Różne oblicza Danii: Wyspy Owcze i Kopenhaga

Różne oblicza Danii: Wyspy Owcze i Kopenhaga

Wyspy Owcze – wycieczka na  wulkaniczny archipelag, który zamieszkuje więcej owiec niż ludzi. Jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie, a deszcz pokazuje siłę i energię tych fantastycznych wysp, którą trudno dostrzec w słońcu.  

1 Warszawa - Kopenhaga

Przylot do Kopenhagi. Na początek zobaczymy klasyczną wizytówkę duńskiej stolicy, czyli Nowy Port (znany jako Nyhavn). Wybudowano go w XVII wieku za panowania Christiana V. To najbardziej malowniczy zakątek Kopenhagi, kanał wzdłuż którego cumują najróżniejsze statki, a na brzegu ciągną się kolorowe domki, liczne restauracje i kawiarnie. Świetne miejsce na podziwianie zachodu słońca i rozpoczęcie naszej wspólnej przygody. Wybierzemy się na klasyczną wycieczkę łodzią, aby podziwiać miasto z poziomu wody. Podczas rejsu zobaczymy: Kopenhaską Operę, Pałac Amalienborg, Pałac Christiansborg, imponującą Bibliotekę Czarnych Diamentów i oczywiście Małą Syrenkę. Nocleg w Kopenhadze.

2 Kopenhaga

Kolejny dzień w stolicy Danii. Wbrew pozorom, Nyhavn nie jest jedynym kolorowym zakamarkiem duńskiej stolicy. Wiele ulic w Kopenhadze może poszczycić się naprawdę ładną i wielobarwną zabudową. Czasami wystarczy wejść w boczną uliczkę, żeby się o tym przekonać. Będziemy spacerować ulicami Kopenhagi między setkami poruszających się rowerów, podziwiając różnorodną architekturę zarówno tę historyczną, jak Dworzec Główny (największy dworzec kolejowy w Danii) otwarty w 1911 roku czy XX-wieczny Ratusz, jak również nowoczesne budynki całe pokryte szkłem. Chętni będą mogli odwiedzić Ogrody Tivoli czyli park rozrywki i ogród, który został otwarty w 1843; jest on drugim pod względem wieku parkiem rozrywki świata. Nocleg w Kopenhadze.

3 Kopenhaga - Wyspy Owcze (Wyspa Vagar)

Przelot z Kopenhagi na Wyspy Owcze. Lądujemy w porcie lotniczym Vágar. Lotnisko jest bazą obecnie jedynej, rdzennej farerskiej linii lotniczej, Atlantic Airways. Jeśli nasz lot będzie wystarczająco wcześnie, już dziś zaczniemy podziwiać uroki wysp. Prosto z lotniska przejedziemy najnowszym tunelem wydrążonym pod górą Knúkarnir i trasą widokową, aby dotrzeć do wioski Gásadalur, gdzie będziemy mogli zobaczyć wodospad Múlafossur. Przy słonecznej pogodzie wpada on majestatycznie do oceanu, a podczas silnych wiatrów tańczy i zmienia kierunki w rytm podmuchów. Będzie też okazja podziwiać na horyzoncie bezludne wyspy Tindhólmur i Gáshólmur, które pięknie prezentują się w promieniach słońca. Przejazd na nocleg na jednej z wysp archipelagu.

4 Wyspy Owcze (Wyspa Eystoroy)

Dziś będziemy podziwiać uroki wyspy Eysturoy, która jest drugą co do wielkości i populacji wyspą wchodzącą w skład archipelagu Wysp Owczych. Nazwa oznacza po farersku Wyspa Wschodu. Odwiedzimy kamienistą plażę w Æðuvík, przejedziemy trasą widokową ‘Runt Agnið’ wokół jeziora Toftir. Spędzimy też czas nad rzeką Dalá w uroczej miejscowości Gjógv. Jej nazwa oznacza wąwóz wypełniony wodą i odnosi się do rozpadliny położonej w okolicach wsi, w której znajduje się port rzeczny pięknie prezentujący się na zdjęciach. Będzie też okazja przysiąść na szczególnej ławce z pięknym widokiem na zatokę. Została ona zbudowana w 2005 roku przez mieszkańców Gjógv dla Marii, księżnej Danii. Dla chętnych mały trekking z pięknymi widokami w kierunku szczytu Slættaratindur. Następnie przejazd kolejną drogą widokową ‘Eiðiskarð’ do Eið, gdzie zobaczymy port, kościół z lokalnym cmentarzem, a jeśli jeszcze wystarczy nam sił, zrobimy trekking do Eiðiskollur, czyli 343-metrowego klifu morskiego albo zejdziemy na plażę, aby podziwiać miasteczko z poziomu wody. Powrót na nocleg na jednej z wysp archipelagu.

5 Wyspy Owcze (Wyspy Borðoy i Kalsoy)

Dzisiejszy dzień zaczniemy wcześnie rano i porannym promem przepłyniemy z Klaksvík, drugiego pod względem wielkości miasteczka Wysp Owczych - od lat uznawanego za stolicę farerskiego rybołówstwa, do Syðradalur, aby odwiedzić wyspę Kalsoy. Leży ona na północnym wschodzie archipelagu. Słynie z wysokich klifów i zapierających dech w piersiach widoków. W porównaniu do innych dużych wysp archipelagu jest stosunkowo odizolowaną wyspą, ponieważ nie prowadzi do niej żaden most ani tunel. Następnie pojedziemy do wioski Trøllanes i urokliwym choć nieco wymagającym szlakiem dotrzemy do latarni morskiej Kallurin. Jest to miejsce z pięknym widokiem, które ostatnio zyskało większą popularność, gdyż były tam kręcone sceny do najnowszego filmu z Jamesem Bondem. W drodze powrotnej zajrzymy do wioski Mikladalur, aby odnaleźć pomnik Kópakonan czyli kobiety foki. Wiąże się z nim ciekawa legenda, w którą mieszkańcy wierzą do dziś.

6 Wyspy Owcze (Wyspa Stermoy)

Dzisiejszy dzień wypełniony będzie atrakcjami wyspy Streymoy, która jest największą wyspą archipelagu. Najpierw udamy się do Tjørnuvík. Miejscowość jest najdalej na północ wysuniętą wsią na tej wyspie i jedną z najstarszych osad na Wyspach Owczych. Leży ona na południowym wybrzeżu niewielkiej zatoki Tjørnuvík. Spacerując po pięknej plaży otoczonej zielonymi zboczami, po których spływają strumyki. Będziemy mieli okazję podziwiać Olbrzyma i Wiedźmę (Risin i Kellingin), czyli dwie skały wystające z wody, z którymi wiąże się ciekawa legenda. Następnie przejedziemy piękną trasą widokową do osady Saksun, która została założona na przełomie XIV i XV wieku, mijając po drodze wodospad Fossá oraz wieś Haldórsvík, gdzie chętni będą mogli odwiedzić kamienny kościół pochodzący z XIX w. Jest to jedyny ośmiokątny kościół na Wyspach Owczych. Jeśli drzwi kościoła będą otwarte, zobaczymy też charakterystyczny ołtarz. Przedstawia on Ostatnią Wieczerzę, w której twarze Apostołów zostały zastąpione twarzami żyjących osób publicznych z Wysp Owczych. W Saksun zobaczymy między innymi farmę sprzed XVII wieku oraz rzucający się w oczy biały kościół z roku 1858. Pierwotnie został on zbudowany w osadzie Tjørnuvík, jednak rozebrano go i przeniesiono przez góry w nowe miejsce i stoi tu do dziś. Przejazd na nocleg na jednej z wysp archipelagu.

7 Wyspy Owcze (Wyspa Stermoy)

Dziś wybierzemy czeka nas jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Wyspach Owczych czyli rejs statkiem do klifów Vestmanna Birdcliffs i Grottos. To będzie niezapomniana przygoda, podczas której będziemy mieli okazję zobaczyć jedno z najbardziej niezwykłych wybrzeży Wysp Owczych. Wypłyniemy z portu w wiosce Vestmanna, która nie przylega od żadnej strony do otwartego oceanu. Czekając na rejs można zajrzeć do kawiarni, albo obserwować kolorowe łodzie rybackie kołyszące się na wodzie. Przepłyniemy przez zapierające dech w piersiach okoliczności przyrody i odkryjemy wspaniałe klify morskie Vestmanna To cuda natury, to trzeba przeżyć! Podczas tej półtoragodzinnej wycieczki łodzią odkryjemy strome zbocza górskie i bogate życie ptaków. Będziemy płynąć w pobliżu niesamowitych klifów i jeśli pozwoli na to pogoda, przepłyniemy przez skaliste wąwozy. Na wąskich, pochyłych półkach na klifach, każdego lata gniazdują najprzeróżniejsze ptaki. Z łodzi zobaczymy wiele jaskiń znajdujących się wzdłuż wybrzeża oraz głębokie groty przez wieki rzeźbione przez fale. Powrót do hotelu kolejną piękną trasa widokową. Po południu czas wolny w stolicy.

8 Wyspy Owcze (Wyspa Streymoy, Thorshavn)

Wioska Kirkjubøur, którą odwiedzimy jest obecnie bardzo mała, choć w czasach średniowiecznych znajdował się tu ważny port i siedziba diecezji farerskiej. Jednak sztorm w XVI wieku zmył większość domów. Znajduje się tu najstarszy na świecie zamieszkały dom drewniany, pochodzący jeszcze z XI wieku, zwany Kirkjubøargarður. Wewnątrz znajduje się również muzeum (możliwość zwiedzenia fakultatywnie jeśli będzie otwarte). Zobaczymy tu także XII-wieczny kościół św. Olava oraz Katedrę Magnusa. W drugiej połowie dnia będziemy zwiedzać Thorshavn - największe miasto archipelagu Wysp Owczych i jednocześnie jego stolicę i siedzibę najwyższych władz tego duńskiego terytorium zależnego. Odwiedzimy między innymi Tinganes czyli półwysep i najstarszą dzielnicę miasta, który współcześnie jest siedzibą farerskiego parlamentu. Również w stolicy można ciągle spotkać stare, farerskie domy z trawiastymi dachami i spacerujące po ulicach owce. Przy odrobinie szczęścia będziemy mieli okazję zobaczyć w porcie Norröna czyli największy prom na Wyspach Owczych, który pływa między Hirtshals w Danii a Tórshavn na Wyspach Owczych i Seyðisfjörður na Islandii. Ostatni nocleg na Wyspach Owczych.

9 Wyspy Owcze - Warszawa

Po śniadaniu, w zależności od godziny wylotu czas wolny i transfer lub od razu transfer na lotnisko i wylot w drogę powrotną do Polski.

Termin/y:

20.05.2021 - 28.05.2021

06.07.2021 - 14.07.2021  Brak wolnych miejsc! 

08.08.2021 - 16.08.2021

Cena:

7200 PLN


Cena obejmuje:
 • 8 noclegów w hotelach, pensjonatach lub domach z prywatnymi łazienkami (pokoje dwu- lub trzyosobowe)
 • Śniadania
 • Wynajem komfortowych samochodów z pełnym ubezpieczeniem
 • Koszty przejazdów, opłat drogowych i parkingowych
 • Opłaty promowe
 • Atrakcje wymienione w programie
 • Całodobową opiekę polskiego pilota
 • Pełny „Informator przedwyjazdowy.”
Cena nie obejmuje:
 • Biletów lotniczych na trasie: Warszawa – Kopenhaga, Kopenhaga- Vagar (Wyspy Owcze) i Vagar (Wyspy Owcze) – Warszawa  około 1800 PLN)
 • Wyżywienia oprócz śniadań
 • Ubezpieczenia
 • Atrakcji dodatkowych:
  • Ogrody Tivoli czyli park rozrywki w Kopenhadze około 135 DKK wstęp i 295 DKK atrakcje
  • Przelot helikopterem, jeżeli będzie taka możliwość
  • Muzeum w Kirkjubøu czyli 900-letni dom z bali-około 50 DKK

UWAGA! W związku z dużą nieprzewidywalnością pogody na Wyspach Owczych, program może ulec nieznacznej zmianie (np. kolejność zwiedzania, lub brak dostępności wszystkich atrakcji).

Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.