Wyszukiwarka

Nigeria – wśród ludów najludniejszego kraju Afryki

Nigeria – wśród ludów najludniejszego kraju Afryki

1 Warszawa - Lagos

Przylot na międzynarodowe lotnisko w Lagos. Transfer do hotelu i nocleg.

2 Lagos - Abeokuta

Wcześnie rano wyruszymy do nadmorskiego miasta Badagry, jednej z zabytkowych enklaw dawnego handlu niewolnikami w Afryce Zachodniej. Tę ciemną kartę historii ludzkości przypomina Muzeum Niewolnictwa, Drzwi bez powrotu i budynki, w których przetrzymywano niewolników.
Potem wyruszymy w dalszą drogę do Abeokuty, miasta Yoruba położonego na północ od Lagos.
Nocleg w pensjonacie B&B.

3 Abeokuta - IIdanre

Pierwszą część dnia spędzimy na zwiedzaniu Abeokuty. W mieście znajduje się wiele dobrych przykładów architektury afro-brazylijskiej. Odwiedzimy też targ fetyszów oraz wejdziemy na Olumo Rock, święte miejsce plemienia Yoruba, a w przeszłości również naturalna twierdza używana w tym celu przez plemię Egba.
Następnie przejazd do Idanre, gdzie zatrzymamy się na dwie noce.

4 Idanre

Przez cału dzień będziemy pieszo eksplorować okolicę - Idanre Hills. Przejdziemy przez równinę, na której napotkamy zachowane do dziś święte miejsca. Pałac Owa i sanktuaria znajdują się w tajemniczych miejscach dobrze ukrytych w naturalnym środowisku.
Powrót do hotelu na nocleg.

5 Idanre - Oshogbo

Przejazd z Idanre do Oshogbo z kilkoma postojami.
Oshogbo jest stolicą stanu Osun, a przez wiele lat stanowiło tez centrum kultury duchowej ludu Yoruba.
Odwiedzimy położóny na przedmieściach, otoczony przez rzekę Osun święty las Osun-Oshogbo, który jest ostatnim zachowanym w Nigerii lasem pierwotnym i stał się symbolem kultury Yoruba. Znajdują się w nim rzeźby wykonane w latach pięćdziesiątych przez austriacką artystkę Susanne Wegner, które nadają temu miejscu szczególną atmosferę.

6 Oshogbo - Ilorin - Mokwa

Zanim opuścimy Oshogbo, odwiedzimy dom, w którym mieszkała Susanne Wegner, a obecnie mieszkają w nim jej adopcyjne córki. Będzie to okazja, aby dowiedzieć się więcej o tej ciekawej postaci.
Następnie wyruszymy na północ, zatrzymując się na lunch w miejscowości Ilorin, w której wyraźnie widać różnice między północą i południem kraju. Odwiedzimy pałac Emira, być może będziemy mieli okazję spotkać się z nim lub którymś z jego doradców.
Dalej na północ nad brzegiem rzeki Niger znajduje się miasto Jebba zamieszkałe przez grupę etniczną Nupe, której jednym z głównych zajęć jest rybołóstwo.
Po uzyskaniu pozwolenia od lokalnego wodza zatrzymamy się też w Parku Mungo i miejscu upamiętniającym poszukiwacza tajemniczych źródeł rzeki Niger.
Wieczorem dotrzemy do Mokwy, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

7 Mokwa - Zuru

Po snidaniu wyruszymy w kierunku miasteczka Rijau. Droga poprowadzi nas do Bambafu, gdzie skręcimy na wschód jadąc afrykańskimi niemal-bezdrożami przez miasteczko Ngasky na terytoria zamieszkałe przez grupy etniczne Kamberi i Dukawa oraz stanowiące większość ludy Hausa.
Odwiedzimy lokalny targ, a następnie udamy się do Zuru, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

8 Wioski Dukawa

Ten dzień będzie poświęcony spotkaniom z kulturą ludu Dukawa. Jest to mniejszość etniczna zamieszkująca małe wioski rozrzucone po prowincjach Sokoto i Kontagora w północnej Nigerii.
Kobiety i mężczyźni Dukawa zdobią swoje ciała i twarze tatuażami i skaryfikacjami, choć wpływ islamu i chrześcijaństwa zmienił ostatnio ich upodobania estetyczne i zwyczaj ten stopniowo zanika.
Główne zajęcia ludu Dukawa to rolnictwo, rybołówstwo i garncarstwo.
Będziemy mieli okazję spotkać się z lokalnymi przywódcami, którzy opowiedzą nam o życiu i tradycjach plemienia.

9 Wioski Kamberi

Kolejny dzień spotkań z miejscową kulturą - tym razem będzie to kultura ludu Kamberi. Dzień rozpoczniemy od rozmów z lokalnymi przywódcami i królem Kamberi. Po otrzymaniu jego pozwolenia rozpoczniemy zwiedzanie.
Wioski Kamberi składają się z niewielkich skupisk ceglanych domów i budynków gospodarczych rozproszonych wśród baobabów, co nadaje tym osadom szczególnego uroku.
Kamberi to plemię trudniące się głównie rolnictwem i wyznające religię animistyczną. Kobiety tatuują twarze i cała, choć lokalne władze starają się powstrzymać ten proceder. Ciekawe są też fryzury Kamberi przyozdabiane koralikami i biżuterią wykonaną z metalu oraz barwne stroje, które młodzi ludzie zakładają na wizyty na targach.
Wieczorem powrót do hotelu na nocleg.

10 Zuru - Argungu - Sokoto

Po kilku godzinach jazdy wyboistymi afrykańskimi drogami zatrzymamy się na lunch w Argungu. Po lunchu wjedziemy na tereny, gdzie znajdują się pola uprawne nawadniane przez rzekę Damdeï, niewielki dopływ rzeki Sokoto. Miejscowi rybacy, głównie z grupy etnicznej Hausa, łowią ryby w ciekawy sposób, używając sieci i tykw.
O 90 lat w marcu odbywa się tu festiwal upamiętniający wizytę Sułtana Sokoto, którem miejscowa ludność w dowód wdzięczności ofiarowała najlepszą złowioną rybę.
Po południu odwiedzimy Muzeum Kanta de Argungu. zbudowane w 1831 roku. Muzeum podzielone jest na jedenaście sektorów i posiada niezwykłą kolekcję broni, na którą składają się amulety, włócznie, miecze, kije, kamienie, łuki i strzały, strzelby, a nawet bębny. Muzeum znajdujące się w pięknie zachowanym zabytkowym budynku jest także mauzoleum królewskim.
Nocleg w pensjonacie w Sokoto.

11 Sokoto - Zaria

Rano wyruszymy do Zarii, głównego miasta stanu Kaduna. Kiedyś było otoczone murami i warowniami i tradycyjnie zatrzymywały się w nim karawany jadące do Afryki Północnej.
Odwiedzimy pałac Emira w dzielnicy Birnin Zazzau, a później pójdziemy pieszo na stary targ, gdzie na straganach rozstawionych w wąskich uliczkach kupcy sprzedają najprzeróżniejsze produkty.
Nocleg w hotelu.

12 Zaria - Abuja

Autostrada wiodąca na południe doprowadzi nas do stolicy Nigerii - Abui. Abuja jest nowoczesnym miastem założonym w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, w którym ma swoje siedziby większość instytucji rządowych. Po wielu konfliktach etnicznych powstał pomysł zbudowania nowoczesnego, dobrze zorganizowanego, neutralnego miasta zlokalizowanego na sawannowym terenie w centrum kraju u zbiegu rzek Benue i Niger. Na przedmieściach zobaczymy dwa ciekawe monolity Roca Zuma i Roca Aso.
Nocleg w hotelu.

13 Abuja - Warszawa

Transfer na lotnisko i wylot do Europy.

Termin/y:

10.10.2024 - 22.10.2024

10.11.2024 - 22.11.2024

Cena:

3390 EUR*

* cena gwarantowana dla grupy minimum 8 osób

dopłata do pokoju jednoosobowego tam, gdzie jest to możliwe 450 EUR


Cena obejmuje:
 • wszystkie noclegi w hotelach i pensjonatach
 • śniadania
 • wstępy i permity do wszystkich atrakcji
 • wszelkie permity i pozwolenia
 • prywatny transport
 • opiekę doświadczonego miejscowego przewodnika
 • opiekę polskojęzycznego pilota  Adventure Club
 • prywatny transport, samochody 4 x 4 lub bus
 • butelkę wody mineralnej podczas podróży
Cena nie obejmuje:
 • wizy (50 USD lub 380 USD)
 • ubezpieczenia
 • biletów lotniczych (Warszawa – Lagos i Abuja-Warszawa)
 • obiadów i kolacji (około 30 USD dziennie)
 • napiwków (100 USD)
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.