Gruzja – kaukaskie opowieści

Gruzja – kaukaskie opowieści

1 Tbilisi

Spotkanie na lotnisku. Wylot do Tbilisi, spotkanie z lokalnym przedstawicielem i transfer na zakwaterowanie do hotelu Irmeni.

2 Kvareli

Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie malowniczego rejonu Kakheti, obejmującego dolinę Alazani i pasmo górskie Wielkiego Kaukazu. Obszar uważany jest za kolebkę wytwórstwa wina, według archeologów produkcja tego szlachetnego trunku ma tu tradycję sięgającą ponad 7000 lat! Przespacerujemy się uroczymi uliczkami "miasta miłości" Sighnaghi. Miejscowość zlokalizowana jest na ogromnym wzgórzu i oferuje wspaniałe widoki na góry Kaukaz. Złożymy też wizytę w winnicy Gurgaani, gdzie skosztujemy różnych win. Następnie przejazd do Kvareli, zwiedzimy twierdzę Gremi i będziemy kontynuować degustację gruzińskich win w jedynej w swoim rodzaju naturalnej piwnicy winiarskiej - tunelu Gvirabi. Wizyta w unikatowym korytarzu skalnym o długości ponad 7km, gdzie przez cały rok utrzymuje się temperatura 12 stopni na długo pozostaje w pamięci. Nocleg w hotelu – winnicy Kvareli-at Shaloshvili.

3 Tuszeti - Omalo

Wycieczka do Tuszeti rejonu położonego przy granicy z Czeczenią i Dagestanem i zamieszkiwanego przez jedynie około stu osób. Cała ludność skupia się w kilku "basztowych" wsiach leżących na dnie przepastnych wąwozów. Odwiedzimy jedną z nich – przypominającą twierdzę osadę Omalo. Charakterystyczne domy – wieże liczące ponad 500 lat chroniły tutejszych mieszkańców przed atakami najeźdźców z gór. Trekking po malowniczej okolicy. Kolacja i nocleg w pensjonacie Kamsuri w Omalo.

4 Shenako - Diklo - Kamsuri

Dalsza eksploracja regionu słynącego z pięknych tras pieszych i konnych oraz Parku Narodowego i rezerwatu. Chętni mogą odwiedzić wioski Shenako i Diklo. Kolacja i nocleg w pensjonacie Kamsuri.

5 Telavi

Powrót do rejonu Kakheti. Popołudniowa przechadzka po historycznych ulicach Telavi. Nocleg w pensjonacie Eto.

6 Kazbegi

Transfer do założonego w VI wieku przez jednego z 13 Syryjskich Ojców, Davita, skalnego klasztoru Davit Garedża, wyrastającego spośród półsuchych stepów południowo wschodniej Gruzji. Gruzińskie klasztory są jedyne w swoim rodzaju z uwagi na ich lokalizację w naturalnych jaskiniach oraz przepiękne i perfekcyjnie wykonane freski zdobiące ich wnętrza. Po południu przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do wioski Kazbegi położonej u podnóża mierzącej 5047m. n.p.m. góry Kazbeg, powiązanej z legendą o Prometeuszu. Przekroczymy malowniczą Przełęcz Cross (2395m. n.p.m.) – najwyżej położony fragment Gruzińskiej Drogi Wojennej. Podczas całej podróży będziemy mogli podziwiać urzekające pejzaże Wielkiego Kaukazu. Wieczorem kolacja, a następnie nocleg w pensjonacie Anano w Kazbegi.

7 Gergeti

Wspinaczka do położonego na wysokości 2170 m. n.p.m. w pobliżu wioski Gergeti klasztoru Cminda Sameba. Dla niezniszczalnych dalsza wędrówka na lodowiec Gergeti i do malowniczej doliny Sno, gdzie z wioski Juta roztacza się niezapomniany widok na góry Chaukhi. Powrót na kolację i nocleg do pensjonatu Anano w Kazbegi.

8 Tbilisi

Transfer do Tbilisi, podczas którego miniemy monumentalną twierdzę Ananuri i sztuczny zbiornik wodny Zhinvali. Na miejscu zakwaterowanie w hotelu Georgian House, a następnie zwiedzanie jednego z najstarszych miast na świecie i relaks po trudach górskiej wspinaczki w klimatycznych jadłodajniach. Spacer zabierze nas główną ulicą Rustavelego w kierunku Placu Niepodległości i dalej, w głąb starego miasta. Przechadzając się alejkami historycznego Tbilisi szczególną uwagę warto zwrócić na lokalną architekturę – domy z pięknie zdobionymi balkonami, gankami i bramami wejściowymi. Warto zawędrować na urzekające dziedzińce, gdzie kwitnie życie towarzyskie, wdać się w pogawędkę z gościnnymi mieszkańcami, dać się zaprosić na wino i wspólnie wznieść toast za przyjaźń – Gaumarjos! Kolacja i powrót na nocleg do hotelu.

9 Tbilisi

Kontynuujemy odkrywanie stolicy Gruzji. Zajrzymy do Opery Tbilisi i kościoła Kaszweti. Chętni mogą zwiedzić Gruzińskie Muzeum Narodowe i Muzeum Sztuki, dawniej pełniące rolę uczelni, w której jednym z uczniów był Stalin. Zachwycimy się Katedrą Sioni, kryjącą największą relikwię Kościoła Ortodoksyjnego – Święty Krzyż, a także pochodzącą z IV w. fortecą Narikala. Zobaczymy statuę Matki Gruzji „Kartlis Deda” oraz malowniczo położony na klifie Kościół Metekhi. Spacer zaprowadzi nas w pobliże pomnika założyciela miasta Vakhtanga Gorgasała, miniemy pałac Saczino i kościół św. Dawida na wzgórzu Mtacminda, gdzie pochowano pierwszą żonę Stalina – Ekaterinę Dzhugashvili. Kolacja i nocleg w Tbilisi.

10 Gori - Kutaisi

Podróż do zachodniej Gruzji w kierunku Kutaisi. W drodze zwiedzimy muzeum Stalina w jego rodzinnym mieście – Gori oraz skalne miasto Upliscyche - jedną z najstarszych osad miejskich kraju, po czym przejedziemy do Kutaisi. Spacer po starym mieście podczas którego zobaczymy katedrę Bagrata oraz Grotę Prometeusza. Nocleg w Kutaisi.

11 Zugdidi - Mestia

Przejazd do wysokogórskiego rejonu Svanetia, z postojem w mieście Zugdidi, gdzie zwiedzimy muzeum mieszczące się w Pałacu Dadiani. Svanetia jest niezwykle ciekawym regionem Gruzji, zamieszkiwanym przez lud Swanów, których kultura przez stulecia kształtowała się w izolacji od gruzińskiej. Stolicą regionu jest przepiękne miasto Mestia, gdzie zostaniemy na nocleg. W drodze zatrzymamy się jeszcze na 270-metrowej tamie Enguri, otoczonej wysokimi górami i zalesionymi dolinami.

12 Mestia - Kala - Ipala

Dziś odwiedzimy odosobnioną osadę Ushguli, położoną 2200 m n.p.m. u podnóża jednego z najwyższych szczytów Kaukazu - góry Shkhara. Na trasie zajrzymy jeszcze do wiosek Kala i Ipala. Główną atrakcją wioski są charakterystyczne średniowieczne baszty obronne, które powstały głównie w celu praktykowania przez Swanów zwyczaju krwawej zemsty rodowej. Zobaczymy XII wieczny Kościół Dziewicy Maryi, przespacerujemy się po sennej osadzie, a następnie wrócimy na nocleg do Mestii.

13 Batumi

Przejazd do Batumi - trzeciego co do wielkości miasta Gruzji i stolicy regionu Adżaria. Relaks nad Morzem Czarnym i spacer po mieście. Kolacja, nocleg.

14 Batumi

Po śniadaniu zwiedzanie Batumi – zobaczymy Piazza Square, pomnik Medei oraz poruszającą statuę Miłości „Ali i Nino” symbolizującą przyjaźń między muzułmańskim wschodem a chrześcijańskim zachodem. Po spacerze parkiem przymorskim, odwiedzimy położoną 15 km za miastem i przy granicy z Turcją rzymską fortecę Gonio, na terenie której znajduje się podobno grób jednego z 12 apostołów - św. Macieja. Nocleg w Batumi.

15 Cziatura - Mccheta - Tbilisi

Przejazd w kierunku Tbilisi przez miasto Cziatura, gdzie zobaczymy Kolumnę Katskhi i kościół, oraz klasztor Mgvimwevi zlokalizowany na klifie, z którego roztacza się niezapomniany widok. Następnie przejedziemy do wpisanej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO Mcchety - stolicy gruzińskiego królestwa między III a V w.n.e. Na miejscu zachwycimy się Sweti Cchoweli czyli wzniesioną w XI w. Katedrą Życiodajnej Kolumny. Imponujący zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynek jest bardzo ważny dla historii chrześcijaństwa, gdyż według legendy zakopano tu szatę Chrystusa. Późnym popołudniem powrót do Tbilisi na nocleg.

16 Warszawa lub Berlin

O odpowiedniej godzinie transfer na lotnisko na lot powrotny.

Termin/y:

02.08.2020 - 17.08.2020

21.06.2021 - 06.07.2021

Cena:

1350 USD

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 240 USD


Cena obejmuje:
  • zakwaterowanie: hotele 3* i pensjonaty
  • wyżywienie: śniadania w hotelach oraz 8 kolacji (Kvareli, Tusheti, Kazbegi, Kutaisi, Mestia)
  • bilety wstępu do wszystkich atrakcji
  • przewodnika polskojęzycznego
  • degustację win

 

Cena nie obejmuje:
  • przelotów: Warszawa/Berlin – Tbilisi – Warszawa/Berlin (około 900 PLN)
  • zwyczajowych napiwków
  • ubezpieczenia
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.