Wyszukiwarka

Maroko

Maroko

1 Warszawa lub Berlin - Marrakesz

Przelot do Marrakeszu. Transfer do hotelu. Postaramy się odkryć jak najwięcej tajemnic „czerwonego miasta”. Pospacerujemy wokół XII-wiecznego meczetu Koutoubia, którego minaret stał się wzorem dla wszystkich minaretów w Maroku. Zobaczymy jedyne dwie budowle, które zachowały się z czasów dynastii Almohadów: słynną bramę miejską Bab Agnaou oraz sąsiadujący z nią meczet El Mansour. Zwiedzimy pałac Bahia – luksusową rezydencję dziś należącą do króla Maroka, a kiedyś do wezyra Sidiego Musy, który mieszkał tu ze swoimi żonami i haremem składającym się z prawie 80 nałożnic. Przejdziemy przez dzielnicę żydowską Mellah i labirynt medyny, odkrywając różne suki i zajrzymy do apteki berberyjskiej. Wieczorem pójdziemy zobaczyć „tętniące serce miasta”, czyli plac Jemaa El Fna – wyjątkowe miejsce wpisane na listę UNESCO, które ożywa po zachodzie słońca. Można tu zobaczyć zaklinaczy węży, trubadurów opowiadających niezwykłe historie, muzyków, rozmaitych kuglarzy i akrobatów oraz spróbować lokalnych przysmaków w przenośnych garkuchniach czy świeżo wyciskanego soku z pomarańczy, a także zrobić sobie tatuaż z henny. Nocleg w Marrakeszu.

2 Essaouira – Casablanca

Przejazd do Essaouira - nadmorskiego miasta z bogatą tradycją rybołówstwa, warsztatów stolarskich specjalizujących się w wyrobach z tui, malarstwa prymitywistycznego i Festiwalu Gnawa – etnicznej muzyki Afryki Subsaharyjskiej. Podczas spaceru po centrum miasta będziemy mogli zapoznać się z tradycyjnymi wyrobami, a na obiad zjeść świeże ryby i owoce morza w jednej z lokalnych nadmorskich knajpek, gdzie można wskazać, co dokładnie mamy ochotę zdegustować. Przejazd na nocleg do jednej z największych afrykańskich metropolii, jaką jest Casablanca.

3 Casablanca - Rabat

Zwiedzimy trzeci największy na świecie meczet im. Hassana II – wyjątkowy meczet, położony nad oceanem, łączący tradycyjną architekturę z najnowszymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Przespacerujemy się malowniczą promenadą nad oceanem La Corniche. Następnie pojedziemy na Placu Mohameta V – miejsca ważnych budynków administracyjnych w stylu neomauretańskim. Po południu przejazd do stolicy Maroka, gdzie będziemy mieli okazję przejść się po terenie należącym do Pałacu Królewskiego i zobaczyć wejście główne do Pałacu. Następnie zwiedzimy Kasbah Les Oudaias tzw. „niebieską kazbę”, czyli malowniczą twierdzę obronną z XIIw. Nocleg w Rabacie.

4 Rabat – Meknes – Voloubilis – Fez

Przejazd do cesarskiego miasta Meknes, zwanego „Wersalem Maroka”, które słynie z największych w kraju fortyfikacji i największego basenu. Jeden z najciekawszych przykładów XVII-wiecznej architektury obronnej północno-zachodniej Afryki sprawił, że miasto zostało wpisane na listę UNESCO. Odkryjemy pozostałości po królewskim pałacu, stajniach i spichlerzu oraz zobaczymy bardzo dobrze zachowany grobowiec Mulaja Ismaila. Zobaczymy również Bab Mansour - Bramę Zwycięstwa, wzniesioną na cześć tego sułtana. Popołudniu zwiedzimy ruiny rzymskiego miasta Voloubilis – największego na terenie Maroka stanowiska archeologicznego, który słynie ze świetnie zachowanych mozaik. Przejazd do Fezu. Wieczorem będzie możliwość wypoczynku w tradycyjnym marokańskim hammamie (30-50 USD). Nocleg w Fezie.

5 Fez

Eksploracja największej w kraju IX-wiecznej mediny – wielkiego labiryntu wąskich uliczek z licznymi zakładami rzemieślniczymi (dywany, wyroby z ceramiki, skóry, brązu), słynnymi garbarniami skór, medresami (szkołami koranicznymi), meczetami, karawanserajami, mauzoleum Idrisa II. Do mediny wejdziemy przez bramę Bab Bou Jeloud uważaną za jedną z najpiękniejszych i najbardziej reprezentacyjnych bram feskiej mediny. Zwiedzimy medresę Bou Inania – szkołę koraniczną, która wzór architektoniczny dla innych medres marokańskich. Przejdziemy koło Mauzoleum Moulay’a Idrissa i Uniwersytetu El Karaouiyne, przez różne suki (targowiska), place Nejjarine i Seffarine, zajrzymy do wytwórni/sklepów z lokalnym rękodziełem. Odwiedzimy jedną ze słynnych feskich garbarni, gdzie można zobaczyć średniowieczny sposób garbowania i farbowania skóry. Poza mediną będziemy mieli okazję podziwiać wyjątkową bramę pałacu Królewskiego i przespacerować się po dzielnicy żydowskiej. Wjedziemy również na wzgórze, gdzie znajduje się Fort Południowy i roztacza się piękna panorama miasta z fortu południowego. Dla chętnych folklorystyczny wieczór marokański (ok 45 USD). Nocleg w Fezie.

6 Fez - Erfoud

Całodzienny przejazd do Erfoud. Po drodze zrobimy spacer po lesie cedrowym i zwiedzimy ketary, czyli
XI-wieczny system studni na pustyni. Nocleg w Erfoudzie, na skraju Sahary.

7 Erfoud - Sahara

Przed południem czas na wypoczynek w klimatycznym hotelu z basenem. Po wczesnym obiedzie rozpoczniemy naszą saharyjską przygodę – przejedziemy jeepami do Rissani – klimatycznego miasta, gdzie przejdziemy po lokalnym suku. Następnie odwiedzimy wioskę dawnych niewolników, w której będziemy mieli okazję zapoznać się z rytmami gnawa, czyli tradycyjną muzyką Afryki Subsaharyjskiej. Potem wsiądziemy na wielbłądy i ruszymy naszą karawaną do obozowiska, gdzie Berberowie przygotują nam tradycyjną kolację. Spędzimy wspólny wieczór przy ognisku pod saharyjskim niebem. Nocleg w namiotach na pustyni.

8 Sahara – Erfoud – N’Kob – Amzrou – Zagora

Rano, jak dopisze pogoda, będzie można podziwiać wschód słońca na Saharze. Zjemy śniadanie w obozowisku i ruszymy w drogę powrotną na wielbłądach. Potem odwiedzimy Nomadów i wrócimy jeepami do Erfudu. Przejazd do N’Kob – maleńkiej wioski, słynącej z wyrobu oryginalnych skórzanych sandałów. Następnie udamy się do Amzrou, gdzie będziemy mogli poznać tradycję wypalania srebra. Na nocleg dotrzemy do Zagory – kiedyś ostatniej oazy na szlaku karawan wędrujących przez Saharę na południe do Mali. Tu znajduje się słynny drogowskaz „Timbuktu 52 dni”.

9 Zagora – Agdz – Ouarzazate

Krótka wizyta w Agdz - miasteczko, do którego rzadko zaglądają turyści. Wjedziemy na punkt widokowy i spróbujemy podejrzeć na czym upływa czas mieszkańcom. Następnie udamy się do Ouarzazate – miasta zwanego „Bramą Południa”, dawniej siedziby Legii Cudzoziemskiej. Obecnie to miejsce kojarzy się ze znany studiem filmowym Atlas, które zwiedzimy, dowiadując się jakie filmy były kręcone na skraju pustymi. Odwiedzimy również XVIII-wieczną kazbę Tautirt – obecny symbol miasta. Nocleg w Ouarzazate.

10 Dolina Dades ( El-Kelaa M’Gouna) – oaza - wąwóz Todra – Atlas Średn

Przejazd przez Dolinę Dades, czyli Dolinę Róż. Tego dnia czeka nas bardzo ciekawy spacer po oazie, gdzie zobaczymy typowe uprawy i dowiemy się, jak zorganizowane jest życie w takim miejscu. Następnie udamy się do malowniczego wąwozu Todra, skąd ruszymy na krótki (3-4h) trekking po Atlasie Wysokim. Popołudniu odwiedzimy typowy dom Berberów, poznając codzienne zwyczaje i zjemy razem kolację. Nocleg w okolicy kanionu Todra.

11 Ait Ben Hadou – Tizi-n-Tichka – Marrakesz

Ruszymy w drogę powrotną do Marrakeszu, po drodze zwiedzając malowniczą kazbę Ait Ben Hadou, wpisaną na listę UNESCO, w której nakręcono sceny do wielu znanych filmów. Przejedziemy krętą górską drogą przez Atlas Wysoki m.in. przez przełęcz Tizi-n-Tichka, położoną na wysokości 2260m n.p.m. Odwiedzimy lokalną kooperatywę zajmującą się produkcją olejku arganowego. Po południu, już w Marrakeszu, pospacerujemy po malowniczym ogrodzie Jacquesa Majorelle’a, gdzie mieszkał słynny francuski projektant mody Yves Saint Laurant. Nocleg w Marrakeszu

12 Marrakesz - Warszawa lub Berlin

Powrót do Warszawy lub Berlina.

Program przygotowany i realizowany przez Karolinę Rostek

Termin/y:

19.05.2022 - 30.05.2022

18.08.2022 - 29.08.2022

Cena:

6150* PLN

*dopłata do pokoju jednoosobowego 1450 PLN


Cena obejmuje:
  • noclegi w hotelach 3*, oprócz noclegu na Saharze (namioty)
  • śniadania
  • prywatny transport (bus lub samochody 4 x 4, wielbłądy)
  • bilety wstępu do wszystkich atrakcji
  • opiekę polskojęzycznego pilota Adventure Club
Cena nie obejmuje:
  • przelotu na trasie: Warszawa/Berlin – Marrakesz – Warszawa/Berlin (około 1000 PLN)
  • obiadów, kolacji
  • imprez fakultatywnych
  • ubezpieczenia

Program przygotowany i realizowany przez Karolinę Rostek

Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.