Wyszukiwarka

Indie Południowe – Kerala i Tamilnadu

Indie Południowe – Kerala i Tamilnadu

Indie są krajem, subkontynentem, tak zróżnicowanym po względem kulturowym, geograficznym, gospodarczym, religijnym, itd., odległości pomiędzy różnymi stanami, a nawet miastami w tym samym stanie, są tak duże, że podczas dwutygodniowego pobytu w tym kraju można zaplanować zwiedzenie dwóch, maksymalnie trzech jego stanów. Mieszanka doznań zmysłowych podczas podróży po Indiach przyprawi nas o zawrót głowy – widoki (równie często czarujące, romantyczne, jak i odrażające, żałosne), zapachy (słodkie jak woń jaśminu i lotosu lub odpychające, jak smród krowiego łajna) , smaki – nieprzebrane ich bogactwo, dźwięki… Każda podróż po obcym kraju zawiera te elementy, jednak w Indiach spotyka się ich więcej, są częstsze i bardziej skrajne. To spore wyzwanie, zwłaszcza podczas pierwszej podróży do Indii.

Żeby ten kraj zrozumieć, trzeba go choć trochę poznać, bo typową reakcją na pierwsze zetknięcie się z Indiami jest zazwyczaj oszołomienie. Potem przychodzi zachwyt, czasem nawet uzależnienie.

Podróżowanie po Indiach uczy pokory i cierpliwości. Trzeba być przygotowanym na rozmaite niespodzianki, nie zawsze miłe, ale to tylko dodaje pikanterii podróżowaniu. Wszystko da się jakoś pokonać i każdy problem da się jakoś rozwiązać. W nagrodę można dostać coś tak niezwykłego, jak odkryty przez nas niedawno i przypadkowo festiwal świątynny w keralskiej wiosce Pachaloor, który postanowiliśmy włączyć do regularnego programu podróży po Indiach Południowych.

1 Warszawa lub Berlin

Wylot do Trivandrum (Thiruvananthapuram) – stolicy stanu Kerala, z międzylądowaniem w Dubaju lub Doha.

2 Trivandrum

Przylot do Trivandrum, zakwaterowanie w hotelu. Po południu spacer po centrum miasta.

3 Trivandrum

Po śniadaniu w hotelu zwiedzanie górującej nad gwarną starówką świątyni Śri Ananthapadmanabhaswami wybudowanej ku czci Wishnu (do środka mogą wejść tylko wyznawcy hinduizmu, ale świątynia jest przepiękna również z zewnątrz) oraz pałacu królewskiego Puttan Malika. Świątynia Śri Ananthapadmanabhaswami przyciąga pielgrzymów z całych Indii nie tylko z powodu kultu Wishnu, ale także z ciekawości i fascynacji bogactwem, bowiem w 2011 roku, za zgodą indyjskiego rządu, otworzono tu niedostępne wcześniej komnaty/skarbce (oprócz jednego, owianego legendą), w których znaleziono skarby o wartości 20 mld USD. Zatem, bez wątpienia, jest to najbogatsza świątynia na świecie.
Wczesnym popołudniem wyjazd do Maduraju pociągiem (klimatyzowane, wygodne wagony). Trasa 300 km pokonywana jest powoli (ok. 7 godzin), ale widoki z pociągu są przepiękne i niezwykle ciekawe, a podróż pociągiem w Indiach sama w sobie jest niezapomnianym przeżyciem – gastronomia, rozmowy z innymi podróżnymi i inne atrakcje.
Przyjazd do Maduraju (stan Tamilnadu) w późnych godzinach wieczornych. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Maduraju.

4 Maduraj

Po wczesnym śniadaniu zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem kompleksu świątynnego bogini Minakszi - Sundareśwara – miejsca kultu małżonki Sziwy, największej świątyni hinduistycznej i jednocześnie jednego z dziesięciu najwspanialszych zabytków w Indiach. Madurajska świątynia jest monumentalnym przykładem architektury drawidyjskiej, charakterystycznej dla Indii południowych – zdumiewająco misterna robota rzeźbiarsko-kamieniarska z niezwykle barwnym (dla niektórych zagranicznych turystów – kiczowatym) wykończeniem.
Po południu spacer po dużym indyjskim mieście, zakupy, czas wolny.
Nocleg w hotelu w Maduraju.

5 Kodaikanal

Po śniadaniu wyjazd wynajętym minibusem wyruszymy do górskiego kurortu Kodaikanal – jednego z najbardziej urokliwych zakątków wśród wzgórz Palani (trasa ok. 165 km, ok. 3,5 godz. jazdy). Zakwaterowanie w hotelu. Po południu czas wolny ew. wycieczka do wodospadu Bear Shola Falls (6 km) rikszami motorowymi.
Nocleg w pięknie położonym wśród zieleni hotelu w Kodaikanal – w domkach typu Timber Chalet.

6 Munnar

Po znakomitym śniadaniu wycieczka do Pillar Rocks (trochę podjedziemy, później trochę pieszo) – trzy granitowe iglice, skąd roztaczają się niesamowite widoki na leżące niżej równiny. Po południu wyruszymy minibusem do Munnar (80 km drogi), najwyżej położonego keralskiego miasteczka – 1700 m n.p.m. w paśmie górskim Ghaty Zachodnie, wokół którego rozciągają się starannie utrzymane plantacje herbaty.
Wieczorem przyjazd do Munnar i zakwaterowanie w hotelu. Nocleg w hotelu w Munnar.

7 Munnar - Thekkadi

Rano po śniadaniu, wizyta w Muzeum Herbaty, gdzie poznamy tajniki upraw, produkcji i eksportu tej rośliny. Oczywiście będzie można spróbować/kupić świeżo zebrane, przetworzone i spakowane herbaty – białą, zieloną czy czarną.
Spacer po mieście, trochę czasu wolnego na wypicie dobrej herbaty.
W okolicach Munnaru rosną też drzewa eukaliptusowe, cynamonowe (o czerwonej korze) oraz kardamonowe.
Po południu, piękną trasą wśród herbacianych plantacji, pojedziemy do miasteczka Thekkadi - droga ok. 100 km.
Nocleg i obiadokolacja w hotelu Thekkadi (Amritara Shalimar Spice Garden)☺, położonym na skraju Parku Narodowego Periyar wśród plantacji przypraw.
Thekkadi nazywane jest również miastem przypraw. Intensywny zapach różnych przypraw roznosi się nie tylko na terenie ogrodu otaczającego hotel, w którym będziemy zakwaterowani, ale w całym miasteczku.

8 Parku Narodowym Periyar

Wcześnie rano - wizyta w Park Narodowy Periyar, gdzie na wolności żyją słonie, tygrysy oraz wiele innych gatunków dzikich zwierząt oraz dzikiego ptactwa. W ramach wizyty w tym parku narodowym popłyniemy również na półtoragodzinne wodne safari po jeziorze, nad brzegami którego można często zobaczyć mieszkańców rezerwatu przychodzących do wodopoju.
Nocleg i obiadokolacja w tym samym hotelu w Thekkadi.

9 Alapphuza - Kollam - Varkala

Wcześnie rano wyjazd minibusem do Alappuzha (dystans do pokonania 140 km/czas przejazdu ok. 3 godz.) – miejscowości położonej już nad Morzem Arabskim. Tam zaokrętujemy się na tradyjną keralską łódź, którą popłyniemy w piękny kilkugodzinny rejs po tzw. backwaters, czyli morskich śródlądowych rozlewiskach, aż do miejscowości Kollam.
Z pokładu jachtu obserwować będziemy miejscową florę i faunę, nadbrzeżne wiejskie domostwa oraz pracę keralskich rybaków. Zjemy tradycyjny keralski lunch specjalnie przygotowany przez kucharza na jachcie i podany po keralsku, czyli na liściach bananowca.
Transfer do Varkali. Zakwaterowanie w hotelu w Varkali – znanej i urokliwej nadmorskiej miejscowości. Zakwaterowanie w pięknie położonym na klifie kameralnym hotelu, blisko plaży oraz lokalnych restauracji i sklepów.

10 - 11 Varkala

Wypoczynek w Varkali, plażowanie, kąpiele morskie, joga, medytacja, masaże ajurwedyjskie.

12 Pachaloor

Wczesnym popołudniem pojedziemy (odległość ok. 80 km) do nadmorskiej wioski Pachalloor, położonej kilka kilometrów na południe od Trivandrum.
Zakwaterowanie w Beach & Lake Ayurvedic Resort usytuowanym na obrzeżach wioski Pachaloor.
Po południu można pojechać do Trivandrum na zakupy i obiadokolację.

13 Pachaloor

Od rana uczestniczymy w festiwalu religijnym w Panathura Temple w Pachaloor. Świątynia Panathura w Pachalloor poświęcona jest bogowi Maruga, który był drugim synem (po Ganeshy) jednego z trzech najważniejszych hinduistycznych bogów – Shivy. Obrzędy religine w tej świątyni są bardzo starannie przygotowywane i niezwykle widowiskowe.. Najpierw będziemy się przyglądać przygotowaniom, jakim poddawani są mężczyźni z okolicznych wiosek, którzy wieczorem przy tłumnie zapełnionej widowni, wykonywać będą religijny rytuał chodzenia po rozżarzonych węglach. Po południu zajmujemy sobie miejsca na widowni, a następnie, przy ogłuszających dźwiękach rytualnych bębnów, z podziwem i domieszką przerażenia oglądamy to, co się dzieje na placu/arenie obok świątyni.

14 Trivandrum

Transfer na lotnisko w Thiruvananthapuram. Przelot do Warszawy lub Berlina z międzylądowaniem w Dubaju lub Doha.

Termin/y:

22.01.2023 - 05.02.2023

Cena:

1550 EUR


Cena obejmuje:
 • Zakwaterowanie w hotelach w Trivandrum 4*, Maduraju 3*, Kodaikanal 4*, Munnar 5*, Thekkadi (piękne luksusowe domki typu chalets), Varkala (bungalowy wysoki standard) i Pachalloor 4* hotel z ośrodkiem ajurwedy), w pokoju dwuosobowym ze śniadaniami,
 • Transfery z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko w Trivandrum,
 • Wycieczkę keralskim jachtem po śródlądowych rozlewiskach, z lunchem na jachcie oraz transferem do portu i z portu,
 • Przejazdy między miejscowościami prywatnym, wyłącznie dla nas wynajętym wygodnym mini-busem,
 • Przejazd pociągiem I klasy wagon klimatyzowany na trasie Trivandrum – Maduraj,
 • Transfery taksówkami lub rikszami do zwiedzanych obiektów turystycznych
 • Obiadokolacje w hotelu w Thekkadi (2xrazy),
 • Bilety wstępu do wszystkich zwiedzanych atrakcji turystycznych, w Parku Narodowym Periyar z safari łodzią,
 • Napiwki dla obsługi transportowej,
 • Opiekę polskojęzycznego pilota Adventure Club i tłumacza podczas realizacji całego programu.
Cena nie obejmuje:
 • Biletu lotniczego z Warszawy lub Berlina do Trivandrum i  z Thivandrum do Warszawy lub Berlina,
 • Ubezpieczenia,
 • Dodatkowych posiłków nie uwzględnionych w programie,
 • Napiwków dla obsługi hotelowej oraz indywidualnych wydatków i zakupów.
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.