Tadżykistan i Afganistan – “halfway up the Hindu Kush…”

Tadżykistan i Afganistan – “halfway up the Hindu Kush…”

Karakorum, Pamir, Hindukusz… Jeśli te słowa wywołują u nas szybsze bicie serca, to wyprawa ta ma szansę stać się naszą podróżą marzeń.

Ogromna dawka fantastycznych górskich pejzaży, których nigdy się nie zapomina. Przejazd jedną z najpiękniejszych i najrzadziej zaludnionych dolin na świecie – Korytarzem Wachańskim wciśniętym między trzy magiczne pasma wysokich gór. Kraj o kuszącej egzotyce i do niedawna prawie zupełnie niedostępny – Afganistan. I Tadżykistan – tajemniczy i równie egzotyczny.

Wachan, region, gdzie spędzimy najwięcej czasu, jest miejscem do niedawna zupełnie nieodwiedzanym przez turystów, do którego nie dotarła jeszcze wszechobecna globalizacja. Ludzie żyją tam zgodnie z odwiecznymi tradycjami, pielęgnując swoją kulturę. Są ogromnie przyjaźni i gościnni i z radością zaproszą nas do swoich domów.

1 Warszawa lub Berlin

Spotkanie na międzynarodowym lotnisku w Warszawie lub Berlinie. Wylot do Duszanbe.

2 Duszanbe

Przylot i transfer do pensjonatu. Po krótkim odpoczynku wyjście na zwiedzanie stolicy Tadżykistanu - Duszanbe, młodego miasta założonego na początku XX w., w którym widoczne są wpływy różnych kultur i religii. Nazwa miasta oznacza w języku tadżyckim "poniedziałek" który jest najważniejszym dniem handlowym na tamtejszym bazarze.
Nocleg w pensjonacie.

3 Duszanbe - Khala-i-Kum

Już dziś będziemy mieli przedsmak zapierających dech w piersiach górskich krajobrazów. Podczas przejazdu do Khala-i-Kum, położonego w prowincji Górski Badachszan, będziemy zachwycać się widokami skalistych szczytów, głębokich dolin i rwących rzek.
Po pełnym estetycznych wrażeń dniu nocleg w pensjonacie.

4 Khala-i-Kum - Chorog

Wprawdzie jesteśmy już bardzo blisko granicy z Afganistanem, ale mamy jeszcze do pokonania drogę do najbliższego przejścia granicznego, które znajduje się w pobliżu Chorog, stolicy Górskiego Badachszanu.
Podczas jazdy niezwykle widowiskową trasą wciąż będziemy cieszyć wzrok górskimi krajobrazami.
Nocleg u lokalnej rodziny ("homestay").

5 Chorog

Załatwienie formalności wizowych w konsulacie afgańskim w Chorog.
Po południu spacer w urokliwym Parku Centralnym w Chorog.
Nocleg u lokalnej rodziny.

6 Chorog - Ishkashim

Dziś przekroczymy granicę tadżycko-afgańską i znajdziemy się w kraju, o którym do niedawna można było tylko marzyć. Dziś nasza podróż marzeń rozpocznie się na dobre.
Przejazd do Ishkashim, załatwienie formalności meldunkowych i zgody na wejście na bazar.
Wizyta tętniącym kolorami, pełnym egzotyki bazarze, czas na zdjęcia, a potem spacer po mieście.
Nocleg w domu lokalnej rodziny.

7 Ishkashim - Khandod

Przejazd do Khandod, stolicy Wachanu, będącego długą bardzo wąską doliną, wciśniętą między pasma górskie Pamir, Hindukusz i Karakorum. Załatwienie formalności związanych z pozwoleniem na wjazd do miejscowości.
Odwiedziny u mieszkańców miasta. Korytarz Wachański jest zamieszkiwany przez ludy pasterskie, Wachów i Kirgizów.
Nocleg w domu lokalnej rodziny.

8 Khandod - Karat

Dziś czekają nas następne spotkania z egzotyczną kulturą Wachów. Pokonując niezwykle malowniczą drogę do Karat, wiodącą przez bardzo rzadko zaludnioną, przepiękną dolinę wciśniętą między majestatyczne góry, będziemy się zatrzymywać w miejscach, w których zapewne każdy zrobi niezliczoną ilość zdjęć oraz spotykać z jej mieszkańcami.
Nocleg u lokalnej rodziny.

9 Karat - Sarhad Broghil

Następny dzień w cudownej dolinie Korytarza Wachańskiego. Kolejne spotkania z Wachami i ich egzotyczną kulturą, kolejne najpiękniejsze zdjęcia w Parku Narodowym Broghil.
Po południu przyjazd do Sarhad.

10 Sarhad - Sargaz

Widokowa trasa do Sargaz. Kolejny dzień w górach i kolejne krajobrazy, którymi nigdy nie można się nasycić do końca. Wypoczynek i kąpiel w gorących źródłach. Nocleg u lokalnej rodziny.

11 Sargaz - Khandod

W drodze powrotnej do Khandod czekają nas - oprócz powtórki pięknych widoków - nowe atrakcje. Tym razem spotkania z kulturą Wachów będą miały charakter muzyczny. Na trasie zatrzymamy się w miejscowościach, których nie odwiedziliśmy jadąc w przeciwnym kierunku i obejrzymy występy lokalnych zespołów muzycznych.
Nocleg u lokalnej rodziny.

12 Chandod - Yamg

Ostatni dzień afgańskiej przygody. Przejazd do przygranicznego w Ishkashim lub Yamg. Po drodze zatrzymamy się, by zwiedzić twierdzę Kakha, jeden z najstarszych zabytków Wachanu. Kąpiel w gorących źródłach Yamchun i nocleg w domu lokalnej rodziny w Yamg.

13 Yamg - Alichur - Tursynbai

Przejazd do Alichur przez przełęcz Khargush o wysokości 4300 m n.p.m. Pomimo, iż zdążyliśmy się już przyzwyczaić do zachwycających górskich widoków, te, które zobaczymy dzisiaj znów pozbawią nas tchu. Na pewno nie zabraknie postojów na zrobienie wspaniałych zdjęć. Zachwycimy się górskimi jeziorami Yashil Kul (3700 m n.p.m) i Bulung Kul (3720 m n.p.m.). Nocleg u lokalnej rodziny.

14 Alichur - Murghab

Przejazd do Murghab, wizyta na bazarze, na którym można obejrzeć rękodzieło lokalnych rzemieślników.
Nocleg w domu lokalnej rodziny.

15 Murghab - Chorog

Przejazd z Murghab do Chorog przez Przełęcz Khargush położoną na wysokości 4300 m n.p.m. Po drodze zatrzymamy się w kilku górskich osadach.
Nocleg u lokalnej rodziny.

16 Chorog - Duszanbe

Przejazd do Duszanbe. Nocleg w pensjonacie.

17 Duszanbe

Dzień w stolicy. Przed południem odwiedzimy Muzeum Narodowe i Muzeum Archeologiczne. Zjemy lunch w tradycyjnej restauracji, a po lunchu wizyta na bazarze, na którym można kupić ciekawe, egzotyczne pamiątki.
Nocleg w pensjonacie.

18 Duszanbe- Warszawa lub Berlin

Transfer na lotnisko i wylot do Berlina lub Warszawy.

Termin/y:

01.07.2021 - 18.07.2021

04.08.2021 - 21.08.2021

Cena:

1990 USD


Cena obejmuje:
  • Noclegi: pensjonaty (guesthouse), hotele, noclegi u rodzin
  • Prywatny transport, lokalni kierowcy
  • Przewodników lokalnych w Tadżykistanie i Afganistanie
  • Pełne wyżywienie
  • Wszelkie opłaty klimatyczne, parkowe itp.
Cena nie obejmuje:
  • Przelotu na trasie Warszawa/Berlin – Duszanbe i Duszanbe – Warszawa/Berlin około 3500-4000 zł
  • Wizy do Tadżykistanu – 90 EUR
  • Wizy do Afganistanu – 150 USD
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.