Wyszukiwarka

Tadżykistan – Jedwabnym Szlakiem przez najpiękniejsze góry Azji Środkowej

Tadżykistan – Jedwabnym Szlakiem przez najpiękniejsze góry Azji Środkowej

1 Warszawa - Duszanbe

Wylot z Warszawy do Duszanbe z tranzytem międzynarodowym.

2 Duszanbe

Przylot do stolicy Tadżykistanu – Duszanbe, młodego miasta założonego na początku XX w., w którym widoczne są wpływy różnych kultur i religii. Nazwa miasta oznacza w języku tadżyckim "poniedziałek" który jest najważniejszym dniem handlowym na tamtejszym bazarze. Transfer do pensjonatu. Po południu zwiedzanie miasta. Wizyta w Muzeum Narodowym Tadżykistanu, gdzie znajduje się między innymi słynna rzeźba Buddy Sakyamuniego osiągającego stan nirwany. Nocleg w Duszanbe.

3 Duszanbe - Kalai Chumb

Po śniadaniu ruszamy w stronę niewielkiej wioski Kalai Khumb położonej w pobliżu granicy z Afganistanem i otoczonej majestatycznymi szczytami Pamiru, łańcucha górskiego w Azji Centralnej, węzła orograficznego, z którego rozchodzą się góry Hindukusz, Karakorum (a dalej Himalaje), Kunlun i góry systemu ałajskiego, łączącego się z Tienszanem. Nocleg w pensjonacie.

4 Kalai Khumb - Khorog

Po śniadaniu przejazd wzdłuż rzeki Panj. To właśnie z połączenia rzek Panj i Vakhsh powstaje słynna Amu Daria, która do lat 60 XX w uchodziła do Jeziora Aralskiego. Obecnie większość wody jest tracona, odprowadzana poprzez nieszczelne kanały na uzbeckie pola bawełny i rzeka wysycha, zanim dotrze do jeziora. Podczas podróży do Khorog (2000 m npm) – niewielkiego górskiego miasteczka i zarazem stolicy regionu autonomicznego Górskiego Badachszanu, towarzyszyć nam będą malownicze góry i rwące rzeki, w tym rzeka Gunt, która wraz z rzeką Panj tworzy naturalną linię graniczną między Tadżykistanem i Afganistanem. Najwyższym szczytem Tadżykistranu i zarazem Pamiru jest szczyt Ismaila Samaniego (dawniej Szczyt Komunizmu – 7495 m n.p.m), który w czasach, gdy Tadżykistan był częścią ZSRR był również najwyższym szczytem w całym Związku Radzieckim. Nocleg w kwaterach prywatnych.

5 Khorog – Ishkashim – Langar

Po śniadaniu odwiedzimy gorące źródła Garm Chashma, oddalone około 40 km od Khorog. Temperatura w źródłach waha się pomiędzy 50 – 75C, a ich wiek datuje się na ponad milion lat. Następnie przejazd do Ishkashim – jednej z większych osad w Dolinie Wachańskiej, gdzie w XIX w zakończyła się Wielka Gra - rywalizacja między Imperium Brytyjskim a Imperium Rosyjskim o wpływy w Azji Środkowej. Podczas dalszej podróży towarzyszyć nam będą góry Pamiru po lewej stronie i pasmo Hinkukusz po prawej. Przy dobrej widoczności będziemy mieli okazję podziwiać szczyty wznoszące się na ponad 6000 m n.p.m. W drodze do Langar (2909m npm) odwiedzimy starą twierdzę Kah-Kaha w Namadgut, buddyjską stupę w osadzie Vrang, święte gorace źródła Bibi Fatimy Zahra oraz ruiny, pochodzącej z IV-III w pne, twierdzy Yamchun, która stała na straży bezpieczeństwa pamirskiej odnogi Jedwabnego Szlaku. Nocleg w kwaterach prywatnych.

6 Langar – Khargush – Murghab

Po śniadaniu przejazd w stronę przełęczy Khargush ((4344m npm) oraz Nayza Tash (4137 m npm). Dzisiaj towarzyszyć nam będą wspaniałe widoki, jakie oferuje Dolina Wachańska . Przyjazd do Murghab, miasta położonego w miejscu, gdzie Autostrada Pamirska krzyżuje się z rzeką Murghab. Jest to najwyżej położone miasto w Tadżykistanie. Nocleg w kwaterach prywatnych w Murghab (3612m npm).

7 Murghab – Cheshtebe - Toktomush

Po wczesnym śniadaniu przejazd do Cheshtebe, gdzie będzie możliwość zażycia kąpieli w lokalnym basenie termalnym, a właściwie dwóch basenach, bowiem mężczyźni i kobiety mają oddzielne sektory. Po obiedzie przejazd do Toktomush. Nocleg w kwaterach prywatnych.

8 Toktomush – Rang Kul – Jezioro Karakul

Po śniadaniu przejazd do wioski Rang Kul, gdzie przypatrzymy się życiu codziennemu kirgiskich nomadów (mniejszość etniczna). Zobaczymy też krótki występ folklorystyczny przygotowany przez lokalnych mieszkańców. Kontynuacja podróży, podczas której towarzyszyć nam będą zapierające dech w piersiach widoki na góry i lodowce. Przekroczymy najwyższą przełęcz w byłym ZRSS – Ak Baital (4655m npm) – Przełęcz Białej Klaczy. Przyjazd nad Jezioro Karakul. Nocleg w kwaterach prywatnych.

9 Karakul – Murghab

Po śniadaniu spacer wzdłuż jeziora Karakul. Przy dobrej widoczności można podziwiać Peak Lenina (7134m npm). Pokaz kulinarny zorganizowany przez lokalne kirgiskie gospodynie (mniejszość etniczna). W czasie drogi powrotnej do Murghab, zatrzymamy się na postój w Dolinie Pshart. Jeśli okoliczności pozwolą, opcjonalnie przejażdżka na koniu lub wielbłądzie (dla chętnych). Krótkie zwiedzanie Murghab. Nocleg w kwaterach prywatnych.

10 Murghab – Bulun Kul – Yashil Kul – Khorog

Po śniadaniu czeka nas droga powrotna do Khorog. Po drodze przystanki na zdjęcia oraz czas na obiad w formie pikniku. Nocleg w kwaterach prywatnych w Khorog.

11 Khorog - Gizev – Rushan

Po śniadaniu skierujemy się do Gizev, skąd wyruszymy na kilkugodzinny trekking. Następnie przejazd do Rushan, gdzie zatrzymamy się na nocleg.

12 Rushan – Kulyab

Po śniadaniu przejazd do Kulyab, jednego z największych miast Tadżykistanu. W okresie hellenistycznym, Kulyab stanowił część Królestwa Greko–Baktryjskiego (ok. 250 do ok. 130 p.n.e). Czas wolny. Nocleg w Kulyab.

13 Kulyab – Khulbuk – Duszanbe

Po śniadaniu zwiedzimy fort Khulbuk, którego złoty wiek przypada na IX-XII wiek, kiedy to był jednym z największych ośrodków miejskich Azji Środkowej, znanym z dużych depozytów złota, miedzi i soli. Następnie przejazd do Duszanbe. Nocleg w hotelu.

14 Duszanbe – Iskanderkul – Duszanbe

Po śniadaniu przejazd nad jezioro Iskanderkul (2255m npm) położone w paśmie Gór Fan. Pokonanie Przełęczy Anzob (3372m npm) skąd rozpościera się przepiękna panorama na okolicę. Czas na zdjęcia nad jeziorem, a następnie ok 40 minut podejścia do wodospadu. Powrót do Duszanbe. Kolacja pożegnalna.

15 Dzuszanbe - Warszawa

Transfer na lotnisko i przelot do Warszawy z tranzytem międzynarodowym.

Termin/y:

12.09.2023 - 27.09.2023

Cena:

1980 USD*

dopłata do pokoju jednoosobowego 350 USD

*cena gwarantowana dla grupy minumum 8-osobowej


Cena obejmuje:
  • wszystkie noclegi wg programu: hotele, guesthousy, prywatne kwatery lub jurty
  • pełne wyżywienie
  • wstępy do wszystkich atrakcji
  • prywatny transport – samochody 4 x 4
  • opiekę lokalnego i polskiego przewodnika Adventure Club
Cena nie obejmuje:
  • wizy do Tadżykistanu wraz z GBAO (z możliwością wjazdu na obszar Górnobadachszańskiego Obwodu Autonomicznego-GBAO)
  • ubezpieczenia
  • biletu lotniczego ( około 3500 PLN )
  • napiwków ( 30 USD )
  • napojów
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.