Iran – 7 Pereł Orientu

Iran – 7 Pereł Orientu

Kraina rozbrzmiewająca śpiewem muezinów o poranku i lśniąca turkusem meczetów o zachodzie słońca.

Od pokrytej gęstymi lasami północy i śnieżnych szczytów górskich, przez spieczone słońcem pustynie centralnych wyżyn, aż po gorące wybrzeże Zatoki Perskiej. Od nowoczesnych metropolii, przez miasta z historią tak długą, że nie znajdują sobie równych nigdzie indziej, aż po wioski położone z dala od spojrzeń wielkiego świata, gdzie jedynym zajęciem jest wypasanie kóz i zbieranie ziół, a upływający czas mierzy się zmieniającymi się porami roku.

Tysiące wież wiatrowych górujących ponad dachami miast zbudowanych z gliny i słomy, perskie ogrody zasilane wodą z podziemnej sieci qanatów wydrążonych tysiące lat wcześniej, miasta ukryte przed wzrokiem najeźdźców kilkanaście metrów pod ziemią, bazary wijące się jak węże i odurzające zapachami najbardziej egzotycznych przypraw. Hammamy, w których Irańczycy oddawali się uciesze masażów i gorących kąpieli, posiadłości najbogatszych panów mieniące się w drobniutkich lusterkach wszystkimi kolorami tęczy. Palmy, kaniony, lasy namorzynowe i pustynie, wielbłądy, delfiny i wioski gdzie nocne spacery odbywają się z latarnią olejową w ręce. Czarne oczy kobiet Bandari spozierające za kolorowych masek i powiewające na wietrze czadory przechodzących Iranek …
Tutaj, gdzie słowo orient to pierwsze co ciśnie się na usta. Orient totalny.

1 Warszawa - Teheran

Wylot z lotniska w Warszawie do Teheranu.

2-3 Kashan

Dawne perskie posiadłości, Meczet Wielkiego Pana (Agha Bozorg), najpiękniejszy hammam Iranu, malowniczy zaułek bazaru z filiżanką czaju w dłoni. Podziemne miasto, perski ogród fin.
Po przylocie poznamy kierowcę, który będzie nam towarzyszył podczas całej podróży. W busie poczęstnek pysznym irańskim czajem z szafranem i tradycyjnymi przekąskami, aby już od samego początku, dosłownie – chłonąć ducha tego wspaniałego kraju. Prosto z lotniska przejazd do pierwszego tradycyjnego hotelu w Kashan, gdzie będą na nas czekały kolejne filiżanki czaju i wczesne śniadanie. Czas na odpoczynek aż do południa. Po odpoczynku rozpoczynamy zwiedzanie miasta od posiadłości Borujerdi i Tabatabei – dwóch pereł architektury z okresu panowania dynastii Qajar, wewnątrz których przeniesiecie się w czasie i poczujecie jak członkowie najzamożniejszych rodzin Kashanu. Następnie czeka nas wizyta w XVI-wiecznym Hammamie Sułtana Amir Ahmada – misternie zdobionej i zdecydowanie najpiękniejszej publicznej łaźni w Iranie, rozpościerającej się na powierzchni aż 1000 metrów kwadratowych! Stamtąd udamy się do idealnie symetrycznego Meczetu Wielkiego Pana, będącego jednocześnie jednym z najpiękniejszych wzniesionych na przełomie XVIII i XIX w. Na koniec dnia zostawiamy bazar – będący od niema 800 lat centrum handlu. Na terenie bazaru znajduje się t karawanseraj i łaźnia. W malowniczym zaułku pod wspaniale zdobionymi XIX-wiecznymi sklepieniami, wypijemy czaj ze sprzedawcami dywanów. Nocleg w historycznym karawanseraju jedwabnego szlaku, pustynia, słone jezioro, równina solna, gołębie wieże, białe czadory.

4 Varzeneh

Kolejny dzień rozpoczniemy od zejścia do podziemnego miasta z labiryntem korytarzy i zakamarków, liczącym sobie 1500 lat i będącym arcydziełem architektury oraz ludzkiej pomysłowości. Następnie zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin leżącym u stóp gór, z których bije źródło ciepłej wody, zasilające zespół turkusowych basenów i potoków. Wyjazd w kierunku Varzaneh.
Wieczorny przyjazd i zakwaterowanie. Dzisiaj zmierzymy się ze swoimi wyobrażeniami o Iranie: nocleg w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, w którym kto wie… przed wiekami może i sam Marco Polo złożył głowę na poduszce... Wioska położona na terenach, które były zamieszkane od co najmniej 5000 lat. Pustynia z najwyższymi wydmami w kraju, słone jezioro i równina solna w rezerwacie, w którym można spotkać flamingi. Gołębie wieże. Do tego kulturowo odmienna społeczność, w której kobiety noszą białe czadory. Po obiedzie wyjazd w kierunku Yazd.

5-6 Yazd

Wieże wiatrowe, turkusowe minarety, muzeum wody, fajka gheliun i spacer po dachach starego miasta o zachodzie słońca. Rytuały zaratusztrian i ich świątynia, wieże milczenia

Witamy w jednym z naszych ulubionych i jednocześnie jednym z najstarszych, nieprzerwanie zamieszkiwanych miast świata! Zbudowanym na pustyni, a jednak oferującym przyjemne temperatury wewnątrz tradycyjnych domów, dzięki wymyślonemu przed tysiącami lat systemowi klimatyzacyjnemu – łapaczom wiatru. Tutaj zobaczymy najwyższy z nich dominujący nad pięknym pawilonem w otoczeniu perskiego ogrodu Dowlat Abad. Odwiedzimy także meczet z najwyższymi minaretami w kraju oraz muzeum wody, gdzie dowiemy się, co robi na samym środku pustyni. Rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat, zapewni nam godziny błądzenia i odkrywania skarbów ukrytych w zaułkach. Na koniec dnia, kiedy zachodzące słońce rozpali niebo gorącymi kolorami, udamy się na spacer po dachach tego prawdziwie antycznego miasta. Tutaj poczujemy prawdziwy orient: w każdym calu, każdym zmysłem. To o nim będziemy rozmyślać jeszcze długo po powrocie do domu. Kolację zjemy w starej barwiarni, gdzie będziemy mieć możliwość zapalenia fajki gheliun. Kolejnego dnia zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy Świątynię Zaratusztrian i zobaczymy wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zwiedzimy Wieże Milczenia, gdzie składano ciała zmarłych, które były rozdziobywane przez sępy.

7-8 Wśród gór i pustyń

Pustynne wioski, kąpiel w hammamie, oaza i kanion
To tutaj znajdą swoje perfekcyjne ucieleśnienie nasze marzenia o Oriencie. Witamy w absolutnie najbardziej bajecznej wiosce Iranu, wyjętej prosto z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Położona na środku pustyni, gdzie jedynym zajęciem jest wypasanie owiec i zbieranie daktyli, gdzie czas relaksu to ten spędzony w tradycyjnym hammamie, gdzie sen przychodzi wraz z zachodem słońca. Tutaj każda nocna wycieczka uliczkami odbywa się z latarnią olejową w ręce, która rozkołysanym płomieniem oświetla kolejne zaułki i domy zbudowane z gliny i słomy. To tutaj będziemy mieli szansę doświadczyć świata, który już dawno nie istnieje. Następnie przez gaje figowe i pola ryżowe z górującymi nad nimi palmami daktylowymi, otoczone jaskiniami wykutymi przez ludzi tysiąclecia wcześniej, wyruszymy do oazy, naturalnego basenu wypełnionego krystalicznie czystą, turkusową wodą wypływającą z górskich źródeł. Kolejnego dnia udamy się pięknym kanionem w górę rzeki, gdzie gorące łączy się z zimnym. Gorące źródło tryska ze skał jaskini, tworząc wewnątrz naturalną saunę. Zimne błyskawicznie chłodzi zaraz obok. Kilkaset metrów dalej zobaczymy niema 700-letnią, dwudziestometrową tamę. Ale nie tylko liczby robią wrażenie; miejsce wygląda jak plan zdjęciowy do Władcy Pierścieni.

9 Kerman

Karawanseraj na bazarze, lodownia, miasto gigantów

Region słynący z pistacji, perskich dywanów i pysznych granatów. To tutaj na dobre zaczyna się wchód, a kończy zachód Iranu. To już prawie Pakistan, a ten przecież jeszcze nie tak dawno był częścią Indii. Jest tu więc zdecydowanie inaczej. Na bazarze znajdziemy inne towary, w ustach poczujemy inne smaki, a na ulicach zobaczymy inne stroje. Jednak to nie tylko dlatego warto odwiedzić Kerman. Cała okolica jest dosłownie usiana zabytkami i cudami natury. Będąc w starej części miasta nie możemy przoczyć kompleksu Ganjali Khan, na który składają się jedne z najokazalszych i najpiękniejszych zabytków Iranu m.in. plac oraz karawanseraj. Wszystko wkomponowane jest w bazar Vakil. Zobaczymy także dom lodu czyli yakhchal, a następnie skosztujemy najsmaczniejszych ciasteczek z daktylami – kolompeh. Następnie odbędziemy wyprawę do najgorętszego miejsca na ziemi - znajdującego się na środku pustyni „miasta gigantów” przez tysiące lat rzeźbionego wiatrem.

10 Meymand

Domy wykute w skałach i noc w grotach mieszkalnych

Wyobraźmy sobie miejsce, którego historia rozpoczyna się 12 000 lat temu. Teraz otwórzmy oczy, a obudzimy się w świecie, który niewiele się od niego różni. To wykuta w skałach wioska, gdzie czas stanął w miejscu. Jej mieszkańcy prowadzą półkoczowniczy tryb życia, którego rytm podyktowany jest zmieniającymi się porami roku. Większą jego część spędzają poza wioską, przemieszczając się w poszukiwaniu pastwisk. Na zimę schodzą do swoich jaskiń i tak jak ich przodkowie, żyjący tysiące lat wcześniej, obywają się bez dzisiejszych udogodnień i zdobyczy techniki. To tutaj spędzimy noc w taki sposób, jak spędzano każdą z nich przed tysiącami lat. W wiosce zamieszkamy w jedynych w swoim rodzaju domach, mieszczących się w grotach skalnych. Zostaniemy ugoszczeni pysznym lokalnym posiłkiem i złożymy głowy do snu w miejscu, którego nigdy nie zapomnimy.

11-12 Wyspa Qeshm

Nocleg w tradycyjnym domu Bandari, kobiety w maskach; zadziwiające formacje skalne, wyprawa do lasu namorzynowego, kanion, jaskinie solne, wielbłądy

Przyjazd nocą, zakwaterowanie i kolacja. Nocleg w tradycyjnym domu Bandari, na wyspie, której mieszkanki noszą maski. Rano wypłyniemy łodziami na wyprawę do największego lasu namorzynowego Bliskiego Wschodu z bogactwem ptasiego świata. Następnie przejdziemy spektakularnym kanionem Chahkooh i korytarzami olbrzymiego systemu solnych jaskiń, po drodze spotykając stada wielbłądów. Potem znów wsiądziemy na łódź i złożymy wizytę przyjaznym delfinom* z Zatoki Perskiej. Nocą czeka nas ponowny rejs do lasu namorzynowego. Tam przy świetle księżyca zaznamy magicznej kąpieli.
(* atrakcja niegwarantowana)

13-14 Shiraz & Persepolis

Kolorowy meczet, bazar, najpiękniejszy perski ogród, mauzoleum Hafeza i tradycyjny wypiek chleba, Meczet Króla Światła, Persepolis

Przyjazd późnym wieczorem, zakwaterowanie i kolacja.
Nasza wizyta w Shiraz zacznie się od zwiedzenia Kolorowego Meczetu – Nasir-al-Mulk, który najbardziej zjawiskowo wygląda z rana, kiedy promienie nisko zawieszonego nad horyzontem słońca rozpraszają się w kolorowych witrażach, tworząc magiczną feerię barw wewnątrz. Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego Vakil Bazaar, który będzie ucztą dla zmysłów smaku i zapachu. Odpoczniemy w jednej z niezliczonych czaj khune (domów herbaty), odwiedzimy ukryte dziedzińce i stary karawanseraj wbudowany w tkankę bazaru. Zrelaksujemy się w najpiękniejszym z niezliczonych perskich ogrodów i zjemy najlepsze lody w całym Iranie. Złożymy hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi. Przejdziemy uliczkami starego Shirazu, którego istnienia część mieszkańców nawet sobie nie uświadamia. Tam spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak. A na koniec wybierzemy się do swoistego gabinetu luster – mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy. A to wszystko to dopiero początek, bo czeka nas jeszcze Persepolis, gdzie rozkwitała perska kultura i cywilizacja. Absolutne “must see.” Następnego dnia przejazd do Esfahanu.

15-16 Esfahan

Plac Naqshe Jahan, meczety Szejka i Piątkowy, Pałac Czterdziestu Kolumn, katedra w dzielnicy ormiańskiej, zabytkowe mosty, pracownie mistrzów

Wieczorny przyjazd i zakwaterowanie w hotelu. Lord Robert Byron napisał kiedyś: “Esfahan jest jednym z tych rzadkich miejsc, jak Ateny czy Rzym, które są wspólnym pokrzepieniem dla ludzkości”. Inne, o wiele starsze powiedzenie głosi: “Esfahan wart jest połowy świata”. Jeszcze inni nazywają go Florencją wschodu. Porównań i wielkich słów można szukać bez końca. My uważamy, że Esfahan jest jedyny w swoim rodzaju. Plac Naqsh-e Jahan, leżący w samym sercu miasta, jest jednym z największych i najpiękniejszych . W całości zbudowany jest w jednym stylu architektonicznym w ciągu zaledwie 5 lat, a mierzy 560 m x 160 m! Wspaniały Meczet Szejka Lotfollah’a oraz Wielki Meczet Piątkowy, to kolejne perły perskiej architektury, które skupiają artystyczne osiągnięcia ostatnich 1200 lat. Ponadto Pałac Czterdziestu Kolumn, dzielnica armeńska z piękną katedrą, spacer nad rzeką Zayande po jednym z zabytkowych mostów Esfahanu oraz Wielki Bazaar, gdzie przyjrzymy się pracy mistrzów tworzących Ghalamkari i niesłychanie pracochłonne perskie miniatury. Następnego dnia późnym wieczorem wyjazd na lotnisko.

17 Teheran

Przyjazd na lotnisko IKA pod Teheranem i wylot do Polski.

Termin/y:

06.03.2020 - 22.03.2020

06.11.2020 - 22.11.2020

Cena:

marzec: 820 PLN + 2690 EUR płatne na miejscu
listopad: 1250 PLN + 2450 EUR płatne na miejscu


Cena obejmuje:
 • opieka polsko, angielsko i persko-języcznych przewodników Ghazal Foroughi i Bartosza Kapica z ramienia Adventure Club
 • przelot Qeshm – Shiraz
 • transfery klimatyzowanym busem typu VIP, przeprawy promem, wycieczki łodziami, samochody 4×4
 • 16 pobytów w najlepszych hotelach:
  – 10 noclegów w najpiękniejszych historycznych posiadłościach zamienionych w hotele butikowe
  – 1 nocleg w karawanseraju
  – 2 noclegi w historycznym domu w wiosce na pustyni
  – 2 noclegi typu home stay
  – 1 nocleg w wyjątkowym lodge’u wykutym w skałach
 • 2 posiłki dziennie – śniadanie i obiad/kolacja
 • bilety wstępu i obsługa lokalnych przewodników tematycznych
 • kompletne ubezpieczenia (KL, NNW)
Cena nie obejmuje:
 • przelotu Warszawa – Teheran – Warszawa (około 2000 PLN)
 • kosztów uzyskania wizy
 • posiłków poza wyżej wymienionymi i napoi
 • osobistych wydatków
Kliknij i zadzwoń
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.