Wyszukiwarka

Afganistan

Afganistan

1 Warszawa lub Berlin

Spotkanie na lotnisku i wylot do Kabulu.

2 Kabul

Przylot do Kabulu, odprawa przed rozpoczęciem zwiedzania. Zwiedzanie części miasta - Muzeum Kabulu, Starego Pałacu, Ogrodu i Pałacu Babura, Ptasiego Targu w jednej z najstarszych dzielnic Kabulu, Mauzoleum Chana Abdula Rahmana, Mauzoleum Nadira Shaha i Zahara Shaha, Muzeum Omer Land Mind i położonej na wzgórzu wieży telewizyjnej, z której rozpościera się piękny widok na miasto.
Nocleg w pensjonacie.

3 Kabul - Charikar - Bamyan

Przejazd w kierunku północnym przez Równiny Shomali. Lunch w lokalnej restauracji. Po lunchu wyruszymy w dalszą drogę przez Przełęcz Shibar (3285 m n.p.m.), wododział systemów rzecznych Indusu i Oxus do Bamyan.
Nocleg w hotelu.

4 Bamyan

Ci z nas, których nie zniechęci wczesna pobudka będą mieli możliwość sfotografowania lśniących w promieniach wschodzącego słońca gór Hindukusz, posągów Buddy oraz mieszkańców Bamyan przy porannych zajęciach. Po śniadaniu udamy się w miejsce, gdzie znajdują się słynne posągi Buddy. Zwiedzimy otaczające je klify z licznymi jaskiniami skrywającymi rzeźby i freski, które niestety, w większości zostały zniszczone przez talibów. Następnie pojedziemy do położonego nieopodal Szahr-I-Golgola, które zostało zniszczone przez Czyngis-chana w 1221 roku. Z miejscem tym wiąże się burzliwa historia walk mieszkańców z najeźdźcą. Po lunchu na nowym bazarze udamy się do Doliny Smoka (Darya Ajdhahar). Ta ogromna formacja skalna jest rzekomo pozostałością smoka, który prześladował wieśniaków, ale został zabity przez
Hazrata Alego, kuzyna i zięcia Proroka Mahometa. Legenda ta przypomina historię przypomina św. Jerzego i smoka. Późnym popołudniem powrót do Bamiyan. Nocleg w hotelu.

5 Bamyan - Band-I-Amir - Bamyan

Całodniowa wycieczka do pierwszego w Afganistanie parku narodowego Band-I-Amir obejmującego grupę sześciu malowniczych jezior, których woda przybiera intensywne barwy od ciemnogranatowej po turkusową. Ich zdjęcia z taką intensywnością kolorów będą wyglądały wręcz nienaturalnie, ale to natura wydobywa tak niesamowite barwy z nasyconych solami mineralnymi wód.
Późnym popołudniem powrót do Bamyan. Nocleg w hotelu

6 Bamyan - Mazahar-I-Sharif

Wczesnym rankiem wyruszymy dalej na północ, przecinając pasmo Hindukusz wydrążonym w skale tunelem. Tunel znajduje się na wysokości 3363 m n.p.m., jego budowa rozpoczęła się w roku 1958, a otwarcie nastąpiło w roku 1974. Odgrywał on strategiczną rolę w toczących się w Afganistanie walkach, ponieważ zapewniał szybkie połączenie północnych krańców z resztą kraju.
Po południu przyjazd do Mazahar-I-Sharif. Nocleg w hotelu.

7 Mazahar-I-Sharis

Nazwa Mazahar-I-Sharif oznacza "Grób Wywyższonych." Panuje powszechne przekonanie, że jest to miejsce pochówku zięcia proroka Ali. Grobowiec znajduje się we wspaniałym budynku wyłożonym płytami ceramicznymi i otoczonym stadami białych gołębi. Podobno jeśli dołączy do nich szary, w ciagu miesiąca zmieni ubarwienie na białe. Mazahar to to centrum produkcji dywanów w Afganistanie, a także jedno z centrów handlu dywanami z Azji Środkowej. Na bazarach w mieście można znaleźć najpiękniejsze z dywany z całego regionu.
Nocleg w hotelu.

8 Mazahar-I-Sharif - Balkh - Mazahar-I-Sharif

Przed południem zwiedzanie miasta Balkh, a po południu powrót do Mazahar-I-Sharif i czas wolny.
Nocleg w hotelu.

9 Mazahar-I-Sharif - Kabul

Wczesnym rankiem wyruszymy w drogę powrotną wiodącą na południe przez przecinający Hindukusz tunel Salang, położony na wysokości 3363 r. Budowa tego tunelu również rozpoczęła się w 1958 roku, ale został oddany do użytku już w 1964 roku. W roku 1979 został wykorzystany do przetransportowania przez Hindukusz radzieckich czołgów, których użyto do interwencji zbrojnej w Kabulu.
Ten drugi túnel o strategicznym znaczeniu militarnym został po wojnie odbudowany i obecnie ułatwia podróż na południe kraju.
Dalsza droga do Kabulu wiedzie przez Równinę Somali i Charikar.
WIeczorem przyjazd do Kabuli i nocleg w hotelu.

10 Dolina Punisher

Rano wyjazd do Doliny Punisher, legendarnej twierdzy komandora Ahmada Shaha Masooda. Ta przepiękna dolina położona blisko Kabulu była głównym celem wycieczek w czasach rozkwitu turystyki w Afganistanie. Jest również łatwo dostępna z Pakistanu i w czasach wojen z Rosją i Talibami stanowiła dogodne miejsce, z którego prowadzali swoją działalność korespondencji wojenni. Większość zdjęć wojennych pochodzi właśnie z tych okolic.
Odwiedzimy również Masooda i jego kwaterę główną w Astanie.
Nocleg w hotelu.

11 Istālif – Kabul

W drodze do Kabulu odwiedzimy Istālif, miejscowość położoną na północ od stolicy na Równinie Shomali, zbudowaną na zboczu wzgórza, z którego roztacza się piękny widok na Równinę. Wiosną prowadząca do niego droga jest porośnięta fioletowymi krzewami. Istalif słynie z ceramiki, przed znajdowały się tam również przepiękne winnice, które zostały zniszczone przez talibów. Po wojnie miejscowość została odbudowana, a garncarze wznowili pracę. Ich wyroby łatwo rozpoznać po charakterystycznych wzorach i turkusowej barwie. Po zakupach wybierzemy się na spacer drogą obsadzoną cyprysami, która doprowadzi nas do ogrodów, gdzie czeka nas lunch w formie pikniku.
Nocleg w Kabulu.

12 Kabul - Warszawa lub Berlin

Transfer na lotnisko i wylot do Europy. Przylot do Warszawy lub Berlina i zakończenie wyprawy.

Termin/y:

12.04.2023 - 23.04.2023

Cena:

2100 USD


Cena obejmuje:
  • zakwaterowanie w hotelach (pokoje dwuosobowe)
  • śniadania
  • transport prywatnym busem
  • opiekę przewodnika/pilota Adventure Club
  • lokalnego przewodnika
Cena nie obejmuje:
  • biletu lotniczego: Warszawa/Berlin – Kabul – Warszawa/Berlin (około 5000 PLN)
  • obiadów, kolacji
  • ubezpieczenia
  • napiwków
  • wizy (100 euro)
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.