Bhutan z Festiwalem Jakar Tshehu
Bhutan to niezwykły kraj na wschodnim skraju Himalajów, przez wiele lat izolowany (pierwsi turyści dotarli tu w latach 70- tych). Dziś napływ turystów jest ściśle kontrolowany, rocznie może pojawić się ich tutaj tylko 20 tysięcy. Król Bhutanu chce zachować tradycyjną unikatową kulturę kraju i jak dotąd udaje mu się to z sukcesem. Bhutan jest to „niezadeptany” kraj, który warto zobaczyć. Infrastuktura turystyczna jest bardzo dobra, a Bhutańczycy są bardzo przyjaźni.
Jest to kraj najszczęśliwszych ludzi na świecie, więc spróbujemy odkryć tajemnicę szczęścia Bhutańczykow. Podobno tajemnica ta kryje się w buddyzmie.
Królestwo Bhutanu znane jest z buddyjskich klasztorów, warownych zamków z XVII wieku (tzw. Dzongów) i dramatycznych krajobrazów, które rozciągają się od subtropikalnych równin po strome góry i doliny z charakterystycznymi mostami z powiewającymi flagami nad górskimi wartkimi rzekami. Mieszkańcy w większości wciąż noszą na co dzień tradycyjne stroje, a my sami będziemy mieli okazje je przymierzyć.
Niezwykle barwne są liczne festiwale, odbywające się w różnych częściach kraju. Wiążą one często elementy ceremonii religijnych, dworskich oraz elementy ludyczne. Tańce, śpiewy, tradycyjne stroje i maski. Biorą w nich cale społeczności z danego regionu, a turyści są mile widziani. Podczas naszego pobytu będzie mieli okazję uczestniczenia w festiwalu Jakar Tshehu, odbywającym się w malowniczo położonym „Zamku Białego Ptaka”. Tańce i śpiewy rozbrzmiewają tu przez 3 dni, a tańczący lamowie zakładają podczas występów przepiękne rytualne maski.
Wylot z Polski do Bangkoku.
Przylot do Bangkoku, transfer do wygodnego hotelu 4-gwiazdkowego.
Możliwość skorzystania z masażu lub skosztowania wspaniałej tajskiej kuchni.
Nocleg.
Transfer na lotnisko i bezpośredni lot (ok 3 godzin) do Paro w Butanie, gdzie zaczniemy naszą przygodę w kraju „szczęśliwych ludzi”. Z okien samolotu mamy szansę podziwiać majestatyczne Himalaje.
Witamy się z naszą miejscową bhutańską ekipą czyli lokalnym przewodnikiem oraz kierowcą i ruszamy w godzinny przejazd do Thimpu, stolicy królestwa Bhutanu, leżącego na wysokości 2000 m n.p.m., gdzie mamy szansę spotkać na ulicach rodzinę królewską.
Po drodze zatrzymamy się na zdjęcia przy malowniczym wiszącym moście Tachogang Lhakhang z XIV wieku. Powiewające kolorowe chorągiewki są charakterystyczne dla pejzażu zarówno Butanu jak i Tybetu.
Zameldowanie w hotelu, lunch w lokalnej restauracji, krótki relaks i rozpoczęcie zwiedzania. Czekają na nas najważniejsze zabytki miasta.
Na początek jeden z największych na świecie, a na pewno największy w Buthanie 52-metrowy siedzący Budda Dordenma. Posąg powstał na początku tego wieku z pozłacanego brązu na 60-te urodziny czwartego króla Bhutanu Jigme Singye Wangchucka. Stąd także rozpościera się piękny widok na dolinę Thimphu.
Odwiedzimy interaktywne muzeum „Simply Bhutan”, gdzie zobaczymy, jak kiedyś się żyło w tym przepięknym kraju. Niesamowitą frajdą będzie możliwość przebrania się w stroje narodowe.
Po długim dniu i nocleg w Thimphu.
Po śniadaniu i wymeldowaniu z hotelu ruszamy do Doliny Phobjikha. Jest to jedna z największych i uważana za najpiękniejszą z dolin w całym kraju.
W malowniczej wiosce odwiedzimy wiejski klasztor Gangtey Gompa, który w XVIII wieku został rozbudowany przez lokalną ludność. Dziś wioska liczy 140 domów.
Dolina Phobjikha to miejsce gdzie możemy zobaczyć żurawie czarnoszare.
Po lunchu czeka na nas spacer szlakiem przyrodniczym. Dwukilometrowy szlak wiedzie przez las sosnowy i bambusowy. Wypatrywać będziemy żurawi.
Kolacja i nocleg w Dolinie Phobjikha na wysokości 2900 m n.p.m.
Dziś ruszamy do Bumthang przez przełęcz Yotong La położoną na wysokości 3400 m n.p.m. Po drodze zatrzymamy się w centrum tkactwa „Yathra” w wiosce Zugney. Pyathra to kolorowa, ręcznie tkana wełna owcza o charakterystycznych geometrycznych wzorach.
Przejazd do hotelu leżącego w Dolinie Bumthang. Po lunchu czeka nas łatwa godzinna wędrówka do Klasztoru Tamshing. Ta świątynia z XVII wieku została rozbudowana przy jaskini, w której przebywał Guru Rimpoche. Następnie przez malowniczy wiejski teren dotrzemy do kolejnego klasztoru - Kurjey Lhakhang.
Kolacja i nocleg w Bumthang 2600 m n.p.m.
Trwający 3 dni festiwal Jakar Tshechu odbywający się w „Zamku białego ptaka” czyli w Jakar Dzong. (Obecnie twierdza ta jest centrum administracyjnym doliny i letnią rezydencją mnichów Trongsa). Jest to jeden z słynniejszych festiwali, z jakich znany jest chroniący tradycji Bhutan. Zobaczymy zarówno tańce z maskami jak i ludowe pieśni oraz tańce z regionu doliny. Rytualne tańce w maskach wykonują lamowie. Są one przesiąknięte świętą symboliką, a oglądającym mają dać uświęcające doświadczenie. Mamy szanse na magiczne i duchowe przeżycie wynikające z wyjątkowej tradycji.
Oprócz znaczenia religijnego dla mieszkańców z regionu to okazja do spotkań, więc na tę okazję zakładają swoje najlepsze stroje i przepiękną biżuterię. Wydarzeniu towarzyszą lokalni performersi uliczni, komicy, clowni itp. Cały ten miks tworzy niezapomnianą, autentyczną atmosferę, w której zanurzymy się na cały dzień.
W ciągu dnia lunch , wieczorem kolacja.
Nocleg w Bumthang.
Po śniadaniu wyruszymy na eksplorację Doliny Tang, gdzie odwiedzimy dawną rezydencję szlacheckiej rodziny, która osiadła tu w XIV wieku. Obecne w budynkach z XIX wieku znajduje się muzeum.
Po lunchu udamy się nad słynące ze spokoju święte jezioro Membar Tsho - zwane też „Płonącym jeziorem”. Uważa się, że można tu doświadczyć stanu duchowego Ney. Autorka książki „The History of Butan” - Karma Phuntso tak wyjaśnia pojęcie Ney: „Naturalne i duchowe energie i wibracje płyną z krajobrazu Bhutanu (…), czyniąc je środowiskiem sprzyjającym doświadczeniom duchowym. Dlatego osoby duchowe szukają takich miejsc, aby pogłębić i ulepszyć swoją praktykę duchową. Mówi się, że oświecone osoby (stan Nirvany) mogą zobaczyć świątynię na dnie jeziora”. Tak więc sprawdźmy, czy w naszej grupie jest oświecona osoba.
Powrót do hotelu w Butmthang. Kolacja i nocleg.
Po śniadaniu wyjazd do Trongsa. Naszej przejażdżce będzie towarzyszyć typowa roślinność subtropikalna czyli gęste lasy sosnowe i dębowe. Zatrzymamy się na chwilę w wiosce na przełęczy Nobding and Pele 3300 m npm. Będziemy przemierzać doliny pełne łąk i pasących się jaków, mijamy także kolejne malownicze wioski. Lunch na trasie.
Po przybyciu do Trongsa, odwiedzimy wieżę strażniczą gdzie mieści się Muzeum Narodowe. Czeka nas także krótki film wyjaśniający historię monarchii w Butanie. Dzong (Twierdza) Trongsa, jest największy w kraju, położony bardzo malowniczo z widokiem na wąwóz rzeki Mangde. Ponieważ leży on na skrzyżowaniu głównych szlaków, jest tak zaprojektowany aby każdy musiał przez niego przejść.
Kolacja i nocleg w Trongsa 1900 m n.p.m.
Dziś po śniadaniu ruszamy w kierunku Punkaha.
Zobaczymy Jaskinię Metydacji. Odwiedzimy Klasztor Druk Wangyal Lhakhang zbudowany przez Królową Matkę Bhutanu - Ashi Dorji Wangmo Wangchuck. Znajdują się tu przepiękne freski przedstawiajace ważne wydarzenia z życia królów. Tutaj możemy także zauważyć zmianę szaty roślinnej z sub alpejskiej na sub tropikalną. Ukażą się nm pola ryżowe czy bananowce.
Docieramy do Punakha, która była stolicą Butanu w latach 1637 - 1907.
Spacer do klasztoru Chhimi Lhakhang - „Świątynia Płodności”, osoby starające się o dziecko dostają tu z rąk miejscowego Lamy specjalne błogosławieństwo, a następnie kobieta ma obowiązek trzykrotnie okrążyć świątynię z drewnianym fallusem. Przybywa się tu także z niemowlakami aby podziękować za dar. Jest to ważne miejsce dla Bhutańczyków.
Następnie odwiedzimy położny nad dwiema rzekami Pho Chhu (męska) i Mo Chhu (żeńska) Punakha Dzong - Pałac Wielkiego Szczęścia i Błogości. Dzong jest ufortyfikowanym klasztorem, jednym z najstarszych w kraju, i jest to miejsce zaślubin królewskich.
Kolacja i nocleg w Punakha.
Wymeldowanie z hotelu i przejazd do malowniczo położonego starego miasta Paro. Odwiedzimy szkołę mnichów mieszczącą się w dawnej twierdzy Paro Rinpung i najstarszy most wspornikowy Rimpung. W sklepach z rękodziełem położonych w jego sąsiedztwie szansa na przymierzenie tradycyjnych strojów i zakup pamiątek. Lunch, podczas którego spróbujemy specjałów z regionu. A na koniec zwiedzanie jednej ze 108 świątyń zbudowanych na terenie królestwa przez Tybetańczyków w VII w.
Czas wolny.
Kolacja i nocleg w Paro 2119 m n.p.m.
Dziś odwiedzimy chyba najbardziej pocztówkowe miejsce w kraju - słynny klasztor Takstang z VIII wieku zwany „Gniazdem Tygrysa”. Mieści się on na 900 metrowym klifie, na który musimy się wspiąć. Wysiłek wynagrodzą nam świetne zdjęcia. W świątyni możemy zobaczyć posągi półzwierzęcych demonów - bóstw. Legenda głosi że Guru Rinpocze (zwany drugim Buddą), przybył tu na grzbiecie tygrysicy aby pokonać lokalnego demona. Po pokonaniu demona guru medytował w tutejszej jaskini. Miejsce to zostało uznane za święte zresztą jak sam Guru, który zapoczątkował buddyzm na tych ziemiach. Powrót do Paro.
Czas wolny w miasteczko Paro lub jako fakultet tradycyjna łaźnia z gorącymi kamieniami.
Kolacja i nocleg w Paro.
Śniadanie, wymeldowanie z hotelu i transfer na lotnisku w Paro. Lot do Bangkoku.
Nocleg w Bangkoku.
Transfer na lotnisko w Bangkoku i wylot do Polski (przylot tego samego dnia lub następnego zależnie od rozkładu lotów).
Opcjonalnie za dodatkową opłatą wskazaną powyżej transfer na wypoczynek do Pattaya.
Wypoczynek w Pattaya.
W 16 dniu transfer na lotnisko i wylot do Polski.
25.10.2025 - 06.11.2025
3550* USD
* cena gwarantowana dla grupy min. 10-osobowej
Dopłata do pokoju 1-osobowego 550 USD
Dopłata do wypoczynku 4 dni/3 noce w Tajlandii (Pattaya) – 365 USD
- podatek Royalty na rzecz Królestwa
- wiza do Buthanu
- noclegi w hotelach (pokoje 2 osobowe) minimum 3*, w Bangkoku 4*
- transport komfortowym busem
- wszystkie wstępy wymienione w programie
- śniadania
- w Bhutanie 9 obiadów i 9 kolacji (napoje płatne dodatkowo)
- angielskojęzycznego lokalnego przewodnika w Bhutanie
- opieka polskiego pilota Adventure Club
- ubezpieczenie podstawowe
- butelkę wody na dzień w Bhutanie
- degustację miejscowego alkoholu podczas kolacji w Bhutanie
- biletu lotniczego Warszawa – Bangkok i Bangkok – Warszawa
- biletu lotniczego Bangkok – Paro i Paro – Bangkok (ok. 3500 zł – limit bagażu 20 kg)
- napojów do posiłków (oprócz śniadań)
- zwyczajowych napiwków – ok. 40 USD osoba
- fakultetu tradycyjnej łaźni z kamieniami – ok 20 USD
- wyżywienia w Bangkoku oprócz śniadań
- opcji przedłużenia pobytu w Tajlandii – dodatkowa opłata obejmuje: 4 dni/3 noce w Tajlandii w hotelu 4* w okolicy Pattaya ze śniadaniem, transfer prywatnym mini vanem lub samochodem Bangkok – Pattaya i Pattaya – Bangkok, opieka polskiego pilota przy min 8 osobach