Amazonia Peru – największy skarb natury oczami jej rdzennych mieszkańców
Dżungla amazońska to największa ostoja dzikości na świecie. Oszałamiająca różnorodność gatunków roślin i zwierząt sprawia, że na każdym kroku trzeba zadziwić się nad cudem natury – od samego jej kształtu, poprzez wszystkie stworzenia, te wielkie i legendarne oraz te najbardziej mikroskopijne, aż po zawiłe sieci jej funkcjonowania.
Niestety, z powodu ludzkiej chciwości, Amazonia znika dziś w zastraszającym tempie i nie jest przesadą stwierdzenie, że trzeba spieszyć się, by jej doświadczyć. Dzięki naszej wyprawie można przyczynić się do wsparcia rdzennej społeczności indiańskiej, aby dalej mogła stawiać opór eksploatacji ich ziem, a także pielęgnować wiedzę i umiejętności odziedziczone po swoich przodkach.
Plemię Matsés, zwane również Mayoruna, żyje głęboko w puszczy, w dolinie Yavarí na pograniczu Peru i Brazylii, a jego członkowie porozumiewają się między sobą językiem zrozumiałym tylko przez nich samych. Ich znakiem rozpoznawczym są ozdoby twarzy przypominające kocie wąsy. Do dziś kultywują pradawne tradycje, w tym te związane z rzemiosłem, łowiectwem i medycyną naturalną.
Zapraszamy na tę wyjątkową ekspedycję nieustraszonych łowców przygód! Nie jest to podróż dla każdego, ale dla tych, którzy spełniają wymagania fizyczne niewątpliwie będzie to fantastyczna przygoda.
*WYMAGANIA FIZYCZNE*
– brak ciężkich chorób przewlekłych
– brak lęku przed ekspozycją na pająki, insekty, węże, nietoperze
– dobra tolerancja 30-stopniowego upału i 80-procentowej wilgotności powietrza
Wylatujemy z Warszawy w godzinach porannych. Dwie przesiadki: na jednym z lotnisk europejskich oraz na lotnisku w Limie. W godzinach wieczornych (przesunięcie czasowe: -6 godzin) przylatujemy do Iquitos, stolicy peruwiańskiej Amazonii i zarazem największego miasta świata całkiem niedostępnego drogą lądową. Nocujemy i relaksujemy się po trudach podróży w komfortowym hotelu z basenem blisko centrum.
Po odespaniu lotu idziemy zwiedzać Iquitos, otoczoną puszczą półmilionową metropolię, usytuowaną między ujściami rzek Itaya i Nanay do Amazonki. W tej dawnej stolicy kauczuku obejrzymy centralną Plaza de Armas z zabytkową architekturą, przejdziemy się nadrzecznymi bulwarami Tarapaca i Maldonado, a także zanurzymy się w ulicznym Mercado Belén, na którym można kupić absolutnie wszystko. W ramach wprowadzenia do naszej ekspedycji zwiedzimy Muzeum Kultur Rdzennych Amazonii. Nocujemy w Iquitos.
Odwiedzimy oddaloną o 30 km od miasta, zlokalizowaną na Amazonce Wyspę Małp, na której lokalna organizacja charytatywna zajmuje się przygotowaniem do samodzielnego życia różnych gatunków małp odratowanych z przemytu. Na wyspie będziemy mogli obserwować dzikie zwierzęta z bliska oraz dowiemy się więcej o działalności organizacji. Wycieczka obejmuje także wizytę w Fundo Pedrito, gdzie można zobaczyć arapaimę - największą słodkowodną rybę Amazonii, wiktorię królewską - największą roślinę wodną, a także nakarmić piranie i kajmany. Dodatkowo, chętni będą mogli skosztować suri, jadalnego pędraka będącego lokalnym przysmakiem. Nocujemy w Iquitos.
Dziś początek ekspedycji. W godzinach porannych lecimy awionetką do Angamos, niewielkiej wioski nad rzeką Yavarí na południe od Iquitos. Po drodze zachwycamy się widokami z lotu ptaka na bezkresną zieleń poprzeplataną wstęgami tysięcy rzek. W Angamos spacerujemy po okolicy podglądając codzienne życie społeczności metysko-indiańskiej. Nocujemy w typowym amazońskim "lodge'u" w całości wykonanym z drewna.
Do naszej grupy dołącza indiański przewodnik z plemienia Matsés. Przez cały dzień przeprawiamy się łodzią przez rzekę Yavarí oraz jej dopływ Galves, podziwiając oszałamiającą naturę oraz nabrzeżne wioski indiańskie. Na wieczór docieramy do wioski Buen Perú, w której spędzimy noc jako goście w domu kapitana naszej łodzi.
Pierwsze spotkania z Indianami.
W Buen Perú będziemy towarzyszyć Indianom w ich codziennych zajęciach. Nauczymy się jak pozyskać i do czego wykorzystać korzeń manioku, a także upleciemy "rapishejo" - solidny kosz z liści palmowych. Z owocu drzewa Genipa americana uzyskamy sok używany przez Indian jako barwnik do tradycyjnych tatuaży. Nocą spróbujemy odnaleźć rzekotkę z gatunku Phyllomedusa bicolor, aby zdobyć jej toksynę. Przejdziemy również rytuał Rapé, podczas którego wciąga się indiańską tabakę w celu oczyszczenia i uzyskania klarowności umysłu. Noclegi będą zapewnione w lokalnym domostwie.
Pierwsze spotkania z dzikimi zwierzętami.
Kontynuujemy przeprawę łodzią przez pięć godzin w górę rzeki. Postawimy obóz w pobliżu miejsca, gdzie różne gatunki ptaków i ssaków gromadzą się, by spożywać specjalne minerały. Podglądając w cierpliwości za dnia będziemy mieli szansę zobaczyć papużki, papugi i ary o najróżniejszych barwach. Nocą z dużą szansą pojawią się większe zwierzęta, w tym tapiry i małpy. Nauczymy się też łowić piranie, które następnie z apetytem skonsumujemy. Pójdziemy na poszukiwanie legendarnej anakondy w jej naturalnym środowisku. Nocować będziemy w namiotach.
Popłyniemy rzeką Loboyaku, wąskim dopływem rzeki Galves, co zajmie nam około ośmiu godzin. W trakcie przeprawy wszystkimi zmysłami będziemy doświadczać najbardziej dzikiej i dziewiczej części lasu tropikalnego na naszej wyprawie. Celem tego dnia jest indiańska osada, w której zamieszkamy w malokach wraz z jej rdzennymi gospodarzami, żyjącymi w dużej izolacji od wpływów zewnętrznych. Podczas pobytu u Indian Matsés będziemy chłonąć ich kulturę, obyczaje i towarzyszyć im w codziennych zajęciach.
Zobaczymy jak polują w dżungli przy użyciu tradycyjnego łuku i strzał, a także nauczą nas łowić ryby przy użyciu tajemniczego "barbasco". Podejrzymy jak Indianie uprawiają rośliny i zioła, a także jak wytwarzają i zasadzają pułapki na zwierzynę. Chętni będą mogli uczestniczyć w łapaniu kajmanów, a nawet anakondy. Zostaniemy wprowadzeni w tajniki leczniczo-duchowych ceremonii: Nënë Dapë, do której wykorzystywany jest tytoń pozwalający Indianom nawiązać kontakt z duchami oraz Kambó, w trakcie której używa się wydzieliny ze skóry rzekotki dla wzmocnienia układu odpornościowego. Wieczorami posłuchamy plemiennych legend i opowieści snutych przez Indian przy hipnotyzującym ognisku.
Dodatkowe informacje o plemieniu Matsés:
http://www.matses.org/thematses.html
Wczesnym rankiem rozpoczniemy wielką przeprawę lądową. W ciągu kolejnych dwóch i pół dnia na własnych nogach pokonamy 50 kilometrów przez dziką dżunglę, mierząc jej potęgę siłą własnych mięśni. Wraz z towarzyszącymi nam pomocnikami i tragarzami postawimy obozowiska namiotowe przy samej trasie. Po dotarciu do miasta Requena znajdziemy zasłużony odpoczynek w lokalnym hotelu z porządnymi prysznicami.
W drogę powrotną wyruszymy szybką łodzią motorową przez rzekę Ucayali do miasta Nauta, po drodze starając się zweryfikować czy ryby tam rzeczywiście potrafią śpiewać. Z Nauty dalej pojedziemy już busem prosto do Iquitos przemierzając jedyną asfaltową drogę w całej prowincji o długości niespełna 100 kilometrów. W Iquitos czas na błogi relaks lub na zakup ewentualnych pamiątek. Nocleg w komfortowym hotelu z basenem.
Około południa wyruszamy na lotnisko. Wylatujemy wczesnym popołudniem.
Przylot do Polski.
01.08.2025 - 19.08.2025
13950 PLN
- Noclegi w luksusowym hotelu w Iquitos na początku i na końcu wyprawy
- Śniadania w Iquitos
- Całodzienna wycieczka na Wyspę Małp
- Wizyta w Muzeum Kultur Rdzennych Amazonii
- Transfery lotnisko-hotel i hotel-lotnisko łącznie
- Ubezpieczenie podstawowe
- Opieka dwujęzycznego pilota-tłumacza Adventure Club Kingi Koryckiej, pasjonatki Amazonii, absolwentki wydziału ekologii tropikalnej
- Przelot awionetką z Iquitos do osady Angamos
- Zakwaterowanie w hostelach, lokalnych domostwach i w namiotach (standard rustykalno-survivalowy)
- Pełne wyposażenie kempingowe
- Wynajem łodzi z kierowcą i paliwem
- Przewodnicy lokalni: peruwiański i z plemienia Matsés
- Kucharz, pełne wyżywienie w czasie ekspedycji w dżungli
- Tragarze.
- Przelotu Warszawa – Iquitos i Iquitos – Warszawa
- Obiadów i kolacji w Iquitos na początku i na końcu wyprawy
- Osobistych wydatków
- Napiwków
Adventure Club nie ponosi odpowiedzialności za zakup biletów przez klientów przed oficjalną informacją, że wyjazd został potwierdzony oraz przed podaniem, jakie dokładnie połączenia lotnicze posiada już grupa, w przypadku zakupu indywidualnego.
Wypełnij formularz odpiszemy :)