Etiopia – Dolina Omo i depresja Danakil
Wylot do Addis Abeby.
Rankiem po przybyciu do Addis Abeby przelot do Jinka. Po lunchu przejazd do wioski plemiennej Bodi, Hana Mursi. Bodi, zwane też Me'en to koczownicze plemię żyjące Dolinie Omo, które powitanie nowego roku Kael świętuje na przełomie czerwca i lipca. Jedną z tradycji jest "tuczenie" młodych mężczyzn, którzy przez 3-6 miesięcy żywią się wyłącznie miodem, krwią bydlęcą i mięsem wołowym i tym czasie podwajają swoją wagę, aby wziąć udział w konkursie na najbardziej otyłego mężczyznę.
W wiosce obejrzymy też inne ciekawe noworoczne ceremonie i rytuały.
Nocleg na kempingu.
Cały dzień spędzimy z plemieniem Bodi, uczestnicząc w uroczystościach Kael.
Nocleg na kempingu.
Po śniadaniu przejazd do Jinka, a następnie do wioski zamieszkałej przez lud Mursi. Jest to najbardziej znana grupa etniczna zamieszkująca Dolinę rzeki Omo i Park Narodowy Mago, a jej znakiem rozpoznawczym są krążki wkładane pod dolną wargę. Lud ten zajmuje się hodowlą bydła i uprawą ziemi, prowadzi częściowo osiadły tryb życia, ale dwa razy w roku zmienia miejsce pobytu, co jest związane z warunkami klimatycznymi.
Późnym popołudniem powrót do Jinka i nocleg w hotelu.
Po śniadaniu wyruszymy na spotkanie z grupą etniczną Bume w wiosce Nyangatom. Grupa ta składa się z około 20 klanów i zajmuje się rolnictwem. Znana jest z uzdolnień wokalnych i pięknych plemiennych pieśni.
Po wizycie w wiosce przejazd do Kangaten, gdzie zatrzymamy się na lunch, a potem udamy się w dalszą drogę do Kibish.
Nocleg na kempingu.
Dziś spędzimy cały dzień w wiosce plemienia Surma, zwanego też Suri. Plemię to zamieszkuje równiny południowo-zachodniej Etiopii, zajmuje się hodowlą bydła i uprawą żyznej ziemi. Liczebność posiadanego stada jest tutaj wyznacznikiem statusu społecznego. Mężczyzna chcący poślubić kobietę musi podarować jej rodzinie co najmniej 60 krów. Kobiety Suri, podobnie jak inne z ludu Mursi, noszą w ustach gliniane krążki. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety praktykują skaryfikację ciała; mężczyźni oznaczają w ten sposób liczbę zabitych w walce wrogów. Typowym dla Suri stylem walki jest walka kijami, tzw. donga.
Nocleg na kempingu.
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Omorate. W Kangaten zatrzymamy się na lunch, a potem odwiedzimy wioskę plemienia Toposa, należącego do tzw. klastra Karamoja, do którego należą również ludy zamieszkujące Ugandę, Sudan czy Kenię (lub Turkana).
Po spotkaniu z Toposa przejazd do Omorate, gdzie przeprawimy się łodzią na drugi brzeg rzeki Omo i poznamy kolejną grupę etniczną - Dassenech. Wieczorem obejrzymy pokaz plemiennych tańców i wysłuchamy tradycyjnej muzyki.
Nocleg w lodży w Turmi.
Po śniadaniu przejazd do wioski Kolcho zamieszkałej przez plemię Karo. Ludzie Karo ozdabiają swoje ciała wyszukanymi wzorami malowanymi kolorową glinką. Jest to jedna z najmniej licznych grup etnicznych Doliny Omo, zagrożona wyginięciem.
Powrót do Turmi i przed zachodem słońca wizyta w wiosce plemiennej Hamer. Ludzie plemienia Hamer zachwycają bogatym zdobieniem swoich ciał malunkami, kolorowymi koralikami i fryzurami formowanymi z użyciem gliny. Podczas wizyty u plemienia Hamer być może będziemy mieli okazję uczestnictwa w (dodatkowo płatnej) ceremonii Bull Jumping i pokazie tańców Evangadi.
Noc spędzimy w lodży w wiosce plemienia Hamer.
Rankiem wyruszymy do Konso, zatrzymując się po drodze w Arbore - małej osadzie plemienia Arbore.
Konso to miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zamieszkuje je lud Konso, któremu zawdzięcza swoją nazwę. Znane jest z bogatych tradycji religijnych, rzeźb waga i ciekawych stanowisk archeologicznych.
W miarę wolnego czasu odwiedzimy też "Nowy Jork" - formacje skalne przypominające drapacze chmur.
Nocleg w lodży w Konso.
Przed południem przejazd nad Jezioro Chamo. Podczas wycieczki łodzią odwiedzimy "targ krokodyli" i spotkamy hipopotamy oraz wiele gatunków ptaków.
Po południu, w Arba Minch wybierzemy się na pieszą wycieczkę w pięknej, leśnej scenerii.
Nocleg w lodży.
Po śniadaniu przejazd do wioski plemienia Dorze. Dorze słyną z tkactwa. Nawet domy budują z bambusowych "tkanin." Podczas zwiedzania wioski będziemy mogli obejrzeć ich rękodzieło.
Następnie udamy się w dalszą drogę do Hawassa z postojem na lunch w Sodo.
Do Hawassa dotrzemy późnym popołudniem. Czeka nas tam przejażdżka łodzią po jeziorze, skąd będziemy podziwiać malowniczy zachód słońca.
Nocleg w hotelu.
Po śniadaniu odwiedzimy miejscowy targ rybny, a następnie udamy się do kurortu Wondo Ganet. Zażyjemy tam relaksujących kapieli w gorących źródłach, będziemy mogli też popływać w basenach i pospacerować po lesie.
W Shashemene zatrzymamy się na lunch i odwiedzimy społeczność Rasta, a potem wyruszymy w dalszą drogę do Langano.
Zanim jednak tam dotrzemy, zatrzymamy się w Parku Narodowym Abjijatta -Shala nad Jeziorem Shala o intensywnie błękitnej wodzie. Jets to najgłębsze jezioro w Etiopii i często można nad nim zobaczyć stada flamingów.
Późnym popołudniem przyjedziemy do Langano, gdzie zatrzymamy się na nocleg nad brzegiem Jeziora o tej samej nazwie.
Po śniadaniu wyruszymy w drogę do Addis Abeby. Po przybyciu do stolicy udamy się na zwiedzanie miasta. Odwiedzimy między innymi Muzeum Narodowe, w którym znajdują się szczątki legendarnej Lucy, pramatki człowieka. Wjedziemy też na Entoto, najwyższe wzniesienie w okolicy Addis Abeby, skąd roztaczają się piękne widoki na miasto i otaczające je lasy.
Nocleg w hotelu.
Rano transfer na lotnisko i przelot do depresji Danakil. Tu zobaczymy zupełnie inne krajobrazy - zamiast zieleni lasów, pustynię.
Zatrzymamy się nad słonym Jeziorem Assale, aby podziwiać zachód słońca, a potem pojedziemy do Hamedeli, gdzie zostaniemy na nocleg.
Wczesnym rankiem, przed wschodem słońca, udamy się pod wulkan Dallol oraz odwiedzimy górską jaskinię solną.
Po lunchu przejazd w okolice aktywnego wulkanu tarczowego Erta Ale, piesza wędrówka do jego wierzchołka, a następnie powrót na pobliski kemping, gdzie spędzimy noc.
Po śniadaniu przejazd do Semery, stolicy regionu Afar. Przez cały dzień będziemy zwiedzać okoliczne wioski zamieszkiwane przez grupę etniczną Afar.
Nocleg w Semerze.
Rano przelot do Addis Abeby. W stolicy odwiedzimy "marketo" - największy targ na wolnym powietrzu w Afryce, gdzie będziemy mogli zobaczyć niewyobrażalne mnóstwo produktów pochodzących z różnych części kraju oraz poznać etiopską tradycję negocjowania i targowania się.
Po lunchu czas wolny na zakupy, a po kolacji transfer na lotnisko i wylot do Europy.
Przylot i zakończenie wyprawy.
13.06.2025 - 30.06.2025
14900 PLN
Dopłata do pokoju jednoosobowego: 2160 PLN
- wszystkie noclegi: hotele – pokoje dwuosobowe, namioty
- wyżywienie: trzy posiłki dziennie, pełne wyżywienie podczas campingu, kucharz dla grupy
- wstępy i permity do wszystkich atrakcji
- opiekę doświadczonego miejscowego przewodnika – antropolog
- opiekę pilota polskojęzycznego Adventure Club
- prywatny transport, samochody 4 x 4 obraz bus
- ceremonię Kael plemienia Bodi
- wizy (52 USD)
- ubezpieczenia
- biletów lotniczych
- napiwków (50 USD)
- ceremonii Bull Jumping
Adventure Club nie ponosi odpowiedzialności za zakup biletów przez klientów przed oficjalną informacją, że wyjazd został potwierdzony oraz przed podaniem, jakie dokładnie połączenia lotnicze posiada już grupa, w przypadku zakupu indywidualnego.