Wyszukiwarka

Malezja i Singapur – Tajemnice lasów równikowych

Malezja i Singapur – Tajemnice lasów równikowych

Fascynujące i różnorodne safari na równikowej wyspie – Borneo.

Borneo, trzecia największa wyspa świata, swe terytorium dzieli pomiędzy maleńki Sułtanat Brunei, Malezję i Indonezję skrywając prawdziwe skarby natury. Stosunkowo łatwo dostępne są obszary lasów deszczowych zamieszkałe przez „ludzi leśnych” czyli orangutany, żyjące w dziczy wraz z wieloma innymi małpimi kuzynami ,a także słonie, krokodyle czy setki gatunków ptaków. Odwiedzimy spektakularne jaskinie z milionami nietoperzy, poznamy plemię łowców głów, zanurkujemy w krystalicznej wodzie aby podejrzeć koralowce i ryby rafowe. To wszystko przeplecione wyśmienitą kuchnią i zbalansowane wypoczynkiem na plaży.

Oprócz bliskich spotkań z przyrodą czekają nas wizyty w dwóch wyjątkowych metropoliach Azji Pd-Wsch — Kuala Lumpur oraz Singapurze.

1 Warszawa

Spotkanie na lotnisku Okęcie i przelot do Kuala Lumpur - stolicy Malezji .

2 Kuala Lumpur

Po zakwaterowaniu w pobliżu chińskiej dzielnicy ruszamy na spacer po mieście - plac Niepodległości otoczony brytyjskimi, kolonialnymi gmachami, meczet Masjid Jamek i dalej naziemnym metrem jedziemy pod niegdyś najwyższe budynki świata - bliźniacze wieże Petronas. Kolacja na China Town i nocleg.

3 Kuala Lumpur - Kuching

Poranna wycieczka do jaskiń Batu czyli celu pielgrzymek hinduistów i corocznego święta Thaipusam. Powrót do centrum i w zależności od godziny wylotu na Borneo - możliwość odwiedzenia parku z największą na świecie wolierą, zakupy albo transfer na lotnisko i wylot do Kuching - stolicy stanu Sarawak. Po przylocie kolacja na targu z rybami i owocami morza a po niej spacer wzdłuż ulicy dawnych „shop-house'ów” chińskich kupców. Pokaz fontann albo zakupy. Nocleg.

4 - 5 Kuching - wioska plemienia Iban

Po śniadaniu transfer vanem i łodzią do wioski plemienia Iban. Ibanowie znani też jako Dayakowie to najliczniejsza mniejszość etniczna zamieszkująca wschodnią część Borneo. Wypędzeni przez Brytyjczyków z wybrzeży (trudnili się piractwem) zamieszkują porośnięty dżunglą interior wzdłuż rzek. Znani z tatuaży, z niesławnej przeszłości jako łowcy głów oraz zamieszkiwania wspólnotowych „long-house’ów”. Na jedną noc zamieszkamy w takim długim domu i przyjrzymy się kulturze i codziennemu życiu. Wieczorem koncert z pokazem tańca i poczęstunek winem palmowym tuak. Następnego dnia spacer po dżungli ze znawcą szamańskiej botaniki a po nim powrót do Kuching. Nocleg w hotelu.

6 Park Narodowy Mulu

Poranny przelot do Mulu, skąd udamy się wgłąb dżungli do Parku Narodowego z listy UNESCO - Gunung Mulu NP kryjącego trzystukilometrowy system jednych z największych na świecie pod względem powierzchni i objętości jaskiń, zamieszkałych przez setki gatunków zwierząt, w tym kilkadziesiąt endemicznych. Zwiedzenie wszystkich jaskiń zajęłoby nam miesiąc, tak więc obejrzymy 2 najbardziej spektakularne i stosunkowo łatwo dostępne. Podziwianie punktualnego wylotu na nocne łowy 4 milionów nietoperzy opuszczających swą jaskinię wielkości kilku boisk piłkarskich w ściśle określonym porządku. Po pożarciu 2 ton owadów wracają one na siestę. Nocleg w ukrytym w dżungli resorcie Mulu Marriott Resort.

7 Kota Kinabalu

Po porannej jodze i śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Kota Kinabalu - stolicy stanu Sabah. Zakwaterowanie w apartamentach z basenem i widokiem na morze. Odpoczynek. Wieczorem spacer po mieście i możliwość zakupu najtańszych w Azji pereł hodowlanych.

8 Rzeka Padas

Wczesny wyjazd na rafting na rzece Padas (III-IV stopień). Po 3h przejeździe do stacji wybudowanej przez Brytyjczyków kolejki przesiadamy się do wagonów. Trasa wiedzie między ścianą dżungli a rwącą rzeką. Po dotarciu do obozu certyfikowanej agencji Riverbug, przeszkolenie i początek raftingu. Jest to rzeka o umiarkowanym stopniu trudności, aczkolwiek kilka bystrz i przełomów dostarczy sporo adrenaliny i gwarantuje zmoknięcie. Powrót do Kota Kinabalu. (Rafting odbędzie się w zależności od warunków i stanu wody. Jeżeli ten będzie niewystarczający zaproponujemy inną atrakcję).

9 Kota Kinabalu - Sandakan

Wczesny przelot do Sandakan. Transfer do Centrum Rehabilitacji Orangutanów w Sepilok. Spacer po pomoście w konarach lasu deszczowego oraz wizyta w ośrodku niedźwiedzi malezyjskich. Następnie przejazd na platformę gdzie dokarmiane są dorosłe orangutany w ramach programu ponownego przyzwyczajenia ich do życia w dżungli. Orangutany często padają ofiarą największej plagi regionu - czyli postępującego wycinania pierwotnego lasu deszczowego pod uprawę palmy olejowej. Wizyta w małpim przedszkolu.
Transfer na przystań w Sandakan i rejs motorówką. Zostawiając za sobą wyspę, na której Japończycy zorganizowali obóz jeniecki dla Brytyjczyków w czasie WWII, płyniemy pośród mangrowców w górę rzeki Kinabatangan. Teren ten to ostoja bioróżnorodności badany przez naukowców i obrazowany w programach przyrodniczych, w tym samego Sir Davida Attenborough. Po dotarciu do lodży na skraju rzeki i dżungli - zakwaterowanie. Wieczorne safari łódkami w towarzystwie strażników o sokolim oku. Przy ich pomocy i wiedzy wypatrzymy żyjące dziko orangutany budujące gniazda co noc na innym drzewie, polujące krokodyle, słonie, zabawne nosacze sundajskie, świetliki określające gatunek częstotliwością mrugania czy inne nocne zwierzęta. Po kolacji spacer po pomostach lodży i wypatrywanie nocnej fauny. Zasypiamy przy odgłosach dżungli.

10 Sandakan - Park Narodowy Góry Kinabalu

Przed śniadaniem rejs i obserwacja budzącej się do życia natury. Śniadanie i powrót do Sandakan. Kawa z ciastkiem i ruszamy w drogę przez prowincję aby po 5 godzinach dotrzeć do podnóża najwyższego szczytu Borneo i Półwyspu Malezyjskiego - góry Kinabalu (4101m n.p.m.) wpisanego na listę dziedzictwa przyrody UNESCO. Przy klarownej pogodzie podziwiamy spowity promieniami zachodzącego słońca granitowy monolit. Kolacja w restauracji i nocleg w willach z widokiem na szczyt. Następnego dnia po śniadaniu możliwy przejazd do gorących źródeł Poring a po kąpieli powrót do Kota Kinabalu.
* możliwe jest ominięcie tego punktu i przelot do Kota Kinabalu.

11-13 Kota Kinabalu

Po trudach podróży zasłużony wypoczynek w resorcie Shangri-La Rasa Ria *****, ze świetną plażą, wyśmienitym jedzeniem i wszystkim czego potrzeba do regeneracji. Możliwe fakultatywne wypady na okoliczne wysepki, snorkeling, łowienie ryb, zjazdy tyrolką pomiędzy wysepkami, kajaki wśród lasu namorzynowego, golf i inne. Dla nurków z patentem - możliwość wizyty na Sipadan - czyli top 3 miejsc nurkowych na świecie wg rankingu National Geographic.

14 Singapur

Po wymeldowaniu transfer na lotnisko i przelot do Singapuru. ’Fine city' zwane tak z racji gry znaczeń słowa ‚fine' - miasto splendoru ale też najwyższych mandatów za niestosowanie się do restrykcyjnego prawa. Niesamowity widok na dzielnicę finansową, akcentujące kolonialną przeszłość zabudowania, odważne realizacje architektury użyteczności publicznej a przede wszystkim oszałamiająca czystość plasują to miasto wśród najlepszych miejsc do życia na świecie. Niestety wszystko ma swoją cenę. Singapur należy obok Hong Kongu i Tokio do najdroższych metropolii Azji. Zwiedzanie brytyjskiego nabrzeża, China Town, kawa w jednym z najbardziej znanych hoteli na świecie - Raffles. Możliwy rejs kołem widokowym na 300 m n.p.m albo klasyczny drink „Singapore Sling” na tarasie Marina Sands Bay. Dla smakoszy jest to raj oznaczony wieloma gwiazdkami Michellin, w tym za zupę z kaczki w jednym z „food court’ów” czyli miejsc z różnorodną jak sam Singapur kuchnią chińską, hinduską czy malajską. Nocleg. W dzień wylotu do Polski możliwe zakupy na Orchard Road, wizyty w muzeach i inne aktywności. Wieczorem wylot z portu lotniczego Changi, którego architektura jest atrakcją samą w sobie.
Changi od wielu lat jest uznawane za najlepsze lotnisko na świecie.

15 Warszawa

Przylot do Warszawy i zakończenie wyprawy.

Termin/y:

08.02.2024 - 22.02.2024

14.10.2024 - 27.10.2024

Cena:

2950* USD

* cena dla grupy min. 8-osobowej


Cena obejmuje:
 • zakwaterowanie 3*** i 4**** (oprócz miejsc gdzie taki standard jest niedostępny np. rzeka Kinabatangan) w pokojach 2-osobowych,
 • śniadania (lunche i obiady na własny koszt w lokalnych,  poleconych przez pilota, sprawdzonych i niedrogich restauracjach),
 • transfery klimatyzowanym vanem i łodziami,
 • wymienione w programie atrakcje,
 • opieka doświadczonego polskojęzycznego pilota i lokalnych przewodników,
 • przeloty wewnętrzne: Kuala Lumpur – Kuching , Kuching – Mulu, Mulu – Kota Kinabalu, Kota Kinabalu  – Sandakan, Kota Kinabalu – Singapur,
 • opłaty klimatyczne i podatki
Cena nie obejmuje:
 • przelotu  Warszawa – Kuala Lumpur i Singapur – Warszawa
 • obiadów i kolacji
 • atrakcji fakultatywnych
 • zwyczajowych napiwków
 • ubezpieczenia
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.