Armenia i Górski Karabach

Armenia i Górski Karabach

1 Warszawa lub Berlin

Spotkanie na lotnisku. Wylot do Armenii.

2 Erywań

Przylot na międzynarodowe lotnisko Zvartnots w Erywaniu. Spotkanie z przewodnikiem i transfer do hotelu. Zakwaterowanie i śniadanie. Następnie wyruszymy na zwiedzanie stolicy, nota bene starszej od Rzymu, zaczynając od Kaskad mieszczących Muzeum Sztuki Współczesnej. Wieczorny spacer po Placu Republiki, gdzie zobaczymy pokaz fontann. Nocleg.

3 Góra i Dolina Ararat

Śniadanie w hotelu. Przejazd w okolice granicy ormiańsko – tureckiej, skąd roztacza się wspaniały widok na biblijną górę Ararat. W drodze postój w klasztorze Khor Virap, niegdyś królewskim więzieniu, w którym przez 13 lat, zanim nawrócił Armenię na chrześcijaństwo w 301 r., przetrzymywany był Grzegorz Oświęciciel. Podążając śladami chrześcijaństwa odwiedzimy „armeński Watykan” czyli święty Echmiadzin. Cofniemy się w czasie schodząc do ruin znajdującego się za ołtarzem pogańskiego sanktuarium i zachwycimy się bogatą kolekcją relikwii. Na zakończenie zwiedzania zobaczymy jedną z perełek architektury średniowiecznej – VII wieczną katedrę Zwartnoc, poświęconą w obecności Cesarza Konstantyna I Wielkiego oraz Cicernakaberd – przejmujący pomnik ludobójstwa Ormian w 1915 r. Nocleg w Erywaniu.

4 Góra Ararat i Dolina Shirak

Po śniadaniu w hotelu przejazd do XIII-wiecznego klasztoru Sagmosavank. Droga wiedzie przez malowniczy kanion rzeki Qasagh, aż na szczyt najwyższej góry w Armenii czyli Aragats wznoszącej się na wysokość 4090 m n.p.m. To wspaniała okazja do spotkania z Nomadami. Zjeżdżając zahaczymy o ruiny fortecy Amberd położone na wysokości 2000m. n.p.m. oraz intrygujący monument poświęcony ormiańskiemu alfabetowi. Wreszcie doliną Shirak dotrzemy do miasta Gyumri.

5 Prowincje Shirak i Lori

Śniadanie w hotelu. Krótkie zwiedzanie miasta Gyumri, po którym dotrzemy do klasztoru z X w. - Marmashen, położonego malowniczo nad rzeką Akhuryan. Dalej trasa prowadzi do prowincji Lori, gdzie czeka kolejny klasztor, tym razem budowany od X do XIII w. i wpisany na listę UNESCO monastyr Hapgat. Ostatni punkt to bazylika Odzun w wiosce o tej samej nazwie. Nocleg w lokalnym pensjonacie, gdzie na pewno poczujemy, czym jest ormiańska gościnność.

6 Prowincje Lori i Tavush

Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do wioski Fioletovo, położonej na wysokości 1800 m. n.p.m. Osadę zamieszkuje ciekawa mniejszość religijna i etniczna nazywana Mołokanami. W jednym z domów spróbujemy herbaty z samowara i poznamy lokalne zwyczaje. Następnie odwiedzimy wioskę Nor Ghetik słynącą z wybornego sera „motal”. Dzień zakończymy w miasteczku Yenokavan, rozkoszując się widokiem gór i pyszną kolacją przy ognisku.

7 Jezioro Sevan i przełęcz Selim

Śniadanie w hotelu, następnie czas wolny na skorzystanie z atrakcji oferowanych przez ośrodek. Do wyboru m.in. jazda konna, spacery, jazda autami z napędem na 4 koła czy zjazd na linie. Po południu przejazd nad jezioro Sevan – drugi co do wielkości, najwyżej położony zbiornik wody słodkiej na świecie. Zwiedzimy położone w pobliżu klasztory i zachwycimy się zapierającym dech w piersiach widokiem ze szczytu półwyspu. Zajrzymy do wioski Noraduz znanej z kamiennych krzyży. Poznamy ich historię i spotkamy się z mieszkańcami. Wjedziemy na przełęcz Selim, po drodze zwiedzając dawny karawanseraj Orbelians. Nocleg w Yeghegnadzor.

8 Vajots Dzor i Syunik

Przejazd do prowincji Wajots Dzor słynącej ze wspaniałych win. Odwiedzimy organiczną winnicę „Trójca” produkującą wyborne różowe wina. Czas na degustację win i grappy. Posileni wyruszymy do wioski Ssisian, żeby zobaczyć obserwatorium astronomiczne sprzed 4000 lat! Następnie zatrzymamy się na granicy między Armenią a Górskim Karabachem – stąd roztacza się wspaniała panorama na dawne skalne miasto Khndzoresk. Po przekroczeniu granicy udamy się do drugiego co do wielkości i jednocześnie ważnego historycznie miasta Shoushi. Na sam nocleg przejazd do stolicy – Stepanakert.

9 Górski Karabach

Górski Karabach to terytorium będące przedmiotem sporu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem w większości zamieszkałe przez ludność ormiańską. Od 1994r trwają pokojowe rozmowy na temat przyszłości regionu. Dziś wyruszymy do klasztorów Gandzasar i Dadivank zbudowanych między IX a XIII w. na północny wschód od Stepanakert. Wieczorem powrót do stolicy na nocleg.

10 Górski Karabach - Tatev

Po śniadaniu zwiedzanie Tigranakert – ruin ormiańskiego miasta pamiętającego czasy hellenistyczne. To jedno z wielu miast w Armenii o tej samej nazwie, nadanej im na cześć jednego z wybitnych wodzów – króla Tigranesa II. Następnie transfer do jednego z najpiękniejszych miejsc w kraju – średniowiecznego klasztoru Tatev. Do środka dotrzemy najdłuższą nadziemną linią tramwajową na świecie. Wspaniałe widoki gwarantowane. Nocleg w Halidzor.

11 Syunik - Vayats Dzor - Erywań

Śniadanie, następnie ruszymy w podróż powrotną do Erywania. W drodze okazja do podziwiania sztucznego zbiornika Spandarian. Zatrzymamy się w klasztorze Noravank położonym w imponującym otoczeniu kanionu rzeki Gnishik. Zajrzymy też do kompleksu jaskiń Areni, w których odkryto m.in. najstarszy, skórzany but i starożytną winiarnię (wina produkowano tu już 5500 lat temu!). Zwiedzimy grotę, po czym dotrzemy do winiarni i farmy kóz „Stary most”, gdzie spróbujemy grillowanego koziego mięsa i kozich serów oraz lokalnego wina.

12 Garni - Geghard - Erywań

Po śniadaniu przejazd do wspaniałej Świątyni Słońca w Garni – jedynego, zachowanego przykładu architektury hellenistycznej na Kaukazie. Dalej podróż do Klasztoru Geghard, w którym przechowywana była legendarna Włócznia Przeznaczenia. Odkryjemy mozaikę średniowiecznych łaźni i ruin pałacu królewskiego, zanurzymy się w niesamowitej atmosferze tego mistycznego miejsca i przyjrzymy się z bliska wyjątkowym kamiennym krzyżom wykutym w litej skale. Powrót do stolicy, gdzie zwiedzimy muzeum manuskryptów Matenadaran – jedną z największych bibliotek na świecie z ponad 17000 średniowiecznych ksiąg. Czas wolny na otwartym targu rękodzieła i owocowym bazarze. Nocleg w Erywaniu.

13 Warszawa lub Berlin

O odpowiedniej godzinie transfer na lotnisko na lot powrotny.

Termin/y:

10.07.2021 - 22.07.2021

Cena:

4200 PLN

*cena gwarantowana dla grupy minimum 8 osób

Dopłata do pokoju jednoosobowego: 860 PLN


Cena obejmuje:
  • zakwaterowanie w hotelach 3 gwiazdkowych
  • śniadania
  • bilety wstępu
  • opiekę miejscowego przewodnika oraz pilota polskojęzycznego
  • przejazd klimatyzowanym BUS em na wyłączność grupy

 

Cena nie obejmuje:
  • przelotów: Warszawa/Berlin –  Erewań – Warszawa/Berlin (około 700 – 900 PLN)
  • dodatkowych posiłków
  • napojów do posiłków
  • zwyczajowych napiwków
  • ubezpieczenia
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.