Benin – dożynki w krainie Voo Doo
Ta wyprawa różni się od benińskich klasyków. Odwiedzimy mniej uczęszczaną północ, gdzie będziemy świadkami autentycznych, nie nastawionych na turystów, tradycyjnych obchodów święta plonów oraz związanych z nim rytuałów i obrzędów plemion zamieszkujących dawne Królestwa Dahomeju.
Weźmiemy udział w dożynkach Savalou, imprezie z tańcami i ceremoniami, aby poprosić o ziemię, która będzie szczodrze darzyć dobrymi plonami, obejrzymy rytuały i uroczystości, odwiedzimy najbardziej interesujące plemiona w kraju, w tym odległe i praktycznie niezbadane (Fulani Borgu) i wiele więcej.
Wyjątkowa trasa, specjalnie zaprojektowana przez specjalistów i miłośników kultury Benińskiej dla ludzi, którzy naprawdę chcą zagłębić się w kulturze Beninu.
Spotkanie na lotnisku w Warszawie. Wylot do Cotonou z przesiadką w jednym z miedzynarodowych portów lotniczych.
Przylot i transfer do hotelu.
Nocleg.
Pierwszym celem podczas naszej wyprawy będzie dawne królestwo Abomey. Wybierzemy się na targ fetyszy, gdzie można nabyć wszystkie produkty i akcesoria niezbędne w rytuałach. Odwiedzimy też katedrę voodoo i otaczające ją świątynie, których ściany są pokryte niezwykłymi wzorami. Po lunchu przejazd do Dassy i nocleg.
Po śniadaniu wyruszymy w dalszą drogę po północnej części kraju. Przejazdem zatrzymamy się w Dankoly, miejscowości słynącej z odprawianych tam rytuałów i obecności wyznawców voodoo. Następnie odwiedzimy wioskę ludu Taneka kultywującego dawne tradycje.
Nocleg w Djougou.
Dziś będziemy kontynuować eksplorację północnej części kraju, odwiedzając region zamieszkały przez ludy Somba i Tamberma. Najpierw czeka nas spotkanie z kulturą oryginalną architekturą Somba, w której głównym budulcem są wypalane na słońcu cegły. Po wizycie w malowniczym miasteczku i rozmowach z jego mieszkańcami wyruszymy w kierunku granicy z Togo, podziwiając po drodze wspaniałe widoki. Wśród skał odnajdziemy miejsce, w którym żyje społeczność Tamberma pielęgnująca swoje dawne zwyczaje i wierzenia. Odwiedzimy miejsca, w których odbywają się rytuały związane z kultem przodków, a także święty baobab.
Nocleg w okolicy.
Kolejne dwa dni wypełnią nam spotkania z grupą etniczną Fula Borgu zamieszkującą najbardziej odległe obszary kraju. Osada Basso znajduje się w pobliżu granicy z Nigerią i jest zamieszkiwana przez żyjące od wielu lat w zgodzie i pokoju grupy etniczne Kamberi i Fulani, z których każda kultywuje własne tradycje i zwyczaje. Fulani są półkoczownikami, a ich obecność na danym terenie jest związana z opadami deszczu i obecnością pastwisk, na których mogą wypasać swoje stada. Ważnymi dniami dla Fulan są dni targowe. Kobiety wybierające się na targ zakładają wyszukane stroje, które będziemy mogli podziwiać towarzysząc im w drodze.
Po dwóch dniach spędzonych na odludnych krańcach Beninu powrócimy nieco bliżej centrum kraju, gdzie mieszka lud Batonou. Ta grupa etniczna to wojownicy mogący poszczycić się wyjątkową historią i tradycją, zachowujący swoje dawne zwyczaje. Jedną z tradycji są tańce na koniach, które są formą świętowania dawnych zwycięstw. Konie ubrane w odświętne stroje tańczą w rytm tradycyjnej muzyki. Pokaz tańca koni będzie jednym z najbardziej widowiskowych punktów programu całej wyprawy. Podczas spaceru po wiosce poczujemy atmosferę potęgi dawnego królestwa oraz duchową więź ludu z jego królem.
Kolejne dwa dni to udział w uroczystościach dożynkowych w Savalou, będących kolejną jedną z największych atrakcji tego wyjazdu. Z północy przemieścimy się do centrum, do Savalou, gdzie odbywa się Festiwal Plonów - największy w Afryce Zachodniej. Ludzie przynoszą tu swoje najlepsze plony, by wspólnie cieszyć się urodzajem. We wszystkich świątyniach odbywają się rytualne tańce wyrażające wdzięczność za obfite zbiory. Będziemy świadkami obrzędów voodoo w świątyniach Egungun, Sakpata, Dan i wielu innych. To będą naprawdę niezapomniane wrażenia.
Po dwudniowym świecie plonów wyruszymy do Cove, kolejnego ważnego punktu naszej wyprawy, zatrzymując się po drodze w Gossoue, niewielkiej wiosce zamieszkałej przez nomadów.
W Cove czeka nas wiele spotkań z miejscową ludnością, która wprowadzi nas w tajniki voodoo i zaprezentuje swoje tradycyjne tańce.
Dziś spotkanie z kolejną grupą etniczną - Holi, znaną z wyjątkowych tatuaży i innych oryginalnych sposobów zdobienia ciała. Holi to lud rolników praktykujący religie animistyczne oparte na rytuałach związanych z kultem przodków.
Następnie udamy się do Porto Novo, politycznej stolicy Beninu. Miasto jest warte zwiedzenia, dlatego wybierzemy się na spacer po jego zabytkowych dzielnicach.
Wieczór spędzimy chłonąc lokalną atmosferę wypełnioną wyjątkową muzyką.
Nocleg w Porto Novo.
Zanim wyruszymy w drogę powrotną od Europy, odwiedzimy Ganvie, niezwykle malowniczą rybacką osadę zamieszkałą przez lud Toffi.
To ciekawe spotkanie będzie miłym akcentem na zakończenie naszej wyprawy, podczas której poznaliśmy ogromną różnorodność tego stosunkowo małego afrykańskiego kraju. Odwiedzimy też centrum lokalnej sztuki, a potem udamy się na lotnisko.
Wylot do Europy.
07.08.2025 - 18.08.2025
15270* PLN
* cena gwarantowana dla grupy 8-osobowej
Dopłata do pokoju 1-osobowego 2210 PLN
- wszystkie noclegi w hotelach z wyjątkiem noclegu u plemienia Fula w Basso (namiot)
- dwa posiłki dziennie: śniadania i lunche
- doświadczonego miejscowego przewodnika
- Pilota polskojęzycznego Adventure Club
- prywatny transport, zawodowy kierowca – bus
- minibus transfer: lotnisko – hotel – lotnisko
- wszelkie pozwolenia i bilety wstępu
- ceremonie, prezenty dla wiosek
- ubezpieczenie
- wizy do Beninu
- biletów lotniczych Warszawa – Cotonou i Cotonou – Warszawa
- napiwków (ok. 100 EURO)
Adventure Club nie ponosi odpowiedzialności za zakup biletów przez klientów przed oficjalną informacją, że wyjazd został potwierdzony oraz przed podaniem, jakie dokładnie połączenia lotnicze posiada już grupa, w przypadku zakupu indywidualnego.