Wyszukiwarka

Etiopia – Północ i Południe

Etiopia – Północ i Południe

We współczesnej Etiopii religia i kultura łączą się i przenikają, co znajduje odzwierciedlenie w wartościach i zasadach życiowych jej mieszkańców. Chrześcijaństwo zostało wprowadzone w Etiopii jako drugim kraju na świecie, już w czasach biblijnych i właśnie z nim są związane najważniejsze zabytki kraju.

Poznając historię i kulturę tego fascynującego kraju odwiedzimy wykute w skale chrześcijańskie kościoły w Lalibela, klasztory wykute w skałach i położone na odosobnionych wyspach największego etiopskiego jeziora, miejsca kultu judaistycznego i prawosławnego.

Zobaczymy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki – wodospady, kaniony, wyjątkowej urody góry Siemen oraz zamieszkujące je ptaki i dzikie zwierzęta.

Będziemy obserwować mieszkańców różnych regionów, wyróżniających się charakterystycznymi dla danych grup etnicznych strojami oraz sposobami zdobienia ciała i twarzy. Odwiedzimy barwne targi.

Ta długa wyprawa zachwyci nas różnorodnością i bogactwem wrażeń.

1 Warszawa lub Berlin

Spotkanie na lotnisku i wylot do Addis Abeby.

2 Addis Abeba

Po przylocie spotkanie z lokalnym przewodnikiem i transfer do hotelu. Nocleg w hotelu w Addis Abebie.

3 Addis Abeba

Całodniowe zwiedzanie stolicy Etiopii. Przerwa na lunch. Nocleg w hotelu w Addis Abebie.

4 Addis Abeba - Bahir Dar

Przejazd widokową trasą do Bahir Dar. Po drodze odwiedzimy zespół klasztorny z XIII w. Debre Libanos. Klasztor Debre Libanos został zbudowany w XIII w. przez etiopskiego świętego Tekle Haymanota, który miał spędzić 29 lat medytując w jaskini położonej na pobliskich klifach. Kompleks jest usytuowany na tarasach między klifami i kanionem rzeki. Żaden z oryginalnych budynków nie przetrwał do dziś, a obecny kościół został zbudowany w roku 1961 nad grobem Świętego. Nieco starszy jest pobliski kościół pod wezwaniem św. Krzyża, w którym przechowywany jest autentyczny fragment krzyża, na którym umarł Jezus.
Po zwiedzeniu klasztoru wyruszymy w dalszą drogę w kierunku Wąwozu Błękitnego Nilu. To niesamowita trasa ze spektakularnymi widokami, często porównywanymi do Wielkiego Kanionu w Stanach Zjednoczonych. Późnym popołudniem przyjazd do Bahir Dar i wieczorny odpoczynek. Nocleg w Bahir Dar.

5 Bahir Dar

Rano lekki trekking przez wioski w okolicach źródeł Błękitnego Nilu, do wspaniałych Wodospadów Błękitnego Nilu, zwanych również Tis Abay, co w języku amharskim oznacza „dymiącą wodę.” Nil, najdłuższa, bo licząca 5223 kilometry rzeka, wpadająca do Morza Śródziemnego, rozpoczyna swój bieg płynąc leniwie, a potem zmienia się w imponujący wodospad. Wodospad ma 150 m wysokości i około kilometra szerokości, tworząc niezwykle malowniczą scenerię. Panujące wokół niego naturalne warunki przyciągają liczne papugi, żołny pszczołojady, ziarnojadki z białymi brzuszkami, koczkodany i wiele innych gatunków zwierząt.
Po nasyceniu się pięknymi widokami i odwiedzeniu kilku wiosek plemiennych lunch nad brzegiem Jeziora Tana. To największe jezioro Etiopii, mierzące około 84 km długości i 66 km szerokości, będące równocześnie źródłem Błękitnego Nilu, ma 37 wysp, których widoczność zależy od sezonowego poziomu wody, co wpływa też na ilość wody w wodospadach. Na wyspach znajduje się 20 klasztorów, w których, pomimo ich odizolowania, znajduje się wiele przedmiotów kultu religijnego.
Po lunchu rejs łodzią po jeziorze, odwiedziny kilku wysp z klasztorami i wędrówka przez dżunglę do zabytkowych kościołów Ura Kidane Mehret i Azwa Maryam. Wieczorem czas wolny. Nocleg w Overnightin Bahir Dar.

6 Bahir Dar - Gonder

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy do Gondar. Po drodze wstąpimy do wioski Awramba znanej z jedynej w swoim rodzaju kultury pracy. Po zwiedzeniu wioski udamy się w dalszą drogę do Gondar. Po przyjeździe przerwa na lunch, a potem zwiedzanie zespołu pałacowego z przełomu XVI i XVII w. i Łaźni Fasiladesa, które król zbudował dla siebie i swoich następców. Nocleg w hotelu.

7 Gonder-Sankaber

Poranny przelot do Gonder, a potem przejazd do Parku Narodowego Simien. Dziś zatrzymamy się w Sankaber, stolicy Parku, gdzie będziemy podziwiać kolonię endemicznych pawianów Gelada i zapierające dech w piersiach widoki. Przejazd z Gondar do Sankaber zajmie nam około 4 godzin. Tutejsze krajobrazy są uważane za najbardziej dzikie i najpiękniejsze w całej Etiopii, a góry Siemen zwane są Dachem Afryki. Po drodze odwiedzimy miejscowość Woleka, w której osiedlili się etiopscy Żydzi – Felaszowie. Nocleg na kempingu lub w hotelu.

8 Park Narodowy Simien -Lalibela

Przejazd drogą Debre-Tabor przez góry Siemen do miejscowości Lalibela. Po drodze odwiedzimy osadę plemienia Awramba i będziemy podziwiać łańcuchy górskie tworzące widoki uważane za najpiękniejsze w kraju. Nocleg w hotelu.

9 Lalibela

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie pierwszej grupy sześciu wykutych w skale kościołów, mających symbolizować ziemską Jerozolimę. Po lunchu zwiedzanie pozostałych pięciu symbolizujących Jerozolimę niebieską. Następnie odwiedzimy trzecią grupę świątyń, w tym kościół św. Jerzego w Lalibeli. Nocleg w hotelu.

10 Lalibela - Aksum

Zwiedzanie Aksum, gdzie znajdują się liczące ponad 2000 lat stele i obeliski z IV w. Obeliski mają 24 m wysokości i są tworami równie tajemniczymi jak Stone Henger, a ich przeznaczenie pozostaje niejasne. Niektórzy twierdzą, że służyły astrologom, inni twierdzą, że wskazują miejsca pochówku dawnych władców. Jeden z obelisków został wywieziony do Włoch i od 1937 roku stał w Rzymie, upamiętniając inwazję Włoch w Etiopii. Do Etioii powrócił w roku 2005. Zobaczymy katedrę Matki Boskiej z Syjonu, gdzie według legend jest przechowywana autentyczna Arka Przymierza, o której wielokrotnie wspomina Stary Testament – miały się w niej znajdować tablice z przykazaniami danymi Mojżeszowi. Odwiedzimy też podziemne grobowce oraz legendarny Pałac Królowej Saby, zwany też Dungar. Obecnie w tym miejscu znajdują się jedynie pozostałości pierwotnych budowli i można tam oglądać wszystkie wykopaliska, jakie udało się wykonać do tej pory. Wieczorem czas wolny. Nocleg w hotelu w Aksum.

11 Aksum - Mekelle

Przejazd Mekelle, będącego obecnie stolicą regionu Tigray. Po drodze będziemy podziwiać widoki na góry Adwa, w których w roku 1896 Etiopczycy pokonali włoskich faszystów oraz Świątynię Księżyca w Yeha, pochodzącą z 25000 r p.n.e., najstarszą ze świątyń, w których czczone jest Bóstwo Ksieżyca. Odwiedzimy też pierwszy klasztor zbudowany w Etiopii, Debre-Damo przez jednego z dziewięciu świętych, którzy przybyli tu z Syrii, by tłumaczyć Biblie i szerzyć chrześcijaństwo. Klasztor jest otwarty tylko dla mężczyzn. Obejrzymy też meczet Negash, który zyskał historyczne znaczenie, goszcząc w VI w. proroka Mahometa i jego wyznawców. Nocleg w hotelu.

12 Mekelle-Ahmedella

Z Mekelle pojedziemy do miejscowości Ahmedella, będącą bazą wypadową do zwiedzania depresji Danakil. Po drodze będziemy podziwiać piękne krajobrazy I karawany wielbłądów podążające na targ w Mekelle. Rano odwiedzimy depresję Danakil – najniżej położony punkt na ziemi. Będziemy podziwiać niesamowitą scenerię tego miejsca, gdzie pola siarkowe rozpościerają się niczym dywan. Potem damy się do pobliskiej jaskini solnej, a następnie nad słone Jezioro Assale położone przy granicy dzielącej Etiopie i Dżibuti. Późnym popołudniem odwiedzimy karawanę wielbłądów, zobaczymy, jak wydobywa się bloki soli i ładuje je na grzbiety wielbłądów, na których odbędą pięciodniową podróż na targ w Mekelle. Nocleg na kempingu.

13 Ahmedella-Erta’ale

Przejazd z Afdery to Ahmedeli lub Kusreyat. Wieczorem trekking w góry do aktywnego wulkanu Erta’ale. Nocleg na kempingu.

14 Erta’ale-Mekelle

Trekking powrotny do bazy i przejazd do Mekelle. Nocleg w hotelu.

15 Mekelle - Addis Ababa- Awassa

Przelot do Addis Abeby, a potem przejazd do Awassy. Po drodze zatrzymamy się przy jeziorach Zeway i Langano w Dolinie Rift. Nocleg w hotelu

16 Awassa – Arba Minch

Rano odwiedizmy największy otwart targ rybny w Awassie, a następnie udamy się do Arba Minch, po drodze zajeżdżając do małej osady górskiej Chencha zamieszkałej przez lud Dorze. Plemię to zamieszkuje charakterystyczne domy zbudowane z bambusa i wyróżnia się barwnymi strojami. Następnie przejazd do Arba Minch i nocleg w lodży lub hotelu.

17 Arba Minch - Jinka

Po wczesnym śniadaniu wyruszymy w dalszą drogę do Jinka, dość dużego miasta w Dolinie Omo. Zanim jednak tam dotrzemy, wybierzemy się w rejs łódką po Jeziorze Chamo na spotkanie z krokodylami i hipopotamami. Przez cały dzień będziemy podziwiać spektakularną rzeźbę terenu, szczególnie podczas zjazdu w na dno Doliny Omo charakteryzującej się wysokimi temperaturami. Na lunch przebędziemy do osady Konso zamieszkałej przez lud o tej samej nazwie. Po lunchu udamy się na dalsze zwiedzanie. Plemię Konso składa się z dziewięciu klanów wybierających własnego króla, mającego własną siedzibę i służbę i będącego symbolem pokoju i integralności ludu Konso. Plemię to wyróżnia się schludnością i estetyką swoich gęsto zabudowanych osad obronnych z domami wspólnoty, zwanymi "mora," w których spędzają noce chłopcy strzegący wioski. Lud Konso ma ciekawe tradycje związane z inicjacją młodych chłopców. Ciekawostką jest też zwyczaj stawiania zmarłym drewnianych posągów nagrobnych, zwanych "waka."
Nocleg w hotelu.

18 Jinka -Mago-Mursi-Jinka

Po śniadaniu wyjazd z Jinka na wycieczkę do osad ludu Mursi. Mursi są znani ze zdobienia ust glinianymi krążkami i charakterystycznego zdobienia ciała, a typową dla ich kultury rozrywką są walki na kije. Będziemy mieli czas na fotografowanie i rozmowy z mieszkańcami wioski. W drodze powrotnej do Jinka lunch w formie pikniku. Nocleg w Jinka w lodży lub hotelu.

19 Jinka - Turmi

Po wczesnym śniadaniu w hotelu przejazd do Turmi, osady zamieszkałej przez lud Hamer, znany z barwnych fryzur i tradycji skoków przez byka podczas uroczystości ślubnych. Typowe stroje kobiet składają się ze skórzanych spódniczek obszytych perłami i połyskującymi aluminiowymi ozdobami.
Nocleg w lodży.

20 Turmi- Murulle-Turmi-Arba Minch

Po wczesnym śniadaniu w hotelu przejazd do Murulle, osady zamieszkiwanej przez lud Karo znany z wyjątkowego sposobu zdobienia ciała. Zwiedzanie wioski Dus, następnie powrót na lunch do Turmi, a potem przejazd do Arba Minch. Nocleg w hotelu.

21 Arba Minch - Park Narodowy Chebera

Przejazd z Arba Minch do Parku Narodowego Chebera. To najrzadziej odwiedzany park, w którym można podziwiać piękne krajobrazy i dzikie zwierzęta, między innymi słonie. Nocleg w hotelu lub na kempingu.

22 Park Narodowy Chebera

Całodzienne zwiedzanie Parki Narodowego Chebera. Dzikie zwierzęta, ptaki i malownicze krajobrazy. Nocleg w hotelu lub na kempingu.

23 Park Narodowy Chebera - Addis Ababa

Powrót do Addis Abeby drogą Jimma. Po drodze będziemy podziwiać malowniczą scenerię wąwozu Ghibe i odwiedzimy wioskę Gurage. Wieczorem tradycyjna kolacja pożegnalna, a potem transfer na lotnisko i wylot do kraju.

24 Warszawa lub Berlin

Przylot i zakończenie wyprawy.

Termin/y:

03.03.2022 - 25.03.2022

Cena:

3900 USD


Cena obejmuje:
 • Zakwaterowanie w hotelach pokojach dwuosobowych
 • Przejazdy i transfery
 • Wyżywienie (HB)
 • Rejs po Jeziorze Tana i Awassa
 • Bilety wstępów do Parków Narodowych i innych atrakcji
 • Angielskojęzycznych kierowców
 • Lokalnych przewodników
 • Ochrona przez policję, milicję i wojsko w Danakil i Erta’ale
 • Sprzęt kempingowy podczas noclegów na kempingach
 • Sprzęt do gotowania i przygotowywania posiłków podczas noclegów na kempingach
 • Profesjonalną obsługę przez kucharza na kempingach
 • Koszty transportu bagażu w górach na wielbłądach
 • Zezwolenia na wjazd do Danakil i Erta’ale
 • Wszystkie podatki państwowe
Cena nie obejmuje:
 • Biletów lotniczych na trasie Warszawa/Berlin – Addis Abeba i Addis Abeba – Warszawa/Berlin
 • Biletów lotniczych na przeloty krajowe w Etiopii
 • Opłat lotniskowych
 • Opłat wizowych i podatków przy wyjeździe
 • Opłat za fotografowanie i filmowanie, jeśli są wymagane
 • Napojów alkoholowych
 • Napiwków i wydatków o charakterze osobistym
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.