Wyszukiwarka

Indie Południowe: Kerala – ulubiony kraj Boga

Indie Południowe: Kerala – ulubiony kraj Boga

Mieszkańcy Kerali twierdzą, że to ulubiony kraj Boga. Trudno się z tym nie zgodzić. Zapraszamy w rajską podróż do kolebki ajurwedy. Odwiedzimy kolonialne Kochin, parki narodowe Ghatów Zachodnich, gdzie hasają endemiczne gatunki zwierząt, plantacje przypraw prowadzone przez społeczności plemienne, udamy się w rejs łodzią mieszkalną, będziemy delektować się niepowtarzalną kuchnią keralską, a na koniec odpoczniemy na cudownej plaży obok tradycyjnej rybackiej wioski.

Wyprawę poprowadzi Andrzej Meller.

1 Warszawa

Wylot do Indii.

2 Cochin

Przylot do Cochin (normalny czas zameldowania w hotelu to 14:00) i transfer do hotelu.
Cochin położone jest nad Morzem Arabskim w stanie Kerala w południowo-zachodnich Indiach. To atrakcyjne miasto od ponad 600 lat służy jako port i słynie z eklektycznej architektury oraz szeregu zabytków sakralnych, muzeów, galerii, kawiarni i sklepów z antykami. Miasto rozciąga się na szereg półwyspów i wysp, do których można dotrzeć siecią taksówek wodnych i mostów. Większość atrakcji turystycznych można tu znaleźć na półwyspie Fort Kochi. Do tych atrakcji należy kościół św. Franciszka, najstarszy kościół w Indiach oraz Pałac Mattancherry, Muzeum Folkloru Kerali oraz XVI-wieczna Synagoga Żydowska, a także tętniący życiem lokalny rynek.
Nocleg w hotelu-muzeum w Cochin. Położony pośród gwarnego bazaru w Mattancherry, pierwszy w Indiach hotel-muzeum mieści się w spichlerzu z 1877 roku, który z jednej strony przylega do spokojnego kanału nabrzeża Cochin, a z drugiej wychodzi na ulicę bazarową.

3 Cochin

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Cochin prywatnym tuk-tukiem. Odwiedzimy między innymi plażę Fort Cochi z jej sławnymi chińskimi sieciami rybackimi, cmentarz holenderski, bazylikę katedralną Santa Cruz, kościół Św. Franciszka, pałac Mattancherry, synagogę Paradesi oraz targ z przyprawami.
Wieczorem pokaz tańca Kathakali. Nocleg w hotelu w Cochin.

4 Cochin - Munnar

Wczesne śniadanie w hotelu, potem przejazd do Munnar. Po drodze odwiedzimy dwa piękne wodospady Cheeyappara i Valara. Munnar to uzdrowisko górskie, obdarzone niesamowitym pięknem przyrody i spokojem, z pięknymi łąkami, bujnymi zielonymi wzgórzami porośniętymi krzewami herbacianymi u zbiegu trzech górskich potoków, na wzgórzu w paśmie górskim Ghatów Zachodnich. Wioska służyła niegdyś jako popularny kurort wypoczynkowy dla elity brytyjskich Indii, która przybywała tu, aby cieszyć się przyjemnym, chłodnym klimatem i malowniczą przyrodą charakteryzującą się pagórkowatymi wzgórzami usianymi kolonialnymi bungalowami, strumieniami, wodospadami i XIX-wiecznymi plantacjami herbaty. Główną atrakcją okolicy jest niezwykły Park Narodowy Eravikulam, który słynie z różnorodnych gatunków dzikich zwierząt, w tym zagrożonej kozy górskiej znanej jako Nilgiri tahr. W parku znajdują się także wspaniałe wodospady Lakkam, doskonałe szlaki turystyczne i imponujący szczyt Anamudi o wysokości 2695 metrów.
Nocleg w Ośrodku Wysokie Drzewa w Munar, położonym na zielonym zboczu wśród mglistych gór i wiecznie zielonych lasów. Jest to wyjątkowa nieruchomość na rozległym terenie, która zachowała dziewiczą przyrodę, a jednocześnie posiada wszystkie nowoczesne udogodnienia w każdym z dobrze wyposażonych domków położonych wśród zieleni.

5 Munnar

Po śniadaniu wyjazd na zwiedzanie tamy Mattupetty. Piękne miejsce do oglądania malowniczego jeziora Munnar i Kundala - naturalnego jeziora z obiektami rekreacyjnymi i wspaniałym widokiem na Ghaty Zachodnie oraz otaczający las.
Piękny spacer po wzgórzach Laxmi.
Odwiedzimy także Eco Point i plantacje herbaty. Po południu możemy odwiedzić Park Narodowy Eravikulam; gdzie żyje objęty ochroną i niespotykany nigdzie indziej nilgiritar leśny. Później powrót do hotelu i odpoczynek. Nocleg w hotelu.

6 Munnar – Thekkady

Rano śniadanie w hotelu, przejazd do Periyar i wyjazd na plantację przypraw. Przyprawy zawsze były ważną częścią życia w Kerali. Odgrywają one również ważną rolę w kuchni Kerali, medycynie ajurwedyjskiej i kosmetyce. Periyar, ze względu na swoje położenie w niższych górach, na wysokości około 1000 metrów nad poziomem morza, jest obdarzony wieloma rodzajami przypraw. Jest to okazja, aby przekonać się, dlaczego kuchnia Kerali tak bardzo różni się od większości innych kuchni indyjskich. Wycieczka daje szansę skosztowania kardamonu, pieprzu, goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej, wanilii i wielu innych odmian przypraw i roślin leczniczych.
Thekkady to obszar położony na terenie Parku Narodowego Periyar. Obejmuje wiecznie zielone lasy i łąki. Jest znane z naturalnych przypraw, takich jak czarny pieprz, kardamon, cynamon, gałka muszkatołowa, imbir i goździki. Park zamieszkują słonie, tygrysy, jelenie sambar i wiele innych gatunków. Do najważniejszych atrakcji zalicza się przepiękną starożytną świątynię Mangla Devi, aromatyczny ogród przypraw Abrahama i ogromny wodospad w sennej, malowniczej wiosce Chellarkovil. Będziemy podziwiać panoramiczne widoki na niezwykły krajobraz z punktu widokowego Chellarkovil i wybierzemy się na piknik na falistych, bujnych, zielonych trawnikach w Pandikuzhi. Odwiedzimy także Centrum Kadatathanadan Kalari, by zobaczyć pokazy tradycyjnych keralskich sztuk walki. Thekaddy ma również bogatą, żywą kulturę plemienną.
Nocleg w hotelu.

7 Thekkady

Rano udamy się na spływ bambusową tratwą przez jedne z najbogatszych połaci leśnych Rezerwatu Tygrysów Periyar. Będziemy mieli panoramiczny widok na porośnięte lasami wzgórza. Prawdopodobnie spotkamy słonie, jelenie gaur i sambar.
Po spływie powrót do hotelu i relaks.
Wieczorem spacer po dżungli. Zwykle pokonywana jest odległość około 5 - 7 km. Możemy spotkać wiele rodzimych ptaków i ssaków, takich jak Nilgiri Langoos, jeleń sambarski, dzik, koza indyjska, wiewiórka olbrzymia malabarska, słonie itp. Podczas wędrówki będziemy przemierzać łąki, lasy tekowe z szeroką gamą tropikalnych drzew i roślin. Miejscowy przewodnik jest na tyle kompetentny, że może wyjaśnić niemal każdy szczegół. Powrót do hotelu.

8 Thekkady - Kumarakom

Po śniadaniu przejazd do Kumarakom.
Kumarakom leży w malowniczym zakątku, nad brzegiem przyjemnego jeziora Vembanad, 16 km od Kottayam. Stara plantacja kauczuku wokół jeziora została przekształcona w ostoję ptaków. Przez bagna prowadzi ścieżka do głównego miejsca lęgowego, a na wyspę pośrodku jeziora można dotrzeć łodzią.
Po przyjeździe zameldowanie w hotelu.
Wieczorem można wybrać się na spacer po okolicy.

9 Kumarakom – Alleppey

Śniadanie w hotelu.
Później wsiądziemy na łódź mieszkalną (przeprawa z Kumrakom do Alleppey Round).
Kettuvallam, czyli „łódź z węzłami”, została tak nazwana, ponieważ cała łódź była spajana wyłącznie za pomocą węzłów z włókna kokosowego, a podczas budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Łódź wykonana jest z desek wykonanych z drzewa chlebowca łączonych ze sobą włóknem kokosowym. Następnie pokrywa się ją żrącą czarną żywicą wykonaną z gotowanych ziaren nerkowca. Przy starannej konserwacji kettuvallom może przetrwać pokolenia.
Tętniące życiem miasto Alappuzha, znane również jako Alleppey, położone jest wzdłuż wybrzeża pięknego Morza Lakkadiwskiego. Nazywana „Wenecją Wschodu” słynie ze wspaniałych rejsów łodziami mieszkalnymi pływającymi po spokojnych kanałach Kerali. Mówi się również, że Alappuzha jest jednym z najbardziej lubianych ośrodków turystycznych w stanie. Podczas gdy najbardziej popularną rozrywką jest rejs po kanałach w cieniu palm, odwiedzający mogą również odwiedzić piękne plaże Alappuzha, zwiedzać małe wioski nad rzekami rozsiane po bujnej roślinności i odkrywać szereg wspaniałych świątyń.
Obiad, kolacja i nocleg na łodzi mieszkalnej.

10 Kumarakom - Marari

Po śniadaniu przejazd do Marari.
Po przyjeździe zameldowanie w hotelu. Mamy dzień wolny, aby cieszyć się piękną plażą Marari. Jest to wyjątkowa i schludna plaża ze srebrzystym piaskiem otoczona rzędami wysokich palm.
Położona zaledwie 40 km od miasta Cochin, w dzielnicy Alappuzha w Kerali, Mararikulam to urocza mała nadmorska wioska znana z dziewiczych piaszczystych plaż, kołyszących się palm kokosowych i cichej, wyluzowanej atmosfery. Wiosce udało się uniknąć masowego rozwoju, jaki ma miejsce w przypadku wielu innych nadmorskich miasteczek w okolicy, w wyniku czego powstało nienaruszone środowisko naturalne, na którym znajduje się zaledwie kilka małych kurortów. Główną atrakcją jest przepiękna plaża Marari, na której codziennie można spotkać rybaków wyruszających na połów, tak jak robili to ich przodkowie od pokoleń.
Nocleg w hotelu w wiosce Mararikulam.

11-14 Mararikulam-Marari

Wypoczynek w Mararikulam.

15 Marari – Cochin

Transfer na lotnisko i wylot do Europy.

Termin/y:

15.02.2024 - 29.02.2024

Cena:

1960* EUR

* cena gwarantowana dla grupy min. 8-osobowej.


Cena obejmuje:
 • hotele 3* i 4*, pokoje dwuosobowe
 • codzienne śniadanie w formie bufetu zgodnie z planem podróży
 • tradycyjne indyjskie powitanie z girlandą po przybyciu na lotnisko
 • wszystkie transfery
 • opiekę angielskojęzycznego przewodnika na miejscu w czasie zwiedzania/wycieczek po mieście zgodnie z planem podróży.
 • opiekę Pilota polskojęzycznego – Andrzej Meller
 • podatki drogowe, opłaty parkingowe, opłaty paliwowe, podatki międzystanowe i opłaty za transport we wszystkich hotelach.
 • pomoc przy wszystkich transferach przylotów i odlotów
 • wszystkie aktualnie obowiązujące podatki, w tym podatek od usług.
 • napoje bezalkoholowe i świeże owoce podczas dłuższych podróży międzymiastowych
 • bilety wstępu
 • ubezpieczenie
Cena nie obejmuje:
 • przelotu na trasie: Warszawa – Cochin i Cochin – Warszawa,
 • obiadów i kolacji,
 • wydatków o charakterze osobistym, takich jak napiwki, pranie, rozmowy telefoniczne i inne usługi telekomunikacyjne, napoje alkoholowe, opłaty za aparat/kamerę wideo przy zabytkach, wydatki medyczne, podatek od wyjazdu z lotniska itp.
 • wszelkich innych usług nie wymienione w załącznikach
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.