Angola

Angola to jeden z tych krajów, które wiąż jeszcze są nie do końca odkryte. Nawet najbardziej zapaleni podróżnicy będą zafascynowani kulturą i przyrodą kraju, w którym wciąż rośnie liczba parków narodowych, a bogactwo portugalskiego dziedzictwa kulturowego i miejscowych grup etnicznych można porównać tylko z Doliną Omo w Etiopii.

Angola to wspaniałe dziedzictwo kulturowe i naturalne piękno przyrody z dziewiczymi piaszczystymi plażami na wybrzeżu, górami poprzecinanymi głębokimi wąwozami z malowniczymi wodospadami w interiorze i pustynne południe zamieszkałe przez grupy etniczne, które do dziś zachowały swoje wspaniałe tradycje.

Plan wyprawy:

1

Warszawa

Wylot z kraju, nocny lot do Angoli.

2

Warszawa – Luanda

Przylot do Luandy, stolicy Angoli.

3

Luanda

Luanda to pełne kontrastów, tętniące życiem główne miasto portowe i centrum gospodarcze Angoli, które w 1576 roku założył portugalski podróżnik Paulo Dias de Novais.
Miło będzie w tym dniu przechadzać się ulicami z kolonialną zabudową, odpocząć na plaży Santiago nad Zatoką Santiago i zrobić mnóstwo zdjęć, których motywem będą porzucone nad brzegiem rybackie łodzie.
Nocleg w pensjonacie.

4

Luanda – Lubango

Rano przelot na południe kraju do Lubango. W zależności od godziny przylotu, przejazd do Tundavala w samym sercu pasma górskiego Leba, gdzie obejrzymy zachód słońca.
Z punktu widokowego roztacza się wspaniała panorama Lubango.
Nocleg w pensjonacie.

5

Chibia – wioski plemienne Muhila

Po śniadaniu przejazd do małego, sennego miasteczka Chibia z kolonialną zabudową. Po spacerze urokliwymi uliczkami pojedziemy na tereny zamieszkałe przez plemię Muhila. Najpierw odwiedzimy targ Mucuma, na który przychodzą na zakupy kobiety z Muhila, słynące z wyjątkowych fryzur układanych przy pomocy wyrafinowanych technik i uważanych z najciekawsze w całej Afryce.
Nocleg w osadzie Jau, gdzie będziemy mieli możliwość poznania zwyczajów i tradycji lokalnej ludności.
Nocleg na kempingu.

6

Humpata – Namibe

Po śniadaniu pożegnamy naszych gospodarzy i wyruszymy do Humpata, a następnie drogą przecinającą góry Leba w kierunku muhilijskiego miasteczka Namibe, zwanego też Moçamedes. Położone nad brzegiem oceanu restauracje oferują wspaniałe dania z ryb. Po południu podczas spaceru po plaży napotkamy słynny wrak statku, który przypłynął tu z Wysp Zielonego Przylądka i osiadł na mieliźnie.
Nocleg w hotelu.

7

Tchitundo Hulo – Virei

Po śniadaniu, przed wyjazdem z Namibe, odwiedzimy jeszcze starą, ale wciąż działającą portugalską latanię morską. Następnie wyruszymy do Virei, najważniejszego miasteczka ludu Mucubal, gdzie odwiedzimy barwny targ., a potem będziemy kontynuować przejazd do Tchitundo Hulo, obserwując zmieniający się krajobraz z charakterystycznymi skałami, w których znajdują się święte miejsca ludu Mucubal. W jaskiniach skalnych można znaleźć ciekawe malowidła nasklane.
Nocleg na kempingu.

8

wioski plemienne Mucubal

Dziś będziemy zwiedzać terytoria zamieszkałe przez ludy Mucui i Mucubal.
Pierwsza z tych grup prowadzi koczowniczy tryb życia i często trudno jest ją spotkać. Druga zajmuje się pasterstwem i prowadzi bardziej osiadłe życie, choć młodzi mężczyźni często wędrują w poszukiwaniu dobrych miejsc do wypasu bydła. Domy tego plemienia są bardzo charakterystyczne – ulepione z gliny, jaskrawo pomalowane i w wyjątkowy sposób nawiązujące do stylu kolonialnego.
Nocleg na kempingu.

9

Virei – Arco – Namibe

Rano wyruszymy w drogę powrotną do Namibe. W Virei zatrzymamy się, aby zobaczyć wspaniały cmentarz ludu Mucubal, z miejscami pochówku ozdobionymi rogami. Następnie udamy się do oazy Arco, której atrakcją są ciekawe formacje skalne oraz rozlewiska rzeki Curoca.
Po lunchu przejazd do Namibe, gdzie zatrzymamy sie na nocleg w hotelu.

10

Garganta

W małej wiosce Garganta zagubionej wśród gór spotkamy ludzi z plemienia Nguendelengo. To niewielka grupa etniczna zamieszkująca Angolę. Pomimo podobieństw do Mucubal, kobiety Nguendelengo wyraźnie odróżniają się od nich kształtem fryzur. Plemię to kultywuje nadal ceremonię inicjacji kobiet – fico.

11

Lubango – Canhimei

Z Garganty wyruszymy do Lubango, a następnie na południe przez osadę Kahama do Otjinjau, gdzie zatrzymamy się, aby odwiedzić lokalny targ.
Następnie wjedziemy na tereny zamieszkałe przez lud Mudimba. Kobiety tego plemienia również noszą charakterystyczne fryzury i kultywują rytuały inicjacyjne, pomimo iż od wielu lat ich kultura rozwija się pod wpływem chrześcijaństwa.
Nocleg na kempingu.

12

Canhimei -Oncocua

Dziś opuścimy terytorium Mudimba i udamy się najwygodniejszą drogą do Oncocua. Na tym terenie rogi zmieniają się w zależności od pogody. Oncocua to małe miasteczko założone przez Portugalczyków na początku XX w, które stanowi wygodną bazę wypadową do odwiedzania okolicznych osad plemiennych. W tych okolicach żyje pięć plemion: Muhimbas, Muhacaona, które są dominujące oraz Mudimbas, Mutwa i Mugambue.
Po przybyciu na miejsce udamy się na targ, który stanowi centrum życia miasteczka.
Nocleg na kempingu.

13

Oncocua – wioski plemienne Muhimba i Muhacaona

Dziś odwiedzimy plemiona Muhimba i Muhacaona, poznamy tradycje i zwyczaje mieszkających w nich ludzi oraz ich codzienne życie i zajęcia. Obie grupy etniczne zajmują się hodowlą bydła i mają wiele wspólnego, ale też zauważalne są wyraźne różnice w ubiorze i fryzurach.
Po południu odwiedzimy barwny targ w Oncocua.
Nocleg na kempingu.

14

Oncocua – wioski plemienne

Dziś poznamy kolejną grupę etniczną zamieszkującą okolice Oncocua – lub Mutwa. Odwiedzimy też inne wioski plemnienne poznanych poprzedniego dnia grup Muhimba i Mohacaonas.
Nocleg na kempingu.

15

Oncocua – Lubango

Przejazd do Lubango.
Nocleg w hotelu.

16

Lubango – Luanda

Przelot z Lubango do Luandy.
W zależności od godziny wylotu – spacer po mieście.
Nocleg w hotelu w Luandzie.

17

Luanda – Warszawa

Transfer na lotnisko i wylot w drogę powrotną.

Cena:

19680* PLN

* cena gwarantowana dla grupy min. 8-osobowej

Cena obejmuje:

  • wszystkie noclegi:  pokoje dwuosobowe, namioty jednoosobowe
  • wyżywienie: hotele tylko śniadania, campingi pełne wyżywienie
  • wstępy i permity do wszystkich atrakcji
  • doświadczonego miejscowego przewodnika 
  • pilota polskojęzycznego Adventure Club
  • prywatny transport, samochody 4 x 4
  • kucharza podczas kempingu
  • dokumenty do wizy

Cena nie obejmuje:

  • wizy (ok. 60 euro)
  • ubezpieczenia
  • biletów lotniczych
  • napiwków (350 euro)

 

Adventure Club nie ponosi odpowiedzialności za zakup biletów przez klientów przed oficjalną informacją, że wyjazd został potwierdzony oraz przed podaniem, jakie dokładnie połączenia lotnicze posiada już grupa, w przypadku zakupu indywidualnego.