Wyszukiwarka

Indie – Zaduma nad świętą rzeką i herbata u podnóży Himalajów

Indie – Zaduma nad świętą rzeką i herbata u podnóży Himalajów

Kwintesencja Indii podczas jednej wyprawy: Delhi – stolica, Varanasi – święte miasto nad rzeką Ganges i prowincja Darjeeling – plantacje najlepszej herbaty na świecie  i tybetańskie klasztory u podnóży Himalajów.

1 Warszawa lub Berlin

Spotkanie na lotnisku. Wylot do New Delhi.

2 Delhi

Przylot do Delhi – stolicy Indii, zakwaterowanie w hotelu w dzielnicy Pahar Ganj. Po południu spacer po okolicznych bazarach, pełnych aromatu indyjskich przypraw i kadzideł. Obiadokolacja w jednej z wybranych lokalnych restauracji. (Gdyby przylot do Delhi był dość wcześnie, część programu z następnego dnia zrealizujemy w tym dniu)

3 Delhi

Śniadanie w hotelu. Po śniadaniu - Delhi City Tour – zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy Indii: Akshardham Swaminarayan Mandir (pyszne indyjskie jedzenie w tamtejszym food court – możemy zjeść tam lunch), Old Delhi (rikszami), Czerwony Fort, India Gate, Meczet Piątkowy (Dżama Masdżid). Obiadokolacja po powrocie do hotelu. Nocleg w tym samym hotelu na Pahar Ganj.

4 Varanasi

Po śniadaniu w hotelu transfer na lotnisko i wylot do Varanasi o godz. 12.30. Przylot do Varanasi o godz. 14.10, transfer z lotniska do hotelu Temple on Ganges położonego przy Assi Ghat z widokiem na rzekę Ganges. Varanasi, wzniesione nad wodami Gangesu w stanie Uttar Pradeś, to jedno z najstarszych miast na świecie i jedno z najświętszych miejsc wyznawców hinduizmu. To miasto Sziwy, do którego przybywają pielgrzymi z całych Indii i turyści z całego świata. Śmierć i kremacja zwłok na ghatach (nabrzeżach) świętej rzeki Ganges daje mokszę, czyli uwolnienie z cyklu życia i kolejnych wcieleń oraz osiągnięcie stanu Nirwany.
Po południu City Tour (rikszami) – zwiedzanie XVIII-wiecznej świątyni Wiśwanatha ku czci Sziwy, tzw. świątyni małp (od stad przesiadujących tam czerwonych malaków) poświęconej wojowniczej bogini Durdze, oraz sanktuarium boskiej małpy Hanumana – Sankat Mochan.
Obiadokolacja w hotelu lub którejś z restauracji w mieście.

5 Ganges - Sarnath

Wcześnie rano, przed świtem, wypłynięcie łodzią na wycieczkę po rzece Ganges – obserwowanie, co dzieje się na ghatach (kąpiele rytualne, kremacje zwłok, modlitwy pielgrzymów). Świt nad Gangesem to niezwykłe zjawisko i niepowtarzalne przeżycie. Promienie wschodzącego słońca wpadają do licznych świątyń, oświetlają ghaty, ogrzewają mnichów i wiernych dokonujących rytualnych oczyszczających ablucji. Łodzie wiosłowe i motorowe przewożą turystów wzdłuż ghatów – od Assi Ghat, gdzie usytuowany jest nasz hotel, do Radż Ghat na północy i z powrotem.
Po powrocie z wycieczki, jeszcze przed śniadaniem w hotelu, można przyłączyć się do codziennej modlitwy dziękczynnej (Aarti) i medytacji, które odbywają się na Assi Ghat tuż obok naszego hotelu.
Odpoczynek i kilka godzin czasu wolnego. Po południu wycieczka do Sarnath, tzw. Parku Jeleni, gdzie Budda wygłosił swą pierwszą po osiągnięciu oświecenia naukę na temat wprawienia w ruch Koła Dharmy. W parku zwiedzimy buddyjską stupę Dhameth i kolumnę Aśoki (IIIw. p.n.e.) Sarnath to jedno z czterech najświętszych miejsc buddyzmu na świecie.

6 Varanasi

Po śniadaniu w hotelu czas wolny, możemy go poświęcić na spacery po gwarnych i pełnych lokalnego kolorytu bazarach Varanasi. Miasto słynie z wyrobów cukierniczych i bogato zdobionych jedwabnych sari. Po południu obiadokolacja w mieście. Wieczorem wypłynięcie łodzią z Assi Ghat do Dashashwamedh Ghat, gdzie z pokładu łodzi będzięmy oglądać wieczorne Aati, obywające się na tamtejszym nabrzeżu.

7 Pociąg do Darjeeling

Musimy się dobrze wyspać i odpocząć. Po śniadaniu czas wolny. Dla chętnych lekcja jogi lub medytacja (do medytacji i modlitw dziękczynnych Aarti można dołączyć codziennie o świcie przy Assi Ghat obok naszego hotelu). Chętni mogą również pojechać na wycieczkę do Krishnamurti Study Centre, pięknie położonego ośrodka na wysokiej skarpie nad rzeką Ganges.
Poźnym wieczorem transfer na dworzec kolejowy w Varanasi. Nocnym pociągiem (klimatyzowany wagon I klasy Rajdhani Express) udamy się w dość długą podróż (716 km) do New Jalpaiguri, miasta położonego w stanie Bengal Zachodni. Podróż pociągiem na tak długiej trasie w Indiach to przygoda i atrakcja sama w sobie. Tyle ciekawych widoków za oknem, możliwości rozmów z innymi pasażerami, świetnie zorganizowany przez obsługę pociągu catering …. moc wrażeń.
Polecamy obejrzenie świetnego filmu „Pociąg do Darjeeling” Wesa Andersona z Adrienem Brody w roli głównej.

8 Siliguri

Przyjazd do New Jalpaiguri o godz. 13:20 (według obecnie obowiązującego rozkładu jazdy pociągów). Transfer do hotelu w pobliskiej miejscowości Siliguri. Aklimatyzacja (bo będziemy już na coraz wyżej położonych terenach u podnóży Himalajów), relaksujący spacer po mieście. Czas wolny -obiadokolacja w wybranej przez nas restauracji. Nocleg w hotelu w Siliguri.

9 Darjeeling

Po śniadaniu tranfer na stację kolejową, skąd pojedziemy przepiękną trasą wśród herbacianych plantacji do Darjeelingu – indyjskiego kurortu położonego u stóp masywu górskiego Kangczengdzogi. Dwa małe wagoniki wąskotorowej zabytkowej kolei, wybudowanej w 1881 roku, pokonują trasę 83 km w ponad 7 godzin. Pociąg wspina się stromymi zboczami wśród wzgórz i herbacianych ogrodów tak powoli, że po drodze można już nasycić się pięknymi widokami prowincji Darjeeling. Kolejka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO, zatrzymuje się po drodze na kilku stacyjkach, gdzie można skorzystać z toalety i kupić gorącą kawę lub herbatę.
Po przyjeździe do Darjeelingu zakwaterowanie w hotelu Sinclairs Darjeeling z pięknym widokiem na Himalaje i wyśmienitą kuchnią. Obiadokolacja w hotelu.

10 U podnóża Himalajów

O godzinie 4.00 rano wyjazd jeepami na wschód słońca na Wzgórze Tygrysów (10 km od Darjeelingu), skąd, przy sprzyjającej widoczności, jak na dłoni widać masyw Kangczengdzongi (8598 m.n.p.m.), po prawej stronie „Trzy siostry” – Mount Everest (8848 m.n.p.m.), Makalu (8463 m.n.p.m.) i Lhotse (8516 m.n.p.m.), a na wschodzie – szczyty Tybetu. W drodze powrotnej zatrzymamy się przy małym tybetańskim klasztorze i buddyjskiej świątyni z 1875 roku z 5-metrowym posągiem Buddy.
Powrót do hotelu o godz. 7.30, śniadanie w hotelu. Odpoczynek. Około 12:00 w południe wycieczka do jednej z miejscowych przetwórni herbaty na zapoznanie się z procesem przetwarzania herbaty, degustację i zakupy słynnych na całym świecie herbat Darjeeling. Listki herbaty są na bieżąco zbierane na plantacjach położonych u stóp Himalajów i różne rodzaje herbaty są na miejscu produkowane w lokalnych przetwórniach, wybudowanych jeszcze przez angielskich kolonizatorów.
Obiadokolacja w hotelu lub w restauracji w mieście.

11 Kalimpong

Po śniadaniu w hotelu, całodniowa wycieczka do miejscowości Kalimpong, 51 km na wschód od Darjeelingu. Dwugodzinna trasa do Kalimpongu wiedzie pośród lasów i upraw herbaty, przecina malowniczy most na rzecze Teesta, gdzie zatrzymamy się na krótki postój - zrobienie zdjęć w przepięknej scenerii. W środy i soboty odbywa się w Kalimpong targ, na którym zamieszkali w okolicy Tybetańczycy i Nepalczycy, sprzedają regionalne produkty - przyprawy, owoce, tradycyjne lekarstwa, ręcznie tkane tkaniny, piżmo. W Kalimpong zwiedzimy dwa buddyjskie tybetańskie klasztory: Tharpa Choling i Zangdog Palrifo Brang oraz hinduistyczną świątynię Mangal Dham.
Po powrocie z wycieczki - obiadokolacja w hotelu w Darjeeling.

12 Darjeeling

Wizyta w Himalayan Mountaineering Institute w Darjeelingu– muzeum, kierowanym niegdyś przez Szerpę Tenzinga Norgaja, który wraz z Edmundem Hillarym zdobył w 1953 roku Mount Everest. Odwiedziny w ZOO, w którym żyją m.in. himalajskie niedźwiedzie, pandy i syberyjskie tygrysy. Po południu czas wolny, ewentualnie 5 o’clock tea, czyli degustacja herbat w kolejnej wybranej przez nas herbaciarni (np. Golden Tips Tea Lounge) oaz zakupy w miejscowych sklepach z regionalnymi pamiątkami, biżuterą, paszminowymi szalami, a także oryginalnymi wyrobami rękodzieła tybetańskiego.
Tego dnia dla chętnych może być zorganizowany kilkugodzinny trekking pieszy lub rowerowy, a ci, którzy wybiorą się na trekking, zwiedzą Himalayan Mountaineering Institute i ZOO w 10 lub 11 dniu programu.

13 Bagdogra - Dehli

Po wczesnym śniadaniu wyjazd jeepami z Darjeelingu na lotnisko Bagdogra koło Siliguri (ok. 3 godz. jazdy). Przelot samolotem linii Air India do New Delhi – wylot o godz. 16.30, przylot do New Delhi o godz. 18.40
Wylot z New Delhi do Warszawy. W zależności od rozkładu lotów (którego jeszcze na ten moment nie znamy), być może pozostaniemy na nocleg w Delhi.

14 Warszawa lub Berlin

Przylot i zakończenie wyprawy.

Termin/y:

21.03.2022 - 03.04.2022

Cena:

1295 EUR


Cena obejmuje:
 • Przejazdy pociągami na trasie Varanasi – New Jalpaiguri (Siliguri) oraz I (i jedyną) klasą zabytkowej górskiej wąskotorowej kolei na trasie Siliguri – Darjeeling,
 • Transfery na/z lotniska i dworce kolejowe we wszystkich zwiedzanych miejscowościach,
 • Przejazd jeepami z Darjeelingu na lotnisko w Bagdogra koło Siliguri
 • Zakwaterowanie w 3* starannie wybranych hotelach w pokojach 2-osobowych ze śniadaniem w New Delhi, Varanasi i Darjeeling,
 • Wycieczki opisane w programie wraz transportem oraz biletami wstępu do wszystkich zwiedzanych atrakcji turystycznych,
 • Opiekę polskojęzycznego pilota i przewodnika Adventure Club
Cena nie obejmuje:
 • Przelotów międzynarodowych na trasie Warszawa lub Berlin – New Delhi i New Delhi – Warszawa lub Berlin (ok. 2200 zł)
 • Przelotów krajowych na trasie New Delhi Varanasi, Bagdogra (Siliguri) –New Delhi (ok. 140 EUR)
 • Kosztu dodatkowych posiłków (obiadokolacji) i napojów – koszty te są niewielkie, jedzenie w Indiach jest tanie i pyszne,
 • Napiwków dla kierowców i obsługi hotelowej oraz datków dla hinduistycznych świątyń, których zwiedzanie jest bezpłatne, a także bakszyszu dla tych osób, które pilnują butów przed wejściem do świątyni,
 • Opłaty wizowej – ok. 60 USD
 • Wydatków osobistych
 • Ubezpieczenia
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.