Wyszukiwarka

Rwanda – Kongo

Rwanda – Kongo

1 Warszawa/Berlin - Kigali

Spotkanie na lotnisku w Warszawie lub Berlinie. Przylot do Kigali, spotkanie z przewodnikiem i transfer do hotelu. Kolacja w hotelu.

2 Kigali

Śniadanie w hotelu, omówienie programu, wymiana waluty.
Zwiedzanie miasta. Na początku odwiedzimy muzeum Richarda Kandta. Zbudowane w 1908 r., przeprojektowane muzeum zostało otwarte dla publiczności na 150. urodziny Richarda Kandta 17 grudnia 2017 r. To ostatnie architektoniczne świadectwo niemieckiej ery kolonialnej w Kigali. Budynek muzeum był rezydencją „pierwszego niemieckiego mieszkańca” i założyciela stolicy Rwandy, Richarda Kandta. Muzeum Domu Kandta w stolicy Rwandy Kigali przedstawia historię Rwandy pod niemiecką administracją kolonialną.
Czas wolny na spacer po centrum miasta, dla chętnych propozycja obiadu w restauracji afrykańskiej.
Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

3 Safari w Parku Narodowym Akagera

Wczesnym rankiem, ok. 5:30 rano wyjedziemy wraz z przewodnikiem na całodniową wycieczkę do parku narodowego Akagera. Dojazd do Parku zajmuje 2,5 godziny, a przejazd przez park ok 5-6 godzin. Park Narodowy Akagera położony jest w północno-wschodniej części Rwandy nosi nazwę rzeki Akagera, która płynie wzdłuż wschodniej granicy i zasila labirynt jezior, z których największym jest jezioro Ihema. Piękne jeziora, papirusowe bagna, równiny sawannowe i pagórkowate wzniesienia sprawiają, że Akagera należy do najbardziej malowniczych parków narodowych w całej Afryce. Ma wyjątkowy poziom różnorodności biologicznej i stanowi największe chronione tereny podmokłe w Afryce Środkowej. W parku spotkamy hipopotamy i krokodyle. Jeśli chodzi o ptaki, Park Narodowy Akagera zamieszkuje ich około 550 gatunków, w tym niektóre endemiczne. Podczas safari zatrzymamy się na lunch (suchy prowiant) nad jeziorem Ihema, gdzie będziemy mogli podziwiać liczne ptaki, a także hipopotamy i krokodyle.
W drodze powrotnej obiadokolacja nad jeziorem w afrykańskiej restauracji Jambo Beach. Po kolacji powrót do hotelu na nocleg.

4 Nyanza - Butare

Śniadanie i wyjazd w kierunku Butare.
Mniej więcej w połowie drogi zatrzymamy się na około 2,5 godziny w Nyanza na zwiedzanie Pałacu Królów oraz hodowli tradycyjnej rasy krów inyamboo.
Pałac Królewski, będący rekonstrukcją oryginalnej rezydencji królewskiej, to kryty strzechą dom w kształcie ula. W dawnych czasach Nyanza była sercem Rwandy. Według tradycji ustnej było to miejsce bitew i walk o władzę. Przez długi czas monarchia była mobilna i przenosiła swoją siedzibę w różne miejsca. Kiedy w końcu postanowiła osiąść na stałę, Nyanza była oczywistym wyborem. Stolica królestwa liczyła nawet 2000 mieszkańców, a chaty budowano przy wykorzystaniu podobnych metod. Z tyłu pałacu jest hodowla zachowawcza bydła Inyambo, wywodzącego się ze stada króla. Hodowcy troskliwie opiekują się zwierzętami, śpiewając im i zachowując tradycyjne zwyczaje. Piękne krowy, wywodzące się z rasy Ankole, odgrywały ważną rolę podczas uroczystości ku czci króla. Zdobiono je bogatą biżuterią, nauczono je słuchania piosenek opiekuna oraz śledzenia jego ruchów podczas widowiskowej parady. W całej kulturze Rwandy, zwłaszcza w tańcu i w komplementach można odnośniki do tych szlachetnych, pięknych zwierząt. Rwanda przestała być monarchią w 1962 r., gdy uzyskała niezależność od rządów kolonialnych. Jednak hodowla i pielęgnacja Inyambo jest nadal prowadzona w ramach programu Rwanda Agriculture Board.
Po zwiedzeniu muzeum czas na przekąski lub gorący posiłek w restauracji muzealnej, a następnie dalsza podróż do Butare. Obiadokolacja w hotelu.

5 Butare i plantacja kawy

Śniadanie w hotelu. Przed południem zwiedzanie muzeum etnograficznego. Muzeum to dar od króla Belgii Badouina, przekazany Rwandzie pod koniec lat 80. XX wieku. Muzeum Etnograficzne mieści obecnie jedną z najwspanialszych kolekcji etnograficznych w Afryce. W siedmiu galeriach prezentowane są historyczne, etnograficzne, artystyczne i archeologiczne artefakty, a użycie środków zapewnia zwiedzającym bogaty wgląd w kulturę Rwandy. W muzeum można obejrzeć przedmioty używane w myślistwie, rolnictwie, hodowli zwierząt, garncarstwie, tkactwie i stolarce. Prezentowane są również także tradycyjne stroje, osiągnięcia architektury, a także społeczne znaczenie bydła wywodzącego się z królewskiej hodowli, które spotkaliśmy poprzedniego dnia. Ostatnia sala odsłania zwyczaje i wierzenia, historię, kulturę, poezję oraz tradycję i kosmologię. Na miejscu znajduje się również bardzo cenione centrum rzemiosła.
Po zwiedzeniu muzeum wycieczka na plantację kawy.
Usłyszymy tam historię odkrycia ziaren kawy i będziemy też degustować tradycyjnie paloną kawę i podziwiać widoki. Poznamy też rwandyjską legendę.
Na plantacji istnieje możliwość zakupu świeżo palonej kawy selekcjonowanej, organicznej, po wcześniejszym zamówieniu ilości.
Powrót do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

6 Kibeho i plantacje herbaty

Śniadanie w hotelu i wyjazd z hotelu do Kibeho.
Wizyta na plantacji herbaty, zwiedzanie fabryki, historia powstawania herbaty, degustacja.
W Kibeho odwiedizmy miejsce objawień Maryjnych - jedynym uznanym na kontynencie afrykańskim. Następnie wizyta w wiosce Pigmejów lub/i w prowadzonej przez siostry misjonarki szkole dla niewidomych dzieci.
Obiadokolacja i nocleg.

7 - 8 Murambi

Po śniadaniu wyjazd do lasów deszczowych w kierunku granicy z Kongo. W Murambi zwiedzanie doliny śmierci - Genoside Center Murambi.
Jest to miejsce pamięci ofiar holokaustu z 1994 r. Jest to prawdopodobnie jedno z najbardziej szokujących, a równocześnie najciekawszych miejsc martyrologii, odwiedzanych przez turystów.
Nocleg na kempingu w namiotach w lesie deszczowym z wieczornym ogniskiem i kolacją.
Las deszczowy Nyungwe leży w południowo-zachodniej Rwandzie, granicząc z Burundi wzdłuż południa z jeziorem Kivu i Demokratyczną Republiką Konga na zachodzie. Jest to prawdopodobnie najlepiej zachowany las deszczowy w górach w całej Afryce Środkowej. Znajduje się między dorzeczem rzeki Kongo na zachodzie i Nilu na wschodzie. Po wschodniej stronie lasu Nyungwe znajduje się jedno ze źródeł Nilu.
Park Narodowy został założony w 2004 r. i zajmuje powierzchnię około 970 km², na którą składają się lasy deszczowe, gaje bambusowe, łąki, mokradła i torfowiska.

8 i Lasy deszczowe Nyungwe

Trekking wśród koron drzew w lesie deszczowym Nyungwe. Jets on położony w południowo-zachodniej Rwandzie, granicząc z Burundi wzdłuż południa z jeziorem Kivu i Demokratyczną Republiką Konga na zachodzie. Jest to prawdopodobnie najlepiej zachowany las deszczowy w górach w całej Afryce Środkowej. Znajduje się między dorzeczem rzeki Kongo na zachodzie i Nilu na wschodzie. Po wschodniej stronie lasu Nyungwe znajduje się jedno ze źródeł Nilu.
Park Narodowy został założony w 2004 r. i zajmuje powierzchnię około 970 km², na którą składają się lasy deszczowe, gaje bambusowe, łąki, mokradła i torfowiska.
Po trekkingu odpoczynek i powrót do hotelu w Butare.

9 Park Narodowy Virunga

Po śniadaniu w hotelu w Butare spacer po mieście, zakupy pamiątek, owoców na drogę i wyjazd na Północ do Parku Virunga.
W Musanze zakwaterowanie w hotelu, kolacja.

10 - 11 Wulkany

Wczesnym rankiem, ok. 6.30 dla chętnych wyjazd na trekking na wulkan Bisoke. Zabieramy suchy prowiant.
Bisoke to uśpiony wulkan wznoszący się na 3711 metrów nad poziomem morza. Góra jest jedną z szeregu wulkanów, tworzących pasmo górskie Virunga, które rozciąga się wzdłuż granic Rwandy, Ugandy i Demokratycznej Republiki Konga. Suahilijska nazwa „Bisoke” oznacza „nasiąknięte wodą” i odnosi się do dwóch pięknych jezior kraterowych, które „moczą” wulkan. Jedno Jezioro Kraterowe znajduje się na szczycie wulkanu ma głębokość 100 metrów i średnicę około 400 metrów. Drugie Jezioro kraterowe powstało po bokach, prawie w połowie szczytu, a znad jego brzegów roztacza się widok na porośnięte bujną roślinnością zbocza sąsiedniego wulkanu Sabinyo.
Cały wulkan pokryty jest bujną roślinnością układającą się w trzy strefy: od lasu Hagenia, przez roślinność subalpejską, aż po typowo alpejską. Zyje tam wiele gatunków zwierząt, w tym unikatowe górskie goryle, złote małpy, leśne słonie, bawoły oraz mnóstwo przeróżnych ptaków.
Jest to dość wymagający trekking, wskazane jest dobre przygotowanie kondycyjne. Wielka atrakcją jest możliwość spotkania goryli, które zazwyczaj ogląda się podczas specjalnie organizowanej wycieczki.
Inną, nieco mniej wymagającą opcją jest Karisoke Research Center - Dian Fossey Camp
Osoby, które nie wybiorą się na trekking mogą zwiedzić miasto lub groty Musanze.
Powrót do hotelu, kolacja

12 Gisenyi - Jezioro Kivu

Po śniadaniu w hotelu wyjazd do wioski kulturalnej.
Na miejscu pokaz obrzędów i rzemiosła rwandyjskiego oraz tańców, zwiedzanie chat i prezentacja ich wyposażenie. Możliwość zakupu tradycyjnych pamiątek.
Następnie przejazd do Gisenyi położonego tuż przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Rwandzie i charakterem przypomina nadmorski kurort. Dzięki położonym wzdłuż brzegu jeziora Kivu piaszczystym plażom otoczonym tropikalną roślinnością Gisenyi jest popularnym miejscem wypoczynku zarówno dla bogatych Rwandyjczyków, jak i przybyszów z zagranicy. Na miejscu można wypożyczyć rower, skuter, albo pieszo lub rowerem wybrać się na szlak Kongo Nilu. Kivu to jedno z wielkich jezior w Dolinie Albertine Rift, ma maksymalną głębokość prawie 500 m i jest jednym z 20 najgłębszych i największych jezior na świecie. Znajdują się w nim potężne pokłady metanu, wykorzystywanego do produkcji energii elektrycznej.
Tego dnia czeka nas również przejażdżka łodzią po jeziorze Kivu. Podczas przejażdżki odwiedzimy karną wyspę, a także z perspektywy jeziora obejrzymy platformę wiertniczą.

13 Park narodowy Virunga po stronie DRK

W Gisenyi wcześnie rano przekroczymy granicę z Kongo. Po załatwieniu formalności wizowych przejazd samochodami terenowymi lub busem do parku Virunga (park wulkanów po stronie kongijskiej). Alternatywnie rejs po jeziorze Kivu.
Kolacja i nocleg.

14 Park narodowy Virunga

Rano trekking w parku Narodowym Virunga na spotkanie z gorylami górskimi (suchy prowiant).
Park Narodowy Virunga zajmuje powierzchnię 790 000 ha i cechuje się ogromną różnorodnością, od mokradeł i stepów po wznoszące się na wysokość ponad 5000 m n.p.m. śnieżne wierzchołki gór Rwenzori, od równin lawowych po sawanny na zboczach wulkanów. W parku występują goryle górskie, w rzekach żyje około 20 000 hipopotamów, a ptaki przylatujące z Syberii spędzają tam zimę.
Na świecie żyje obecnie mniej niż 900 goryli górskich. Mieszkają wyłącznie w Rwandzie, Ugandzie i Demokratycznej Republice Konga (DRK)
Po południu powrót na granicę i przejazd do hotelu w Musanze na nocleg.

15 Warszawa/Berlin

Śniadanie, czas wolny, transfer na lotnisko i powrót do Warszawy lub Berlina.

Termin/y:

15.03.2022 - 29.03.2022

15.10.2022 - 29.10.2022

Cena:

2730 USD

Dopłata do pokoju jednoosobowego 270 USD


Cena obejmuje:
 • Noclegi z wyżywieniem HB (hotele 3* miejscowe, namioty)
 • Bilety wstępu do muzeów i na pokazy
 • Wycieczki na plantację kawy, herbaty zgodnie z programem
 • Rejs łódką po jeziorze Kivu i kąpiel w gorących źródłach
 • Trekking w lasach deszczowych „Canopy Walk”
 • Opiekę polskojęzycznego pilota Adventure Club
 • Trekking na spotkanie z gorylami w Kongo
 • Namioty, śpiwory, karimaty (lasy deszczowe)
 • Wizę kongijską
Cena nie obejmuje:
 • Przelotu na trasie Warszawa/Berlin – Kigali i Kigali – Warszawa/Berlin
 • Wizy do Rwandy 50 USD
 • Dodatkowych posiłków w ciągu dnia
 • Napiwków (około 70-80 USD)
 • Trekkingu na wulkan Bisoke (75 USD)
 • Ubezpieczenia
 • Kosztu szczepionki na żółtą febrę (wymagana w Kongo)
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.