Wyszukiwarka

Warany z Komodo, ostatnie smoki na świecie… I ostatnia szansa na spotkanie z tymi gadami. Na nową będzie trzeba długo czekać…

Wiosną tego roku rząd Indonezji, po konsultacji z ministerstwem środowiska i leśnictwa, podjął decyzję o zamknięciu dla turystów wyspy Komodo na cały 2020 rok.

Wyspa słynie z żyjących na niej „ostatnich smoków na świecie” – rzadkiego i zagrożonego gatunku waranów – i to właśnie ze względu na ich dobro zapadła taka decyzja. Co miesiąc wyspę odwiedzało 10 tysięcy turystów. To dwukrotnie więcej niż liczy populacja waranów. Smoki, zestresowane obecnością tak dużej liczby ludzi, nie chciały się rozmnażać, co jeszcze bardziej pogłębiało zagrożenie tego gatunku wyginięciem.

Spokojniejszy czas na wyspie władze Indonezji wykorzystają również na posadzenie nowych drzew.

Warany to największe żyjące obecnie jaszczurki – osiągają do 3 metrów długości, a ich waga może przekraczać nawet ponad 200 kilogramów. Wbrew obiegowej opinii, ataki waranów na ludzi należą do rzadkości.

Mamy jeszcze ostatnie miejsca na październikową wyprawę do Indonezji, podczas której będzie można spotkać się oko w oko z tymi ciekawymi gadami. Na następną okazję być może będzie trzeba długo poczekać. Zapraszamy! Więcej szczegółów w dziale „Wyprawy”

Termin wyprawy: 09-23 października 2019

Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.