy będzie mógł z pomocą gospodarzy utkać swój własny wyrób.
Nocleg w guesthouse.
Wcześnie rano wyruszymy do wąwozu Jeti Oguz. Po drodze krótki postój w miejscowości Bokonbaeva i spacer po Kanionie Skazka czyli Kanionie Bajek, w którym znajdują się formacje skalne o przedziwnych kształtach budowli i zwierząt. W wąwozie spotkamy też myśliwych polujących na lisy z orłami. Będziemy mieli możliwość potrzymać takiego orła na ramieniu i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Po zwiedzeniu kanionu dalsza podróż do Jeti Oguz. Znajdują się tam słynne formacje skalne o czerwonej barwie, zwane Siedmioma Bykami oraz Góra Złamanego Serca. W Dolinie znajdują się jurty, a ich mieszkańcy chętnie poczęstują nas kumysem.
Kolacja i nocleg w jurtach w nomadzkich klimatach.
Po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Kara Kol. Odwiedzimy między innymi bazar, na którym spotkamy Dunganów - zamieszkującą w Kirgistanie grupę etniczną pochodzenia chińskiego. Na bazarze zjemy też lunch -kirgiską narodową potrawę ashlyanfu. Po lunchu zwiedzimy dungański meczet zbudowany z styli chińskim bez użycia ani jednego metalowego gwoździa, a także drewnianą cerkiew prawosławną.
Nocleg w guesthouse.
Rano przejazd drogą wiodącą przez malownicze doliny do miejsca, z którego udamy się na krótki trekking połączony z piknikiem. Po trekkingu - jeśli pozwoli czas i będą chętni - zrelaksujemy się w gorących źródłach Ak Suu ze zbiornikami o różnych temperaturach wody od bardzo gorącej do lodowatej. Po krótkiem spacerze wokół Ak Suu wyruszymy w dalszą drogę do Issyk Kul - jeziora otoczonego wysokimi górami. Jest to drugie pod względem wielkości górskie jezioro na świecie i bywa nazywane perłą Azji Środkowej. Ze względu na wysokie zasolenie jego wody mają właściwości lecznicze.
Po całym popołudniu spędzonym w malowniczych okolicach jeziora nocleg w guesthouse.
Po śniadaniu wyruszymy w kierunku Biszkeku. Po drodze zatrzymamy się przy jedenastowiecznym minarecie Burana i odwiedzimy zorganizowane na wolnym powietrzu muzeum kamiennych wojowników Balbas.
Wieczorem kolacja pożegnalna w restauracji w Biszkeku.
Nocleg w hotelu.
Transfer na lotnisko w Biszkeku i wylot do Europy.
12.08.2025 - 23.08.2025
7600 PLN
* cena gwarantowana dla grupy minimum 8-osobowej
dopłata do pokoju 1-osobowego 1580 PLN
-
wszystkie noclegi wag programu: hotele, guesthousy, prywatne kwatery lub jurty
- śniadania
-
wstępy do wszystkich atrakcji
-
prywatny transport bus i samochody 4×4
-
opiekę lokalnego i polskiego przewodnika Adventure Club
- ubezpieczenie
- przelotów: Warszawa – Biszkek, Biszkek – Warszawa
- przelotu: Bishkek – Osh
- zwyczajowych napiwków (ok. 50 USD)
- obiadów i kolacji (ok. 50 PLN dziennie)
- napojów
- wydatków własnych
Adventure Club nie ponosi odpowiedzialności za zakup biletów przez klientów przed oficjalną informacją, że wyjazd został potwierdzony oraz przed podaniem, jakie dokładnie połączenia lotnicze posiada już grupa, w przypadku zakupu indywidualnego.