Wyszukiwarka

Benin – festiwal Voo Doo

Benin – festiwal Voo Doo

Afryka Zachodnia słynie między innymi z tajemniczych obrzędów Voo Doo. Któż z miłośników egzotycznych kultur nie chciałby się znaleźć w Ouidah, mieście, w którym co roku odbywa się festiwal Voo Do, właśnie w tym wyjątkowym dniu?

Ta wyprawa spełni to marzenie. I nie tylko, bo w Afryce zawsze można zobaczyć dużo, dużo więcej…

1 Warszawa/Berlin - Cotonou

Spotkanie na lotnisku i przelot do Beninu na międzynarodowe lotnisko w Cotonou. Transfer do hotelu. Kolacja i nocleg.

2 Cotonou - Allada - Ouidah

Śniadanie i wyjazd do Allady. Pierwsze spotkanie z festiwalem VooDoo, Królem Kpodegbe i całym jego dworem. Będzie to okazja do zdobycia wiedzy o tradycyjnych tańcach i wierzeniach.
Po pokazach powrót do Cotonou. Nocleg w hotelu.

3 Ouidah

Festiwal VooDoo to święto obchodzone w całym Beninie, ale obchody te mają szczególny charakter w nadbrzeżnym mieście Quidah. Mamy szczęście być w Quidah i świętować Narodowy Dzień Kultu w Beninie. Przez cały tydzień oddawana jest cześć Gou - Bogowi Żelaza, Posłańcowi Elgabra, Wojownikowi Kokou, Strażnikowi Nocy Zangbeto, Bogini Wody Mami Wata i innym bóstwom. Odprawiane są dawne praktyki kultowe, a tysiące wyznawców, mistrzów tradycji i szamanów uczestniczy w dziesiątkach ceremonii. Przez cały dzień będziemy brać udział w tych obchodach. Nocleg w Quidah.

4 Quidah - Abomey

Po festiwalu pora wyruszyć na poznawanie historii i zabytków Beninu. Zaczniemy od pałacu dawnego królestwa Dahomey.
Po południu wycieczka do pobliskiej wioski Bohicon, gdzie odwiedzimy intrygujący targ fetyszy.
Nocleg w Abomey.

5 Abomey - Dassa - Djougou

Z królestwa Dahomey wyruszymy na północ kraju. Czeka nas długa, ale malownicza podróż, a w drodze będziemy się zatrzymywać w ciekawych osadach, zaglądać na lokalne targi i do świątyń.
Nocleg w motelu.

6 Djougou - osada plemienna Taneka

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy na spotkanie z grupą etniczną Taneka, aby poznać jej ciekawe zwyczaje. Powita nas wódz plemienia, który wyjaśni podstawy wierzeń ludu wywodzące się z odwiecznej wiedzy przodków. Odwiedzimy jaskinię, która służyła za schronienie podczas walk plemiennych między ludami Taneka i Bariba.
Następnie wyruszymy w dalszą drogę na tereny zamieszkałe przez lud Somba. Nocleg w guesthouse.

7 osada plemienna Somba

Dziś kolejny dzień spotkań z mieszkańcami Beninu.
Rano odwiedzimy plemię Somba, jedną z najciekawszych grup etnicznych Beninu. Poznamy jej rytuały inicjacyjne i inne tradycje, które wciąż są tutaj pielęgnowane. Będziemy podziwiać zachwycającą architekturę - nie tylko z zewnątrz, ale również zostaniemy zaproszeni do środka. Spotkamy przywódcę duchowego Pana Dikayana, który przybliży nam kulturę tej grupy.
Nocleg w guesthouse.

8 Królestwo Nikki

Kolejny dzień spotkań z grupami etnicznymi Beninu - dziś będą to ludy Dendi i Bariba. Przywita nas król Nikki i oprowadzi nas po swoim królestwie. Zobaczymy pokaz koni, będziemy mieli okazję spędzić trochę czasu w towarzystwie Bariba i porozmawiać z mieszańcami osady.
Nocleg w hotelu.

9 Djougou - Dassa

Dziś wyruszymy w drogę powrotną na południe kraju. Na trasie znajduje się Parakou, jedno z najważniejszych miast północnej części kraju. Odwiedzimy barwny targ Azeke, odwiedzimy pałac królewski i przejdziemy się po starówce. Po lunchu przejazd do Dassa, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

10 Dassa - Porto Novo

Wcześnie rano, po śniadaniu udamy się na wycieczkę do malowniczej wioski Gossoue z ciekawą architekturą, zamieszkałej przez koczowniczy lud pasterski. Fulani (Fula, Fulbe) to jedna z najliczniejszych grup etnicznych Sahelu i Afryki Zachodniej, rozproszona po całym regionie. Lud ten zamieszkuje głównie Afrykę Zachodnią i północną część Afryki Środkowej, ale również Sudan Południowy, Darfur, Erytreę i regiony nad Morzem Czerwonym. Będziemy podziwiać przepiękne krajobrazy i wyjątkową architekturę. Następnie wyruszymy na spotkanie z kolejną grupą etniczną - Holi, zamieszkującą równie piękne miejsce.
Wieczorem przejazd do Porto Novo, nocleg w Songhai.

11 Porto Novo - Ganhei - Cotonou

Po przyjeździe do Cotonou udamy na się wycieczkę do położonej nad jeziorem wioski Ganvie i spotkanie z grupą etniczną Toffi. Przejażdżka łódką w pięknej scenerii z widokiem na domy na palach będzie dopełnieniem wrażeń.
Nocleg w hotelu.

12 Cotonou

Rano odwiedzimy lokalny targ, gdzie będziemy mogli kupić pamiątki z naszej podróży.
Po południu wylot do Europy.

13 Warszawa lub Berlin

Przylot do Europy i zakończenie wyprawy.

Termin/y:

08.01.2024 - 19.01.2024

Cena:

2420 EUR*

*cena gwarantowana dla grupy min. 8-osobowej

dopłata do pokoju jednoosobowego – 330 EUR


Cena obejmuje:
 • Zakwaterowanie w hotelach (różny standard) pokoje dwuosobowe
 • Śniadania
 • Transport minibus wyłącznie do naszego użytku
 • Miejscowego przewodnika
 • Opiekę pilota Adventure Club polskojęzycznego
 • Wszelkie pozwolenia, permity, wstępy oraz udział w festiwalu
 • Wszelkie transfery
Cena nie obejmuje:
 • Przelotów: Warszawa/Berlin – Cotonou – Warszawa/Berlin
 •  Zwyczajowych napiwków (50 euro)
 • Testów PCR
 • Wizy
 • Napojów i posiłków nie zawartych w cenie
 • Ubezpieczenia
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.