Wyszukiwarka

Liban

Liban

1 Warszawa lub Berlin - Bejrut

Spotkanie na lotnisku w Warszawie lub Berlinie, wylot do Libanu. Zwiedzanie Bejrutu: Stare Miasto, Muzeum Narodowe, które należy do najcenniejszych obiektów w całym Bejrucie. Założone w 1942 roku, posiada olbrzymią kolekcję eksponatów pochodzących z czasów prehistorycznych oraz wczesnego średniowiecza. Pokazują one bogatą historię tych terenów, które były zasiedlone już ponad 4000 lat przed naszą erą. Bulwar nadmorski Rouche (Gołębie Skały), Polski Cmentarz Wojenny, na którym pochowano 137 Polaków, którzy po ewakuacji Armii Polskiej gen. Władysława Andersa z ZSSR znaleźli się w Libanie.

2 Bsherrie - Góry Liban - Las Bożych Cedrów

Rezerwat cedrów libańskich (Las Bożych Cedrów) w Bsherrie to niewielki las na zboczach góry Makmal na wysokości ponad 2000 m n.p.m., będący pozostałością lasów, które kiedyś porastały większość szczytów gór Liban. Najstarsze z drzew w rezerwacie liczą sobie ponad 1500 lat. Wraz z Wadi Kadisza (Świętą Doliną), Las Bożych Cedrów został w 1998 roku wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zwiedzimy też muzeum Khalila Gibrana, autora powieści poetyckiej „Prorok”, prztłumaczonej na ponad 100 języków, Dolinę Kadisha (Świętą Dolinę), Nourieh (położone na skalistym klifie Sanktuarium Matki Boskiej Pani Światła).

3 Baalbek

Baalbek już w starożytności było znane jako miejsce kultu fenickiego boga słońca Baala, a następnie pod nazwą Heliopolis („Miasto Słońca”) jako jedno z najpiękniejszych miast hellenistycznych. Jako rzymska kolonia (Colonia Iulia Augusta Felix Heliopolitana) to główny ośrodek kultu triady bogów: Jowisza, Wenus i Bachusa. Odwiedzimy też Dolinę Bekaa, która ma 150 km długości, jej szerokość na dnie wynosi 8-14 km, a dno sięga 700-1100 m n.p.m. Odwadniana jest przez rzeki Orontes (Nahr al-Asi) i Litani (Nahr al-Litani), w której znajdują się libańskie winiarnie: Ksara, Kefraya.

4 Annaya - Byblos

Annaya to małe sanktuarium poświęcone wielkiemu maronickiemu zakonnikowi Św. Charbelowi. Nim jednak się stało miejscem kultu świętego, znajdował się tam monastyr zbudowany 1828 roku (rok urodzenia Św. Charbela) pod wezwaniem Świętego Marona. Byblos to miasto zbudowane przez Fenicjan i poświęcone Bogu El, którego historia sięga co najmniej 7 tysięcy lat wstecz.

5 Tyr

Tyr to oddalony od Bejrutu ok. 80 km, świadek 12 cywilizacji, miasto założone na kliku skalistych wzgórzach. Znane jest przede wszystkim z historii króla Hirama i jego wielkiej przyjaźni z królem Salomonem. Stąd wysyłano cenne drewno cedrowe na budowę Świątyni Salomona w Jerozolimie i innych świątyń. Saida to współcześnie 8 km piaszczystych plaży odgrodzonych od drogi palestyńskim osiedlami, a niegdyś fenicki ośrodek handlowy. Nazwa miasta pochodzi o biblijnego wnuka Noego – Saida. Pierwsza osada została zbudowana 4000 lat p.n.e. Był to ośrodek handlu z Egiptem, opanowany w późniejszym okresie przez króla Minosa z Krety oraz spustoszony przez Filistynów, Abisyńczyków i Syryjczyków. W Maghdouche zwiedzimy Sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej.

6 Góry Shouf

W górach Gόry Shouf odwiedzimy pałac w Beit-ed-dine, miasteczko Deir al Qamar oraz zamek Moussa. Znajduje się tam jeden z trzech libańskich rezerwatów przyrody, na terenie którego rozciąga się największy w Libanie i jeden z najcenniejszych w świecie obszar występowania lasów cedrowych. W 1996 r. teren ten został objęty szczególną ochroną przez rząd libański, a w 2005 r. uznany przez UNESCO rezerwatem biosfery.

7 Grota Jeitta - Ghazir

Grota Jeitta jest najciekawszą grotą na Bliskim Wschodzie. Udostępniona jest jednak zaledwie niewielka część z jej 8 – kilometrowego korytarza. Stała temperatura wynosi 16 stopni, a odcinek, który pokonują turyści płynąc płaskodennymi łodziami wzdłuż rzeki wynosi 500 m. Harissa to miejsce oddalone od Bejrutu o 20 km w kierunku gór. Z wysokości linii brzegowej widać wspaniale zawieszone na skraju Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, patronki tego kraju. Jest to bardzo popularne miejsce pielgrzymowania wszystkich libańskich chrześcijan. Ze szczytu sanktuarium, na które prowadzą kręte schody, można zobaczyć wspaniałą panoramę okolicy i rozpościerającego się w dole Bejrutu. Ghazir to niewielkie, malownicze miasteczko, które nie znalazłoby się na mapie, gdyby nie zbudowany na szczycie góry, na wysokości 525 m.n.p.m. klasztor św. Antoniego Padewskiego oraz jego blisko 250 letnia historia. Ufundowany przez ród maronicki Khazenów stał się następnie własnością braci ormiańskich, a na krótko miejscem pobytu Juliusza Słowackiego (napisał tu dzieło „Anhelli”). Klasztor dał schronienie również o. Ryłko, oraz wielu innym Polakom w czasie II wojny światowej.

8 Tripoli

Dziś zwiedzimy najciekawsze zabytki miasta Tripoli. Miasto założone zostało przez Fenicjan na terenie obecnego portu. Od IV wieku p.n.e. było stolicą federacji miast-państw fenickich: Sydonu, Tyru i Arwadu. Kolejno znajdowało się pod władzą Seleucydów, Rzymian i Arabów (od VII wieku, czasy intensywnego rozwoju, zwłaszcza za panowania egipskiej dynastii Fatymidów od XI wieku). W 1109 zajęte przez krzyżowców po 5 letnim oblężeniu w czasie I krucjaty; stolica hrabstwa Trypolisu.

9 Bejrut

Nocleg w Bejrucie i przelot powrotny.

Termin/y:

20.08.2022 - 28.08.2022

Cena:

1450 USD


Cena obejmuje:
  • zakwaterowanie w hotelach 3*i 4*
  • transfery prywatnym busem
  • bilety wstępu do obiektów wymienionych w programie
  • dwa posiłki dziennie
  • opiekę pilota Adventure Club
Cena nie obejmuje:
  • biletu lotniczego na trasie: Warszawa/Berlin – Bejrut – Warszawa/Berlin (około 1200 PLN)
  • napiwków dla kierowców i hoteli 20 USD
  • napojów do posiłków
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.