Senegal i Gambia
Wylot z Warszawy, przesiadka w Stambule/Paryżu/Rzymie, przelot do Dakaru. Lądujemy na lotnisku Blaise Diagne Aeroport, jednym z najnowocześniejszych lotnisk w Afryce. Po załatwieniu formalności granicznych (wizy dla obywateli RP niewymagane!), transfer do centrum Dakaru. W godzinach wieczornych dotrzemy do Portu Autonomicznego Dakar, skąd przepłyniemy promem na wyspę Goree (czas rejsu około 20 minut). Zakwaterowanie w jednym z hoteli na wyspie, wieczorny spacer zapoznawczy oraz możliwość zjedzenia kolacji w jednej z wielu klimatycznych knajpek serwujących lokalne specjały kuchni senegalsko-francuskiej (owoce morza!!!), nocleg.
Poranny spacer połączony ze zwiedzaniem Wyspy Goree. Odwiedzimy m. in. zrekonstruowany Dom Niewolników ze słynnymi Drzwiami Bez Powrotu, Fort d’Estrell (muzeum historii Senegalu) oraz bogatą w niesamowite widoki twierdzę Cumba Castel. W wolnym czasie, dla chętnych możliwość wizyty w jednej z wielu galerii sztuki, oferujących lokalne rękodzieło na najwyższym poziomie. Przed południem powrót z wyspy na stały ląd. Następnie, po spakowaniu busa 9- lub 15-osobowego, którym będziemy przemierzać senegalskie i gambijskie zakątki, udamy się na krótki „City-tour” po Dakarze – jednej z najważniejszych metropolii Afryki Zachodniej. Rzucimy okiem m. in na Marche Kermel – kolorowy targ z lokalnymi owocami, warzywami, rybami i wszelkimi innymi lokalnymi specjałami, Plac Niepodległości, Pomnik Odrodzenia Afryki (większy niż nowojorska Statua Wolności) oraz staniemy na najbardziej wysuniętym na zachód skrawku Czarnego Lądu. Wyruszymy na północ, w stronę miasta Kebemer, a następni dotrzemy do Loumpoul – piaszczystej pustyni, będącej niejako przedłużeniem bezkresnej Sahary. Z wioski odbierze nas specjalny terenowy pojazd ciężarowy, który dowiezie nas do EcoLogde Loumpoul – lodży urządzonej na wzór berberyjsko-mauretańskiego obozowiska. Dla chętnych obiadokolacja w lodży. Nocleg w wyposażonych w łazienkę, wodę i moskitiery namiotach berberyjskich.
Wczesne śniadanie z widokiem z wschód słońca nad wydmami, następnie przejazd do Parku Narodowego Djoudj – Sanktuarium Ptaków. Park, położony w rozlewiskach rzeki Senegal jest pierwszym stałym, całorocznym rezerwuarem słodkiej wody na południe od Sahary. W sezonie suchym (październik – kwiecień) Djoudj to dom dla kilkudziesięciu gatunków ptaków, które tam migrują w poszukiwaniu pożywienia, jest tam także jedna z największych na świecie kolonii lęgowych pelikanów, a także ostoje krokodyla nilowego, waranów, pytonów, guźców, szakali i innych gatunków ssaków, ptaków i gadów. Park zwiedzamy w czasie około 3 godzinnego rejsu łodzią motorową po odnogach rzeki Senegal. Popołudniem dotrzemy do miasta Saint Louis. Założone w połowie XVII wieku przez Francuzów St Louis było stolicą olbrzymiej Francuskiej Afryki Zachodniej. Zachowały się tam niezwykle klimatyczne pozostałości architektury kolonialnej. Obecnie St Louis jest stolicą senegalskiej muzyki, gdyż to tu odbywa się słynny festiwal afrykańskiej muzyki jazzowej. Saint Louis będziemy zwiedzać w czasie przejażdżki konnymi bryczkami lub rowerami. Wieczorem zakwaterowanie w jednym z hoteli położnych w specyficznej części miasta jaką jest Półwysep Język Berberów. Dla chętnych – wspólna obiadokolacja w hotelu. Istnieje możliwość udziału w nocnym koncercie w jednym z lokali w centrum miasta (dojazd z hotelu taksówką – koncerty zazwyczaj odbywają się godzinach 22 – 01)
Po wczesnym śniadaniu wyjazd w kierunku świętego miasta Touba. Po drodze będziemy mogli podziwiać półpustynne tereny środkowego Senegalu urozmaicone ogromnymi baobabami oraz wioskami i miasteczkami zamieszkałymi przez ludność Wolof – najliczniejszą grupę etniczną Senegalu. Około południa dotrzemy do Touby – półautonomicznego miasta będącego stolicą muzułmańskiego bractwa religijnego Murydów. Chętni, po przebraniu się w wymaganą odzież (u panów długie spodnie i zakryte ramiona, u pań spódnice do kostek, zakryte ramiona, chusta na głowie) będą mogli zwiedzić Wielki Meczet w Toubie oraz fragmenty sanktuarium Szejka Amadou Bamby. Meczet, mogący pomieścić do 25000 wiernych oraz posiadający 87 metrowy minaret jest największą budowlą muzułmańską w Afryce Subsaharyjskiej. Murydzi są bardzo otwarci, tolerancyjni i gościnni, a główny kustosz meczetu zaprasza turystów ze wszystkich krajów do odwiedzin Touby. Następnie udamy się w dalszą drogę na południe, miniemy chaotyczne targowe miasto Kaolak i późnym popołudniem udamy się do Toubacouty. Około 17:30 wypłyniemy na wyprawę po Parku Narodowym Rzeki Sine-Saloum – najbogatszym ekosystemie lasów namorzynowych w tej części świata. W czasie 2,5 godzinnego rejsu, wieczorową porą odkryjemy m.in. bezludną wyspę baobabów i muszelek oraz sypialnię ptaków (niesamowity spektakl przyrody o zachodzie słońca!). Po rejsie zakwaterowanie w jednym z małych, butikowych hoteli w Toubacoucie. Dla chętnych obiadokolacja.
Po śniadaniu odwiedzimy będziemy mieli możliwość poznania typowej senegalskiej wsi zamieszkałej przez ludność Mandinka i Sererów, zajrzymy do eko-sklepu, gdzie lokalne kobiety oferują przybyszom pyszne konfitury i przetwory z baobabu, hibiskusa, moringi, orzeszków shea. Zajrzymy także do centrum przyrodniczego parku Sine Saloum. Czas na lunch oraz relaks przy basenie. Po południu poraz kolejny przesiądziemy się do łodzi i rozpoczniemy rejs na wyspę Sipo. Wyspa ta, położona w głębi rozlewisk namorzynowych jest zamieszkała przez kilkuset mieszkańców – Mandinków i Sererów. Znajduje się tam kolejna eco-lodge, w której spędzimy najbliższą noc. Chętni będą mogli spróbować swoich sił na kajakach wśród namorzynów, obsługa lodży zaprosi nas także na spacer połączony z lekcją tradycyjnego ziołolecznictwa. Noc spędzimy w typowych chatach Sererów zaaranżowanych na 2-osobowe pokoje (moskitiery, toaleta, przysznic).
Po wczesnym śniadaniu i przeprawie łodzią na stały ląd udamy się w kierunku granicy z Gambią. Przekroczymy granicę z najmniejszym krajem kontynentalnej Afryki, następnie po kilkunastu minutach zatrzymamy się w miasteczku Barra. Odwiedzimy tam wpisany na listę UNESCO Fort Bullen – pamiątkę z czasów walk francusko-angielskich oraz symbol końca wywozu niewolników z Afryki Zachodniej. Następnie wjedziemy do wnętrza Gambii, do miasteczka Soma, gdzie przekroczymy potężną rzekę Gambia. Po kilkudziesięciu minutach dotrzemy do wioski Tendaba, gdzie odkryjemy walory Parku Narodowego Kiang West. W czasie rejsu drewnianą pirogą udamy się w górę tzw. bolongów, czyli odnóg rzeki, aby odkryć kolejne siedliska ptactwa wodnego, w tym tzw. wężówek – endemicznego gatunku występującego tylko w Senegalu i Gambii. Wieczorem udamy się do hotelu Kannilai – dawnej rządowej rezydencji obalonego dyktatora Gambii. Obejrzymy tam m. in występ folklorystyczny lokalnego ludu Diola. Obiadokolacja (dla chętnych) i nocleg w Kannilai.
Z Kannilai wyruszymy na wschód, w górę rzeki Gambia. Dotrzemy do miejscowości Wassau, gdzie zobaczymy jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji Senegambii – nie wiele mniejsze niż brytyjskie Stonehenge – Kamienne Kręgi Senegambii (lista UNESCO), następnie przeprawa promem do Janjanbureh. Zakwaterowanie w lodży, oraz spacer po miasteczku będącym pamiątką po brytyjskiej obecności w Gambii naznaczonej handlem niewolnikami. Po południu wyprawa po rzece Gambia na fotopolowanie na hipopotamy. Dla chętnych obiadokolacja. Nocleg w lodży w Janjanbureh.
Wcześnie rano śniadanie. Wyruszamy ponownie na wschód, w kierunku przejścia granicznego pomiędzy Gambią i Senegalem. Miniemy duże senegalskie miasto Tambacounda i poprzez tereny zamieszkałe przez ludność Fula oraz wywodzących się z Mali Bambara dotrzemy do największego parku narodowego w Senegalu – Niokolokoba. Przy bramie do parku przesiądziemy się na odkryte samochody terenowe i rozpoczniemy foto-safari. Niokolokoba to dom dla wielu gatunków antylop, guźców oraz małp. Przy odrobinie szczęścia możemy natknąć się na wypoczywające lwy. Sprawdzimy swoją odwagę w czasie przejścia przez wiszący most w stylu canopy-walk. Jeżeli warunki pozwolą część safari spędzimy w łodzi, powtórnie wyszukując senegambijskich hipopotamów. Późnym popołudniem udamy się na południe do jednej z lodgy położnej niedaleko miasta Kedougou. Zakwaterowanie, obiadokolacja (dla chętnych), nocleg.
Po śniadaniu wyruszymy pod granicę z Gwineą Konakry do podnóża jedynych gór Senegalu Futa Jalon. Po tym, jak miniemy największe miasto regionu – Kedougou – udamy się do wioski Dindefelo. Wymagająca droga będzie okazją do obserwacji krajobrazu kulturowego ludów Fula, Bedik i Bassari (lista UNESCO) oraz niesamowitych, niespotykanych nigdzie indziej w Afryce charakterystycznych termitier. Po pokonaniu najtrudniejszego odcinka drogi, odpoczniemy w lodgy w Dindefello. Po południu krótka wizyta w muzeum przyrodniczym, a następnie około 3 km łatwy trekking do najwyższego wodospadu Senegalu, mierzącej ponad 100 m wysokości kaskady Dindefelo i relaks w niesamowitym mikroklimacie u podnóża wodospadu (możliwa kąpiel!). Dla chętnych obiadokolacja oraz nocleg w lodży w Dindefelo.
Bardzo wczesna pobudka, śniadanie. W asyście lokalnego przewodnika piesza wyprawa przed wschodem słońca w góry Futa Jalon, w celu spotkania z szympansami mającymi swoje siedliska na skalistych zboczach gór. Bez 100% gwarancji, ale z dużym prawdopodobieństwem staniemy oko w oko z naszymi najbliższymi krewniakami – jest to najnowsza, jeszcze nie zepsuta komercją atrakcja Senegalu, gdyż stanowiska szympansów zostały odkryte zaledwie kilka lat temu. Około południa powrót do Dindefelo, przejazd do miejscowości Ibel, gdzie wyzywaniem będzie kolejny trekking (szlak swoją trudnością przypomina wejście na bieszczadzkie połoniny) do Iwol – małej wioski zamieszkałej przez najbardziej izolowane plemię Senegalu – Bedik. Spotkamy się z wodzem, poznamy historię i codzienne życie Bedików, odwiedzimy również święty baobab, gdzie Bedikowie oddają cześć swoim animistycznym bóstwom. Następnie, popołudniem odwiedzimy kolejną wioskę Etiolo, gdzie odwiedzimy lud Bassari. Poznamy tam rytualny taniec Bassari, a także zapoznamy z ich tradycjami związanymi z podziałem na tabu męskie oraz tabu damskie. Wczesnym wieczorem dotrzemy do stolicy regionu Kedougou. Zakwaterowanie w hotelu, dla chętnych obiadokolacja, oraz nocleg.
Po śniadaniu wyruszymy z najdłuższą podróż na tej wyprawie. Z Kedougou, poprzez tereny Parku Niokolokoba będziemy jechać w kierunku Tambacoundy. Krótki postój połączony z wizytą na targowisku i w wiosce malijskich artystów. Następnie będziemy kontynuować naszą podróż na zachód do miasta Kolda. Zakwaterowanie w hotelu, nocleg
Po śniadaniu wyruszamy z Koldy dalej na zachód. Około południa dotrzemy do miasta Ziguinchor, stolicy regiony Casamanse, położonego nad rzeką o tej samej nazwie. Krótki postój na regenrację w klimatycznej kawiarni nad rzeką, a następnie dotrzemy do miejscowości Mlomp. Odwiedzimy tam nigdzie indziej niespotykane piętrowe domy należące do dwóch rodzin Diolów, znane jako „domy wieżowe Mlomp”, a także lokalne muzeum pokazujące dorobek ludu Diola. Następnie odwiedzimy centrum Koukangoume – ośrodek prowadzony przez siostry zakonne, gdzie lokalne kobiety Diola mają możliwość pracy oraz nauki. W ośrodku zjemy lokalny lunch na bazie lokalnych produktów. Następnie odwiedzimy miasto Oussouye, które jest siedzibą lokalnego króla Diolów (w miarę możliwości spróbujemy zorganizować audiencję u króla). Wieczorem dotrzemy do Cap Skirring – atrakcyjnego kurortu wypoczynkowego położnego nad najpiękniejszą w regionie plażą nad Atlantykiem. Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem będziemy mieli możliwość uczestnictwa w koncercie muzyki lokalnej.
Relaks po trudach wyprawy w Cap Skirring – plażowanie, kąpiele słoneczne, chętni będą mogli spróbować swoich sił na wyprawie rowerowej lub wycieczce quadami (dodatkowo płatnej).
Poranny transfer do Ziguinchor, przelot do Dakaru, następnie wylot w drogę powrotną z międzylądowaniem w jednym z europejskich lotnisk (Paryż/Stambuł)
07.04.2024 - 20.04.2024
2180 EUR
- Noclegi w hotelach 2/3* (pokoje dwuosobowe z łazienkami)
- Transport, prywatny BUS na całej trasie
- Pilot polskojęzyczny
- Miejscowi przewodnicy
- Wszelkie wstępy, permity
- Śniadania
- Napiwki
- Przelot: Ziguinchor – Dakar
- Przelotu na trasie: Warszawa/Berlin – Dakar i Dakar Warszawa/Berlin
- Ubezpieczenia
- Obiadów, kolacji
- Wszelkich napojów do posiłków oraz napojów alkoholowych