Wyszukiwarka

SUDAN – Królestwo Czarnych Faraonów

SUDAN – Królestwo Czarnych Faraonów

1 Warszawa lub Berlin - Quito

Spotkanie na lotnisku w Warszawie lub Berlinie. Przelot do Sudanu na lotnisko Chartum, spotkanie z lokalnym przewodnikiem i transfer do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu Sharga, mieszczącym się zaledwie 20 minut od lotniska, i niedaleko od centrum Chartumu (reszta dnia wolna na wypoczynek, ale być może przylecimy dopiero w nocy).

2 Chartum - Pustynia Bayuda - Dongola - El Selim

Rano śniadanie i przejazd samochodami 4x4 szosą przez pustynię Bayuda na północ - ponad 500km jazdy. W trakcie pokonywania pustyni przewidziane są tylko krótkie postoje, na pewno zatrzymamy się na przykład zaraz za Omdurmanem, żeby przyjrzeć się kopcom termitów. Dopiero po ok. 300 km spotykamy ponownie Nil i odtąd aż Dongoli będziemy jechać wzdłuż rzeki. Przerwa na lunch w rejonie El-Multaga. Przed Dongolą odwiedzimy jeszcze ruiny fortecy Al-Khandag zbudowanej przez Mameluków nad brzegiem Nilu. Po osiągnięciu Dongoli, przejeżdżamy mostem na drugą stronę Nilu, na kolację w ośrodku Sharli Bonnie w wiosce El Selim. Nocleg tamże.

3 El-Selim - Tombus - Kerma - Kawa

O poranku przechadzka po lokalnym suku w El-Selim, a następnie przejazd - 50 km - na północ w rejon III Katarakty do wioski Tombus. Tam obejrzymy pozostałości starożytnego egipskiego kamieniołomu i m.in. stelę Totmesa I upamiętniającą jego zwycięstwo nad Królestwem Kerma. Będziemy mieli czas na krótki spacer wzdłuż Nilu, który w tym miejscu wygląda zjawiskowo. Przerwa na lunch. Kerma była stolicą pierwszego państwa Kusz zwanego też Królestwem Kerma. Początki tego państwa sięgają ok. 3000 r.p.n.e., a więc powstawało niemal równolegle ze Starożytnym Egiptem. Podstawą gospodarki Kusz było rolnictwo i hodowla zwierząt, a z czasem także kontrola handlu między północnym a południowym Nilem. Upadek Królestwa Kerma nastąpił ok. roku 1500 po ekspedycji faraona Totmesa I. Odwiedzamy widoczną już z daleka tzw. Zachodnią Deffufę - masywną, blisko 19-metrową, nieco bezkształtną budowlę z adobe czyli błotnych cegieł, ze schodami prowadzącymi na szczyt. Deffufa była głównym centrum religijnym Kermy, otaczały ją warsztaty, budynki publiczne i domy mieszkalne. Na koniec wizyta w fascynującym Muzeum Cywilizacji Kerma, gdzie uporządkujemy naszą wiedzę na temat regionu. Wieczorem wracamy na kolację do obozu nad Nilem, rozbitego między piaszczystymi wydmami na skraju pustyni, obok stanowiska archeologicznego Kawa, naprzeciwko Dongoli.

4 Kawa - Stara Dongola - Karima

Po śniadaniu możemy obejrzeć pozostałości pobliskiej świątyni Amona. Kawa jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Sudanie. Pierwszą świątynię wybudował tutaj faraon Amenhotep III, ale później za Ramzesa VII miejsce to podupadało. Dopiero nubijski faraon Taharka przywrócił mu świetność, budując nową świątynię. Za czasów Królestwa Meroe Kawa urosła do rangi centrum religijnego i administracyjnego . Niestety większość budowli znajduje się obecnie pod grubą warstwą piasku. Kawa ma jednak swój klimat, przy odrobinie wyobraźni możemy poczuć się Indianą Jonesem. Wschodnim brzegiem Nilu jedziemy w górę rzeki na południe, do miejscowości Stara Dongola, od VII do XIVw. będącego stolicą chrześcijańskiego królestwa Makuria. Polscy archeolodzy eksplorują to miejsce od roku 1964. Zobaczymy tu m.in. ruiny katedry (tzw. kościół o Granitowych Kolumnach i wspaniale zachowanej kolumnadzie), klasztoru św. Trójcy oraz tzw. Sali Tronowej. Następnie wsiądziemy w nasze 4x4, i ruszamy w górę Nilu (tym razem na północ), aby późnym popołudniem dotrzeć na kolację i nocleg do lokalnego domu w mieście Karima.

5 Karima - El-Kurru - Jebel Barkal

W czasach Totmesa III tutaj, w okolicy dzisiejszej Karimy, znajdował się południowy kraniec państwa egipskich faraonów. Totmes III już w XV w.p.n.e. założył u stóp tej góry fortecę, która z czasem rozrosła się w miasto Napatę. Z początkiem VIII w. p.n.e. powstało potężne nubijskie królestwo Napata, które wkrótce zaczęło zagrażać Egiptowi. Władza króla Kaszty sięgała aż do Asuanu. Jego syn Pianchi dotarł aż do Teb skąd jako faraon panował nad całym Górnym, a potem również Dolnym Egiptem. Był założycielem XXV dynastii, którą w Egipcie nazwano Dynastią Etiopską, albo Czarnymi Faraonami. Rano odwiedzamy leżący niedaleko królewski cmentarz kuszycki w El-Kurru. Po powrocie z Egiptu Pianchi kazał wybudować dla siebie piramidę w El-Kurru, przeszczepiając do Nubii modę na budowanie piramid. W jego ślady poszli kolejni władcy. Piramidy w El-Kurru są już w bardzo złym stanie, ale zwiedzimy dwie podziemne komory grobowe: króla Tanutamani i jego matki, gdzie na ścianach można podziwiać idealnie zachowane malowidła. Z powrotem w Karimie zobaczymy Jebel Barkal - samotne, piaskowcowe wzgórze z klifowymi zboczami i intrygującym pinaklem. Tutejsza świątynia Amona miała rangę równą tebańskiej. Wierzono, że Amon mieszka właśnie na Jebel Barkal. Kiedy Egiptem władali Czarni Faraonowie, koronacje odbywały się w Tebach, ale powtarzano je w Napacie. W czasach już nam bliższych Giuseppe Verdi, zainspirowany historią Napaty, skomponował operę Aida. Zobaczymy pozostałości świątyni Amona, malutką świątynię bogini Mut (małżonki Amona) oraz położone blisko kolejne piramidy. Kolacja czeka na nas w lokalnym domu, gdzie później przenocujemy. Późnym popołudniem, jeśli będziemy mieli czas i ochotę, wejdziemy na szczyt Jebel Barkal, by obejrzeć spektakularny zachód słońca.

6 Karima - Nuri - Gazali - Pustynia Bayuda - Atbara - Piramidy Meroe

Dzień po przekroczeniu Nilu rozpoczniemy od zwiedzania Nuri. To następny (chronologicznie) po El-Kurru zespół kuszyckich piramid. Pierwszy tego typu grobowiec wzniósł tu król (faraon) Taharka (pierwsza poł. VII w.p.n.e.), najpotężniejszy władca Etiopskiej Dynastii, wspomniany w Starym Testamencie jako pogromca Asyryjczyków. Następnie jedziemy ok. 36 km w głąb pustyni, zatrzymując się w dolinie Gazali, przy ruinach starochrześcijańskiego klasztoru. Podczas podróży doliną i dalej przez pustynię Bayuda często będziemy spotykać wędrujące grupy Nomadów z plemienia Hassania. Po osiągnięciu szosy kontynuujemy jazdę na wschód, przez pustynię Bayuda, do Atbary. Lunch na trasie. Pod Atbarą przekraczamy Nil i kontynuujemy jazdę dalej szosą w pewnej odległości od rzeki do celu naszej dzisiejszej podróży - piramid Meroe. To trzeci (po Kurru i Nuri) i najwspanialszy zespół piramid w Sudanie. Chowano tu królów i królowe w okresie między III w.p.n.e., a początkiem IV w. n.e. Zachód słońca w legendarnej scenerii piramid wzniesionych na piaszczystych wydmach. Kolacja i nocleg w obozie w pobliżu piramid Meroe.

7 Piramidy Meroe - Shendi - Musawwarat es Sufra - Naga - piramidy Meroe

Po śniadaniu przejazd na południe. Początkowo jedziemy asfaltową szosą w stronę Chartumu, a potem znowu skręcamy w piaszczyste drogi na pustyni do Musawwarat es Sufra (w sumie ok. 1,5-2 godzin). Musawwarat es Sufra to ogromny, unikalny kompleks sakralny złożony z licznych świątyń, a wśród nich Świątynia Apademaka - Boga Lwa z płaskorzeźbami przedstawiającymi królów i bogów. Następnie przejeżdżamy do kolejnego kompleksu świątyń na pustyni - Naga. Odwiedzimy świątynię Amona, tak zwany "rzymski kiosk" i kolejną Lwią Świątynię. Wracamy na północ na lunch do Shendi, miasta które w dawnych czasach było znane z targu niewolników. Kolejny punkt programu to rejon Meroe, gdzie nocowaliśmy dzień wcześniej. Teraz zwiedzamy imponujące ruiny Królewskiego Miasta Meroe - pozostałości pałaców, świątyń i łaźni. Na koniec wrócimy, by raz jeszcze zachwycić się ponad setką schodkowych piramid wychylających się z potężnych wydm. Zachód słońca w tej scenerii na długo zostanie nam w pamięci. Kolacja i nocleg w obozie w pobliżu.

8 Piramidy Meroe - Atbara - Haiya - Suakin - Port Sudan

Po śniadaniu opuszczamy nasz obóz kierując się przez Atbarę do Port Sudan. Czeka nas długa droga przez kolejną pustynię. Będziemy mijać wodopoje, wędrujące plemiona, wioski i doliny zagubione pośród wzgórz. Po drodze lunch i kilka postojów w położonych przy trasie kafejkach. Po dojechaniu nad Morze Czerwone zwiedzamy Suakin – niegdyś główny port Sudanu, który utracił swoje znaczenie na rzecz Port Sudan. Malownicza starówka zbudowana jest niemal wyłącznie z białego korala i była ostatnim centrum handlu niewolnikami. Dziś leży w ruinach. Po tej wizycie pokonujemy ostatnie 50 km i docieramy do hotelu Palace w Port Sudan. Kolacja, czas wolny i nocleg.

9 Port Sudan

Dzień relaksu. Dzisiaj zwiedzamy miasto Port Sudan, a następnie jedziemy nad brzeg Morza Czerwonego. Tu spędzamy pozostałą część dnia, chętni (opcjonalnie za dopłatą) mogą wybrać się na rejs po morzu. Kolacja w obozie, nocleg w Palace Hotel w Port Sudan.

10 Port Sudan - Haya - Kassala

Całodniowa podróż do miasta Kassala położonego przy granicy z Erytreą. Pokonamy około 500 km, najpierw po płaskim terenie, aż do Haya, największego skupiska lokalnych plemion na wschodzie, a potem między wzgórzami, obserwując nomadów z plemienia Beja, prowadzących swe wielbłądy. Lunch na trasie. Do Kassali docieramy wieczorem. Kolacja i nocleg w hotelu Tri Ketinbai.

11 Kassala

Dzień rozpoczynamy wizytą na tutejszym kolorowym suku. Potem w programie odwiedziny Beduinów Rashaida – hodowców najlepszych wielbłądów wyścigowych, którzy przybyli tu w połowie XIX w z Półwyspu Arabskiego. Złożymy też wizytę przy meczecie - grobie szejka Hassana, świętego męża Sufi, położonego u podnóża gór Taka. Okolica tętni życiem popołudniami, gdy lokalni mieszkańcy tłumnie odwiedzają grób i górę, a okoliczni handlarze sprzedają im kawę i herbatę. Dzień upłynie nam na poznawaniu lokalnej społeczności. Wieczorem wracamy do hotelu Tri Ketinbai na kolację i nocleg.

12 Kassala - Geddarif - Wadi Madani - Chartum

Rano wyjazd w kierunku stolicy. Pokonamy 500 km obserwując zmieniające się krajobrazy, od górskich po zupełnie płaskie doliny. Przerwa na lunch, a także krótką wizytę w wiosce Abu Haraz zamieszkanej przez derwiszy Sufi. Przyjrzymy się grupkom tych świętych mężów, po czym wyruszymy w dalszą podróż. W Chartumie - zakwaterowanie w hotelu Sharga, kolacja i nocleg.

13 Chartum i Omdurnan

Rano około godziny 9 rozpoczniemy zwiedzanie stolicy Sudanu od Parku Mogran, obok którego Biały Nil łączy się z Błękitnym, dając początek rzece Nil. Następnie odwiedzimy Sudańskie Muzeum Narodowe, do którego przeniesiono i zrekonstruowano świątynie i grobowce nubijskie zagrożone zalaniem z powodu powstania Wielkiej Tamy Asuańskiej. Część z nich, w niemalże doskonałym stanie przetrwało prawie 4000 lat! Dumą muzeum jest też unikalna kolekcja wczesnochrześcijańskich fresków z Faras ocalonych przez polskich archeologów (połowa skarbu znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie). Następnie przez most na Białym Nilu jedziemy do Omdurmanu. Po lunchu (w restauracji) odwiedzimy grobowiec-mauzoleum Mahdiego (znanego z 'W pustyni i w puszczy'; w 1870 roku doprowadził on do wybuchu powstania przeciwko brytyjsko-egipskiej okupacji i jest czczony w Sudanie jako bohater narodowy) oraz rzucimy okiem na pobliski Dom Kalifa, należący do złowrogiego Kalifa Abdullahiego, następcy Mahdiego. Następnie udamy się największy sudański suk, na którym można kupić lokalne specjały czy pamiątki. Powrót do Chartumu do hotelu Sharga, na kolację i nocleg.

14 Chartum - Warszawa lub Berlin

Na koniec dzień wolny na ostatnie zakupy, a po południu transfer na lotnisko i przelot do Warszawy. Miejsca do obejrzenia w Chartumie w czasie wolnym, do wyboru: Muzeum Etnograficzne, katedra św. Mateusza, Wielki Meczet, Meczet Faruka, Souq Arabi, Cmentarz Commonwealth, Republican Palace Museum, wizyta w Klubie Żeglarskim, spacer bulwarami wzdłuż Nilu, Wyspa Tuti.
Transfer na lotnisko i powrót.

Termin/y:

06.04.2022 - 19.04.2022

27.09.2022 - 09.10.2022

Cena:

2358 USD

*cena gwarantowana dla grupy minimum 8 osób

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 150 USD


Cena obejmuje:
 • zakwaterowanie w Chartum – hotel 3* – 3 noce, Port Sudan – hotel 4*, 2 noce w Kassala – hotel – 3*,   1 nocleg w ElSeliem – resort, 2 noclegi w domach Nubian, pozostałe noclegi w namiotach
 • materace, śpiwory, kucharz itp.
 • 3 posiłki dziennie, w Chartumie tylko śniadania
 • bilety wstępu
 • przewodnika angielskojęzycznego
 • opiekę pilota Adventure Club
 • transport busem, jeepy z napędem 4 x 4 na pustyni
 • pozwolenia na fotografowanie
Cena nie obejmuje:
 • przelotów: Warszawa/Berlin – Chartum – Warszawa/Berlin  (ok. 2200 PLN)
 • wizy sudańskiej
 • zwyczajowych napiwków
 • ubezpieczenia
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.