Wyszukiwarka

Uzbekistan

Uzbekistan

1 Warszawa lub Berlin

Spotkanie na lotnisku i przelot do Taszkentu z przesiadką w Moskwie.

2 Taszkent

Przylot na międzynarodowe lotnisko w Taszkencie liniami Aeroflot. Spotkanie z angielskojęzycznym lokalnym przewodnikiem i transfer do hotelu. Odpoczynek. Po śniadaniu zwiedzanie stolicy Uzbekistanu, będącej jednocześnie jednym z największych miast centralnej Azji. Położone w dolinie rzeki Chirchik „miasto kamienia”, bo tak tłumaczy się jego nazwę, należy do najstarszych osad ludzkich na świecie. Jego historia sięga ponad 2000 lat, a obecnie żyje tu ponad 3 miliony mieszkańców. Podczas wycieczki zobaczymy kompleks Khazrati Imam oraz medresy, czyli teologiczne szkoły muzułmańskie Kukeldesz i Barak Chana. Mufti (prawnik i teolog) tej drugiej jest najważniejszym autorytetem islamu dla całego Uzbekistanu, Tadżykistanu i Turkmenistanu. Spacer przez bazar Chorsu pełny słodyczy, wschodnich owoców i przypraw. Lunch w tradycyjnej uzbeckiej restauracji. Następnie wizyta w Muzeum Sztuk Pięknych, prezentującym bogate zbiory ozdobnych dywanów, wyrobów ze złota i drogocennych tkanin, ceramiki, porcelany oraz instrumentów muzycznych. Na koniec zwiedzimy Muzeum Emira Timura ze wspaniałymi ogrodami. Kolacja w restauracji i powrót na nocleg do hotelu.

3 Taszkent - Urgencz - Chiwa

Śniadanie, a następnie transfer na lotnisko na lot do Chiwy – starożytnego miasta pełnego zabytkowych budowli. Przylot około 8:40 i transfer do hotelu na zakwaterowanie. Chiwa niegdyś przyciągała swymi licznymi minaretami karawany pełne spragnionych wędrowców, obecnie przyciąga ciekawych przeszłości turystów. Tu, pośród wąskich uliczek, niskich domów mieszkalnych oraz licznych meczetów, medres i mauzoleów można przeżyć swoistą i unikalną podróż w czasie. Po krótkim wypoczynku w hotelu wyruszymy na odkrywanie miejscowości, zaczynając od podtrzymywanego przez 213 kolumn Meczetu Dżuma. Jeden z filarów przyniósł na plecach z Indii miejscowy wielki bohater Pahlawon Mahmud. Wnętrze, oświetlone przytłumionym światłem słonecznym wpadającym przez ośmiokątne otwory w płaskim drewnianym dachu, zdaje się ciągnąć w nieskończoność. Następnie zachwycimy się wspaniałym, odbudowanym na początku XX wieku Mauzoleum Pahlawona Mahmuda, świętego poety i doktora. Po obiedzie w rodzinnej restauracji Zarafshon Opa, kontynuować będziemy zwiedzanie wpisanego na listę UNESCO starego miasta czyli Iczan Kala. Zwrócimy uwagę na minaret Kalta Minor mający 14 m średnicy i pokryty dekoracją z tureckich płytek oraz na zwężający się ku górze i sięgający 57 metrów minaret Islam Khodja – widoczny z każdego zakątku Chiwy. Zajrzymy do XIX-wiecznego pałacu chana Tasz Chauli, obecnie muzeum, którego liczne krużganki kryją wiele ciekawych miejsc m. in. imponującą salę tronową. Wieczorem kolacja w restauracji i nocleg w hotelu.

4 Chiwa - Ayaz Kala - Chiwa

Całodzienna wycieczka do antycznych fortec w rejonie Khorezm. Ponad tysiąc lat temu przez pustynię Kyzył-Kum wiódł słynny Jedwabny Szlak z Chin do Europy. Obecnie jego trasę znaczą jedynie ruiny starożytnych twierdz i pałaców przypominających o skomplikowanych losach ziemi między rzekami Syr-Daria i Amu-Daria. Zobaczymy fortecę Toprak Kala, by na końcu dotrzeć do najwspanialszej, wyrastającej w ostrogach gór Sułtana Uwajsa spośród ruchomych piasków pustyni Kyzył-Kum – twierdzy Ayaz Kala. Cytadela w istocie składa się z trzech mniejszych otoczonych grubym murem, powstałych w okresie między IV wiekiem p.n.e. a VII wiekiem n.e. W południowej jego części znajduje się pomysłowe wejście w formie labiryntu zaprojektowane tak, by wiatr wymiatał pył z antycznej osady. Szczególnie imponujący jest zamek wzniesiony na stromym, 60-metrowym wzniesieniu, do którego wspinaczka to prawdziwe wyzwanie nawet dla najwytrwalszych. Na szczycie wysiłek zrekompensuje wspaniały widok na położone w pobliżu jezioro Ajazkul, tak słone, że latem sprawia wrażenie skutego grubą warstwą lodu. Lunch w formie pikniku na miejscu. Wieczorem powrót do Chiwy na kolację w restauracji Zarafshon Opa i nocleg.

5 Chiwa - Buchara

Po śniadaniu około 10-godzinny przejazd do Bukhary. W drodze przekroczymy biorącą swój początek we wschodnim Pamirze rzekę Amu-Daria i przejedziemy przez „czerwone piaski” czyli pustynię Kyzył-Kum. O odpowiedniej porze dnia jej powierzchnia rzeczywiście sprawia wrażenie czerwonej. Ponieważ Kyzył-Kum nie jest zupełnie pozbawiona wody, podróż jest idealną okazją do obserwacji typowej roślinności terenów suchych, szczególnie w marcu, gdy jej teren okrywają kwitnące turzyce, tamaryszki i saksaule. Przy odrobinie szczęścia można zauważyć pełzające między roślinnością różnego rodzaju jaszczurki i węże, a także dzikie wielbłądy i susły. Obiad w formie pikniku. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu i kolacja w lokalnej restauracji.

6 Buchara

Śniadanie, a następnie spacer po mieście poezji i baśni – Bucharze. Historia tej położonej w oazie pośród piasków pustyni Kyzył-Kum aglomeracji sięga ponad 2500 lat. W tym okresie przeżywała ona okresy wielkiego rozwoju i upadku. Obecnie Buchara to jedno z głównych miast środkowej Azji oraz centrum przemysłowe i gospodarcze kraju. Zobaczymy serce starego miasta – kompleks Lyabi Khauz z basenem, wzniesioną w miejscu postoju karawan Medresę Nadira Diwana Begiego oraz najstarszą Medresę Kukeldash. Zwiedzimy uznawaną na wzorcową Medresę Uług-Bega, poświęconą wybitnemu miejscowemu astronomowi i nazwaną jego imieniem oraz przerastającą ją rozmiarem i zdobieniami Medresę Abd al-Aziz Chana, której fasadę udekorowano mozaiką przedstawiającą fantastyczne ptaki, krajobrazy, a także postaci, choć - co ciekawe -kłóci się to z ideologią islamu. Następnie odwiedzimy zachowany w doskonałym stanie Meczet Magoki Ataru oraz symbol Buchary – Minaret Kalan, sięgający wysokości 46,6 m i łączący się mostem z monumentalnym Meczetem Kalan. Obiad w lokalnej restauracji. Po posiłku wizyta w górującej nad miastem fortecy Ark, skonstruowanej blisko 1000 lat p.n.e. i pełniącej rolę rezydencji panów Buchary. Wewnątrz zlokalizowano pałace, świątynie, baraki, biura, baseny, magazyny, zbrojownię i więzienie. Na koniec zobaczymy główny Meczet Piątkowy miasta – Bolo Houz, Mauzoleum Chashma Ayub z kompleksem kopuł oraz najstarsze zachowane muzułmańskie mauzoleum w Azji Środkowej – Mauzoleum Samanidów. Kolacja połączona z pokazem folklorystycznym. Nocleg w hotelu.

7 Buchara - Jezioro Ajdar-kul - Yangigazgan

Po śniadaniu w hotelu przejazd nad jezioro Ajdar-kul. Przy sprzyjającej pogodzie można ochłodzić się w wodach jeziora lub zażyć kąpieli słonecznej na jego brzegu. Po obiedzie w formie pikniku na łonie natury kontynuacja podróży do małej wioski Yangigazgan, zagubionej pośród piasków pustyni Kyzył-Kum. Zakwaterowanie w jurtach. Wieczorna jazda na wielbłądach, a następnie kolacja przy obozowym ognisku.

8 Yangigazgan - Nurota - Rezerwat Biosfery Nuratau Kyzył-Kum

Śniadanie w jurtach i przejazd do Nuroty – małego miasteczka o bogatej historii i znanego miejsca pielgrzymkowego. Złożymy wizytę w kompleksie Chashma, znanym z basenu „1000 świętych ryb” oraz w fortecy Aleksandra Wielkiego. Po obiedzie przejazd na południe od jeziora Ajdar-kul, do wioski Nuratau w rezerwacie biosfery Nuratau Kyzył-Kum. Osada oferuje doskonałe warunki do obserwacji ptaków i do pieszych wędrówek. Około 10 rodzin przekształciło swe domy w pensjonaty, w których można skorzystać z jazdy konnej, spróbować tradycyjnych potraw, a przede wszystkim nacieszyć się świeżym górskim powietrzem. Dla chętnych możliwość spania na specjalnych tapczanach pod gołym niebem. Kolacja i nocleg w pensjonacie.

9 Rezerwat Biosfery Nuratau Kyzył-Kum - Samarkanda

Śniadanie w pensjonacie, a następnie trekking. Szlak prowadzi malowniczą trasą pośród zielonych dolin rzecznych i przez górską przełęcz do sąsiedniej wioski położonej na szczycie imponującego łańcucha górskiego. Alternatywnie można pozostać w wiosce i zrelaksować się pijąc herbatę pod orzechowcem, czytając książkę lub pisząc dziennik z pasjonującej podróży. Po lunchu przygotowanym przez naszych gospodarzy, udamy się do Samarkandy. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu i kolacja w lokalnej rodzinnej restauracji.

10 Samarkanda

Śniadanie, a następnie wycieczka po Samarkandzie, wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od Placu Registan, czyli dosłownie „piaskowego terenu”, będącego symbolem miasta. To tutaj dawni władcy ogłaszali swoje rozkazy, tu obradował sąd i toczył się handel. Zobaczymy Mauzoleum Gur-i Emir, którego nazwa oznacza „grób pana”, gdzie pochowano władcę Tamerlana i jego następców oraz pobliskie małe Mauzoleum Ruhabod, datowane na połowę XIV w. i będące najstarszym zabytkiem w mieście. Po obiedzie w restauracji Orient Sweets zwiedzimy obserwatorium astronomiczne wzniesione przez mongolskiego księcia Uług-Bega i wyposażone w najlepsze w owym czasie przyrządy astronomiczne, w tym. m.in. 40-metrowy sekstant, który wykorzystywany był do wyznaczania momentów przejścia i wysokości ciał niebieskich. Kolejnym punktem wycieczki będzie kompleks cmentarny Shahi Zindah – „żyjący król”, złożony z kilku mauzoleów zdobionych motywem samarkandzkim, charakteryzującym się różnorodnymi kolorami i gwiazdami. Następnie odwiedzimy Meczet Bibi Chanum wzniesiony przez Timura po udanej kampanii indyjskiej, kiedy zapragnął on wznieść Meczet Piątkowy, demonstrujący nieograniczone możliwości techniczne i finansowe swego państwa. Na koniec możliwość zakupów na targu Siyob. Kolacja w lokalnej restauracji i nocleg w hotelu.

11 Samarkanda

Po śniadaniu dalsze odkrywanie Samarkandy. Odwiedzimy Mauzoleum Khoja Daniyar czyli proroka Dawida, które jest świętym miejscem trzech religii: islamu, chrześcijaństwa i judaizmu. Poznamy wczesne dzieje Samarkandy w Muzeum Afrasiab, które znajduje się w ruinach dawnej dzielnicy miasta. W pobliżu znajduje się Meczet Khazrati Khizr noszący nazwę islamskiego patrona podróżników. Wieczorem kolacja w lokalnej restauracji i nocleg w hotelu.

12 Samarkanda - Taszkent

Śniadanie i przejazd do Taszkentu. Na miejscu po zakwaterowaniu w hotelu i obiedzie w lokalnej restauracji, zwiedzimy stację metra i Plac Niepodległości. Potem czas wolny na ostatnie zakupy przed wyjazdem. Pożegnalna kolacja i nocleg w hotelu.

13 Taszkent - Warszawa lub Berlin

Nad ranem transfer na lotnisko na lot powrotny z przesiadką w Moskwie.

Termin/y:

25.05.2022 - 06.06.2022

10.09.2022 - 22.09.2022

Cena:

1450* USD

* Wyprawa realizowana przy grupie minimum 8 osób.

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 350 USD


Cena obejmuje:
 • zakwaterowanie w hotelach 3* w miastach
 • nocleg na pustyni w jurtach
 • nocleg w górach w lokalnej wiosce, pokoje 2 i 4-osobowe
 • śniadania, 3 lunche, kolacje
 • bilety wstępu
 • przewodnika anglojęzycznego
 • opiekę pilota Adventure Club
 • przejazd na wielbłądach
 • transport klimatyzowanym busem
 • butelkę wody dziennie dla każdego uczestnika
Cena nie obejmuje:
 • przelotów: Warszawa/Berlin – Taszkent – Warszawa/Berlin (1900 – 2000 PLN)
 • wizy (ok. 70 USD)
 • opłaty za fotografowanie w niektórych obiektach (ok. 15 PLN)
 • przelotów wewnętrznych: Taszkent – Chiwa (ok. 100 USD)
 • zwyczajowych napiwków (ok. 50 USD)
 • ubezpieczenia
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.