Wyszukiwarka

Benin – festiwal Voo Doo

Benin – festiwal Voo Doo

Afryka Zachodnia słynie między innymi z tajemniczych obrzędów Voo Doo. Któż z miłośników egzotycznych kultur nie chciałby się znaleźć w Ouidah, mieście, w którym co roku odbywa się festiwal Voo Do, właśnie w tym wyjątkowym dniu?

Ta wyprawa spełni to marzenie. I nie tylko, bo w Afryce zawsze można zobaczyć dużo, dużo więcej…

1 Warszawa/Berlin - Cotonou

Spotkanie na lotnisku i przelot do Beninu na międzynarodowe lotnisko w Cotonou.
Wykonanie testów PCR i transfer do hotelu. Nocleg.

2 Cotonou

Rano, po śniadaniu rozpoczniemy zwiedzanie Cotonou. Przy okazji załatwimy też kilka spraw praktycznych: wymianę pieniędzy, zakup lokalnych kart SIM itp.
Po lunchu przejazd do Allady. Już dziś czeka nas tam pierwsze spotkanie z niesamowitymi obrzędami Voo Doo - udział w lokalnych popołudniowych obchodach związanych Festiwalem.
Późnym popołudniem przejazd do Ouidah - miasta, będącego dla wielu symbolem Voo Doo. To właśnie tutaj odbywają się główne imprezy dorocznego święta i właśnie tutaj weźmiemy udział w wieczornych przygotowaniach do głównych wydarzeń zaplanowanych na następny dzień.

3 Ouidah

Program dzisiejszego dnia będzie w całości podporządkowany głównemu celowi naszej wyprawy do Beniniu - obchodom dorocznego festiwalu Voo Doo. Oprócz niesamowitych wrażeń związanych z tymi niesamowitymi obrzędami, w miarę wolnego czasu poznamy też różne ciekawe miejsca, których w Ouidah nie brakuje.
Przejdziemy sławną Drogą Niewolników ciągnącą się na dystansie około 4 km z fortu do plaży. Drogą tą przechodzili sprzedani niewolnicy, podobno w sumie było to około 12 mln ludzi. Na plaży znajduje się „Punkt, z którego nie ma powrotu,” a w nim płaskorzeźby przedstawiające niewolników zakutych w kajdany. Przy drodze znajdują się też inne zabytki, na przykład Pomnik Pokuty czy Drzewo Zapomnienia. Zwiedzimy te Świątynię Pytonów, Święty Las i lokalne muzeum.
Po dniu pełnym niesamowitych wrażeń nocleg w hotelu.

4 Ouidah - Abomey

Po śniadaniu, do południa będziemy kontynuować zwiedzanie Ouidah - zobaczymy ciekawe miejsca, do których nie wybraliśmy się poprzedniego dnia w związku z obchodami Festiwalu.
Po południu przejazd do Abomey i zwiedzanie dawnej stolicy legendarnego Królestwa Dahomej, w tym pałacu królewskiego oraz muzeum.
Nocleg w hotelu.

5 Abomey - Natitingou

Dziś czekają nas spotkania z różnymi benińskimi rzemiosłami. Po śniadaniu wyruszymy do Natitingou. Po drodze zatrzymamy się w Djougou na lunch i zwiedzanie warsztatów rzemieślniczych. Odwiedzimy zakłady tkackie, w których wytwarzane są bajecznie kolorowe tkaniny, warsztaty, w których rzemieślnicy tworzą ciekawe wyroby ze skóry, a także miejsca, w których z metalowego złomu produkowane są przeróżne ciekawe przedmioty.
Późnym popołudniem, przyjeździe do Natitingou, odwiedzimy muzeum regionalne i lokalny browar, w którym poznamy proces produkcji piwa z prosa, a zwiedzanie zakończymy degustacją tego trunku.
Nocleg w hotelu.

6 Tonougou – Park Pendjari

Po spotkaniach z kultem, kulturą i rzemiosłem, czas na spotkanie z afrykańską naturą. Po śniadaniu wyruszymy do Tonougou - zwiedzimy miasteczko i udamy się pod wodospady o tej samej nazwie. W uroczej scenerii zjemy lunch, a chętni będą mogli zażyć orzeźwiającej kąpieli.
Po poobiednim relaksie wyruszymy w dalszą drogę do Parku Pejdjari.
Kolacja i nocleg w namiotach na kempingu.

7 Park Pendjari - Natitingou

Dziś spotkań z naturą ciąg dalszy. I powrót do spotkań z egzotyczną kulturą i tradycją. Wczesnym rankiem wyruszymy na samochodowe safari po Parku Pendjari.
Później czeka nas wizyta w wyjątkowej wiosce Somba, słynącej z tradycyjnych ufortyfikowanych domów, zwanych „Tata Somba.” Ta wyjątkowa architektura jest wdzięcznym obiektem do fotografowania. Będziemy mieli również okazję spotkać się z ludźmi z plemeinia Somba i poznać ich kulturę i zwyczaje.
Po wizycie w wiosce przejazd do Natitingou. Nocleg w hotelu.

8 Taneka

Dziś kolejny dzień spotkań z mieszkańcami Beninu - również tymi szczególnymi i wyjątkowymi - i ich kulturą.
Rano odwiedzimy Królestwo Kouandé, udając się do miejsca, w którym składane są wizyty Królowi, władcy tych ziem i członkom jego rodziny. Miejsce to słynie z produkcji masła shea.
Po lunchu przejazd do wioski Taneka, spotkanie z lokalną kulturą oraz odwiedziny u lokalnego Króla i Przywódcy Duchowego.
Dzień, w którym spotyka się dwóch królów można uznać za wyjątkowy!
Wieczorem wspólna kolacja i nocleg w hotelu.

9 Taneka – Bassila - Dassa

Rano spędzimy jeszcze kilka godzin w wiosce Taneka, a następnie przejedziemy Bassila, gdzie będziemy kontynuować rozpoczęte poprzedniego dnia spotkania "z duchowością" odwiedzając sanktuaria i groty, słynące ze świętych objawień. Odwiedzimy klasztor i sanktuarium w Bassila, a po południu wyruszymy do Dassa, zatrzymując się po drodze w sanktuarium w Dankoli w pobliżu Savalou.
Późnym popołudniem zawitamy na świętych wzgórzach Dassa z pałacem Voo Doo na szczycie.
Po dniu pełnym mistycznych wrażeń wspólna kolacja i nocleg w hotelu.

10 Porto-Novo

Rano, po śniadaniu wyruszymy do Ketou. W Ketou odwiedzimy m. in. pałac z tzw. świętymi drzwiami. Następnie wyruszymy w dalszą drogę do stolicy Beninu: Porto-Novo. Późnym popołudniem zwiedzanie miasta, między innymi meczetu, katedry i innych zabytków architektury kolonialnej oraz legendarnego pałacu dziewięciogłowego smoka. Bardzo ciekawym miejscem są tradycyjne domy strażników Voo Doo, tzw. zangbeto, noszących bardzo niezwykłe stroje. Barwnych obiektów do fotografowania będzie nieprzebrane mnóstwo!
Nocleg w hotelu w Porto-Novo.

11 Cotonou

Nasza ekscytująca wyprawa powoli zbliża się ku końcowi, ale dziś czeka nas jeszcze jedna atrakcja, której jeszcze w Beninie nie mieliśmy - wycieczka łodzią po jeziorze Noukoué. Pływanie po jeziorze to nie tylko obcowanie z naturą i podziwianie widoków - podczas wycieczki odwiedzimy ciekawe wioski zbudowane na palach i spotkamy sie z ich mieszkańcami.
Po południu przejazd do Cotonou i wykonanie testów PCR przed odlotem (obsługa w standardzie VIP).

12 Cotoneau

Ostatni dzień wyprawy poświęcimy na dalsze zwiedzanie Cotonou, które poznaliśmy już nieco tuz po przylocie do Beninu. Odwiedzimy między innymi barwny targu Dantokpa, a także inne ciekawe miejsca w mieście.
Wieczorem transfer na lotnisko.

13 Warszawa lub Berlin

Przylot do Europy i zakończenie wyprawy.

Termin/y:

08.01.2023 - 19.01.2023

08.01.2024 - 19.01.2024

Cena:

2020 EUR*

*cena gwarantowana dla grupy min. 8-osobowej

dopłata do pokoju jednoosobowego – 330 EUR


Cena obejmuje:
 • Zakwaterowanie w hotelach (różny standard) pokoje dwuosobowe
 • Wyżywienie (11 śniadań, 10 lunchy, 3 kolekcje)
 • Transport minibus wyłącznie do naszego użytku
 • Miejscowego przewodnika
 • Opiekę pilota Adventure Club polskojęzycznego
 • Wszelkie pozwolenia, permity, wstępy oraz udział w festiwalu
 • Wszelkie transfery
Cena nie obejmuje:
 • Przelotów: Warszawa/Berlin – Cotonou – Warszawa/Berlin (około 3800-4200 PLN)
 •  Zwyczajowych napiwków ( 50 euro )
 • Testów PCR
 • Wizy
 • Napojów i posiłków nie zawartych w cenie
 • Ubezpieczenia
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.