Iran – 7 Pereł Orientu

Iran – 7 Pereł Orientu

Kraina rozbrzmiewająca śpiewem muezinów o poranku i lśniąca turkusem meczetów o zachodzie słońca.

Od pokrytej gęstymi lasami północy i śnieżnych szczytów górskich, przez spieczone słońcem pustynie centralnych wyżyn, aż po gorące wybrzeże zatoki perskiej. Od nowoczesnych metropolii przez miasta z historią tak długą, że nie znajdują sobie równych nigdzie indziej, aż po wioski położone z dala od spojrzeń wielkiego świata,gdzie jedynym zajęciem jest wypasanie kóz i zbieranie ziół, a upływający czas mierzy się zmieniającymi się porami roku.

Tysiące wieży wiatrowych górujących ponad dachami miast zbudowanych z gliny i słomy, perskie ogrody zasilane wodą z podziemnej sieci qanatów wydrążonych tysiące lat wcześniej, miasta ukryte przed wzrokiem najeźdźców kilkanaście metrów pod ziemią, bazary wijące się jak węże i odurzające zapachami najegzotyczniejszych przypraw. Hammamy, w których Irańczycy oddawali się uciesze masażów i gorących kąpieli, posiadłości najbogatszych panów mieniące się w drobniutkich lusterkach wszystkimi kolorami tęczy. Palmy, kaniony, lasy namorzynowe i pustynie, wielbłądy, delfiny i wioski gdzie nocne spacery odbywają się z latarnią olejową w ręce. Czarne oczy kobiet Bandari spozierające za kolorowych masek i czadory przechodzących Iranek powiewające na wietrze…
Tutaj, gdzie słowo orient to pierwsze co ciśnie się na usta. Orient totalny.

1 Warszawa - Teheran

Wylot z lotniska w Warszawie do Teheranu.

2-3 Kashan

Dawne perskie posiadłości, meczet wielkiego pana, najpiękniejszy hammam Iranu, malowniczy zaułek bazaru z filiżanką czaju w dłoni. Podziemne miasto, perski ogród fin.

Po przylocie poznacie kierowcę, który będzie nam towarzyszył podczas całej podróży. W busie poczęstujemy Was pysznym irańskim czajem z szafranem i tradycyjnymi przekąskami, abyście już od samego początku, dosłownie – chłonęli ducha tego wspaniałego kraju. Prosto z lotniska jedziemy do pierwszego tradycyjnego hotelu w Kashan, gdzie będą na Was czekały kolejne filiżanki czaju i wczesne śniadanie. Czas na odpoczynek aż do południa. Budzimy się i zaczynamy zwiedzanie miasta od posiadłości Borujerdi i Tabatabei – dwóch pereł architektury z okresu panowania dynastii Qajar, wewnątrz których przeniesiecie się w czasie i poczujecie jak członkowie najzamożniejszych rodzin Kashanu. Następnie czeka nas wizyta w XVI wiecznym Hammamie Sułtana Amir Ahmada – misternie zdobionej i zdecydowanie najpiękniejszej publicznej łaźni w Iranie, rozpościerającej się na powierzchni aż 1000 metrów kwadratowych! Stamtąd udamy się do idealnie symetrycznego meczetu Wielkiego Pana będącego jednocześnie jednym z najpiękniejszych wzniesionych na przełomie XVIII i XIX w. Na koniec dnia zostawiamy bazar – centrum handlu od prawie 800 lat, na który składają się karawanseraj i łaźnia. W malowniczym zaułku pod wspaniale zdobionymi XIX-wiecznymi sklepieniami, wypijemy czaj ze sprzedawcami dywanów. Kolejny dzień rozpoczniemy od zejścia do podziemnego miasta z labiryntem korytarzy i pułapek, liczącym sobie 1500 lat i będącym arcydziełem architektury oraz ludzkiej pomysłowości. Następnie zrelaksujemy się w perskim ogrodzie Fin leżącym u stóp gór, z których bije źródło ciepłej wody zasilające serię turkusowych basenów i potoków. Wyjazd w kierunku Varzaneh.

4 Varzeneh

Nocleg w historycznym karawanseraju jedwabnego szlaku, pustynia, słone jezioro, równina solna, gołębie wieże, białe czadory

Wieczorny przyjazd i zakwaterowanie. Dzisiaj zmierzycie się z Waszymi wyobrażeniami o Iranie: nocleg w najpiękniejszym karawanseraju Jedwabnego Szlaku, w którym kto wie… przed wiekami może sam Marco Polo złożył głowę na poduszce? Wioska położona na terenach, które były zamieszkane od co najmniej 5000 lat. Pustynia z najwyższymi wydmami w kraju, słone jezioro i równina solna w rezerwacie, w którym można spotkać flamingi. Gołębie wieże. Do tego kulturowo odmienna społeczność, w której kobiety noszą białe czadory. Wyjazd po obiedzie w kierunku Yazd.

5-6 Yazd

Wieże wiatrowe, turkusowe minarety, muzeum wody, fajka gheliun i spacer po dachach starego miasta o zachodzie słońca. Rytuały zaratusztrian i ich świątynia, wieże milczenia

Witamy w jednym z naszych ulubionych i jednocześnie jednym z najstarszych nieprzerwanie zamieszkiwanych miast świata! Zbudowanym na pustyni, a jednak oferującym przyjemne temperatury wewnątrz tradycyjnych domów, dzięki wymyślonemu przed tysiącami lat systemowi klimatyzacyjnemu – łapaczom wiatru. Tutaj zobaczymy najwyższy z nich dominujący nad pięknym pawilonem w otoczeniu perskiego ogrodu Dowlat Abad. Odwiedzimy także meczet z najwyższymi minaretami w kraju oraz muzeum wody gdzie dowiecie się co robi na samym środku pustyni. Rozległy labirynt uliczek, których układ nie zmienił się przez ostatni tysiąc lat, zapewni Wam godziny błądzenia i odkrywania skarbów czających się w zaułkach. Na koniec dnia kiedy zachodzące słońce rozpali niebo gorącymi kolorami, zabierzemy Was na spacer po dachach tego prawdziwie antycznego miasta. Tutaj poczujecie prawdziwy orient: w każdym calu, każdym zmysłem. To o nim będziecie rozmyślać jeszcze długo po powrocie do domu. Kolację zjemy w starej barwiarni gdzie będziemy mieć możliwość zapalenia fajki gheliun. Kolejnego dnia zmierzymy się z owianą tajemnicami religią starożytnej Persji i jej przedziwnymi rytuałami. Odwiedzimy Świątynię Zaratusztrian i zobaczymy wiecznie płonący Święty Ogień, a następnie zbadamy Wieże Milczenia, gdzie złożone po śmierci ciała rozdziobywane były przez sępy.

7-8 Wśród gór i pustyń

Pustynne wioski, kąpiel w hammamie, oaza i kanion

To tutaj, wasze senne marzenia o oriencie znajdą swoje perfekcyjne ucieleśnienie. Witamy w absolutnie najbardziej bajecznej wiosce Iranu, wyjętej prosto z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy. Położona na środku pustyni gdzie jedynym zajęciem jest wypasanie owiec i zbieranie daktyli, gdzie czas relaksu to ten spędzony w tradycyjnym hammamie, gdzie sen przychodzi wraz z zachodem słońca. Tutaj każda nocna wycieczka uliczkami, odbywa się z latarnią olejową w ręce, rozkołysanym płomieniem oświetlając kolejne zaułki i domy zbudowane z gliny i słomy. To tutaj będziecie mieli szansę doświadczyć świata, który już dawno nie istnieje. Następnie przez gaje figowe i pola ryżowe z górującymi nad nimi palmami daktylowymi, otoczone jaskiniami wykutymi przez ludzi tysiąclecia wcześniej, zabierzemy was na oazę. Do naturalnego basenu wypełnionego krystalicznie czystą, turkusową wodą wypływającą z górskich źródeł. Kolejnego dnia poprowadzimy was pięknym kanionem w górę rzeki, gdzie gorące łączy się z zimnym. Gorące źródło tryska ze skał jaskini tworząc wewnątrz naturalną saunę. Zimne błyskawicznie chłodzi zaraz obok. Kilkaset metrów dalej zobaczycie prawie 700 letnią, dwudziestometrową tamę. Ale nie tylko cyfry robią wrażenie, miejsce wygląda jak plan zdjęciowy do Władcy Pierścieni.

9 Kerman

Karawanseraj w bazarze, lodownia, miasto gigantów

Region słynący z pistacji, perskich dywanów i pysznych granatów. To tutaj na dobre zaczyna się wchód, a kończy zachód Iranu. To już prawie Pakistan, a ten przecież jeszcze nie tak dawno był częścią Indii. Więc jest zdecydowanie inaczej. Na bazarze znajdziecie inne towary, w ustach poczujecie inne smaki, a na ulicach zobaczycie inne stroje. Jednak to nie tylko dlatego warto odwiedzić Kerman. Cała okolica jest dosłownie usiana zabytkami i cudami natury. Będąc w starej części miasta nie możemy przegapić kompleksu Ganjali Khan, na który składają się jedne z najokazalszych i najpiękniejszych zabytków Iranu m.in. plac oraz karawanseraj. Wszystko wkomponowane w bazar Vakil. Zobaczycie także dom lodu czyli yakhchal, a następnie skosztujecie najsmaczniejszych ciasteczek z daktylami – kolompeh. Następnie odbędziemy wyprawę do najgorętszego miejsca na ziemi, znajdującego się na środku pustyni – „miasta gigantów” przez tysiące lat rzeźbionego wiatrem.

10 Meymand

Domy wykute w skałach i noc w grotach mieszkalnych

Wyobraźcie sobie miejsce, którego historia rozpoczyna się 12 000 lat temu. Teraz otwórzcie oczy i obudźcie się w świecie, który nie wiele się od niego różni. Wykuta w skałach wioska gdzie czas stanął w miejscu. Jej mieszkańcy prowadzą półkoczowniczy styl życia, którego rytm podyktowany jest zmieniającymi się porami roku. Większą jego część spędzają poza wioską, przemieszczając się w poszukiwaniu pastwisk. Na zimę schodzą do swoich jaskiń i tak jak ich przodkowie żyjący tysiące lat wcześniej, obywają się bez dzisiejszych udogodnień i zdobyczy techniki. To tutaj spędzicie noc jak spędzano każdą z nich przed mileniami. W wiosce kwaterujemy się w jedynych w swoim rodzaju domach mieszczących się w grotach skalnych. Zostaniecie ugoszczeni pysznym lokalnym posiłkiem i złożycie głowy do snów w miejscu, którego nigdy nie zapomnicie.

11-12 Wyspa Qeshm

Home stay w tradycyjnym domu Bandari, kobiety w maskach, zadziwiające formacje skalne, wyprawa do lasu namorzynowego, kanion, jaskinie solne wielbłądy

Przyjazd nocą, zakwaterowanie i kolacja. Home stay w tradycyjnym domu Bandari, na wyspie, której mieszkanki noszą maski. Rano wypłyniemy łodziami na wyprawę do największego lasu namorzynowego bliskiego wschodu z bogactwem ptasiego świata. Spotkamy stada wielbłądów, przejdziemy spektakularnym kanionem Chahkooh i korytarzami olbrzymiego systemu solnych jaskiń. Znów zaokrętujemy się na łodzi i złożymy wizytę przyjaznym delfinom z Zatoki Perskiej*. Nocą czeka nas ponowny rejs do lasu namorzynowego. Tam przy świetle księżyca zaznamy magicznej kąpieli.
* atrakcja niegwarantowana

13-14 Shiraz & Persepolis

Kolorowy meczet, bazar, najpiękniejszy perski ogród, mauzoleum Hafeza i tradycyjny wypiek chleba, meczet króla światła, Persepolis

Przyjazd późnym wieczorem, zakwaterowanie i kolacja.
Nasza wizyta w Shiraz zacznie się od zwiedzenia Kolorowego Meczetu – Nasir-al-Mulk, który najbardziej zjawiskowo wygląda z rana, kiedy promienie nisko zawieszonego nad horyzontem słońca, rozpraszają się w kolorowych witrażach tworząc magiczną feerię barw wewnątrz. Pobudzeni kolorami rzucimy się w objęcia pobliskiego Vakil Bazaar, który zszokuje Wasze pozostałe zmysły – smaku i zapachu. Odpoczniecie w jednej z niezliczonych czaj khune (domu herbaty), odwiedzicie ukryte dziedzińce i stary karawanseraj wbudowany w tkankę bazaru. Zrelaksujemy się w najpiękniejszym z niezliczonych perskich ogrodów i zjemy najlepsze lody w całym Iranie. Złożymy hołd uwielbianemu przez wszystkich Irańczyków poecie – Hafezowi, w poświęconym mu mauzoleum otoczonym drzewami cytrusowymi. Poprowadzimy Was uliczkami starego Shirazu, o którego istnieniu część mieszkańców nawet nie zdaje sobie sprawy – tam spróbujemy wypiekanego tradycyjną metodą chleba Sangak. A na koniec zabierzemy do swoistego gabinetu luster – mauzoleum Króla Światła, w którym każdy skrawek powierzchni wyłożony jest malutkimi szkiełkami mieniącymi się wszystkimi kolorami tęczy. A to wszystko to dopiero początek, bo czeka nas przecież Persepolis, gdzie rozkwitała perska kultura i cywilizacja. Absolutne “must see”. Przejazd drugiego dnia do Esfahanu

15-16 Esfahan

Plac Naqshe Jahan, meczety szejka i piątkowy, pałac czterdziestu kolumn, katedra w dzielnicy ormiańskiej, historyczne mosty, pracownie mistrzów

Wieczorny przyjazd i zakwaterowanie w hotelu. Lord Robert Byron napisał kiedyś: “Esfahan jest jednym z tych rzadkich miejsc jak Ateny czy Rzym, które są wspólnym pokrzepieniem dla ludzkości”. Inne, o wiele starsze powiedzenie głosi: “Esfahan wart jest połowy Świata”. Jeszcze inni mówią o Florencji wschodu. Porównań i wielkich słów można szukać bez końca. My uważamy, że Esfahan jest jedyny w swoim rodzaju. Plac Naqsh-e Jahan leżący w samym sercu miasta, jest jednym z największych i najpiękniejszych w swoim rodzaju. W całości wzniesiony w jednym stylu architektonicznym w ciągu zaledwie 5 lat, a mierzącym 560 m x 160 m! Wspaniały Meczet Szejka Lotfollah’a oraz wielki Meczet Piątkowy, to kolejne perły perskiej architektury, które skupiają artystyczne osiągnięcia ostatnich 1200 lat. Ponadto pałac Czterdziestu Kolumn, dzielnica armeńska z piękną katedrą, spacer nad rzeką Zayande po jednym z historycznych mostów Esfahanu oraz Wielki Bazaar, gdzie przyjrzymy się pracy mistrzów tworzących Ghalamkari i niesłychanie czasochłonne perskie miniatury. Wyjazd na lotnisko późnym wieczorem drugiego dnia.

17 Teheran

Przyjazd na lotnisko IKA pod Teheranem i wylot do Polski.

Termin/y:

06.03.2020 - 22.03.2020

06.11.2020 - 22.11.2020

Cena:

MARZEC: 820 PLN + 2690 € płatne na miejscu
LISTOPAD: 1250 PLN + 2450 € płatne na miejscu


Cena obejmuje:
 • opieka polsko, angielsko i persko-języcznych przewodników Ghazal Foroughi i Bartosza Kapica z ramienia Adventure Club
 • przelot Qeshm – Shiraz
 • transfery klimatyzowanym busem typu VIP, przeprawy promem, wycieczki łodziami, samochody 4×4
 • 16 pobytów w najlepszych hotelach:
  – 10 noclegów w najpiękniejszych historycznych posiadłościach zamienionych w “boutique” hotele
  – 1 nocleg w karawanseraju
  – 2 noclegi w historycznym domu w wiosce na pustyni
  – 2 noclegi typu home stay
  – 1 nocleg w wyjątkowym lodge’u wykutym w skałach
 • 2 posiłki dziennie – śniadanie i obiad/kolacja
 • bilety wstępu i obsługa lokalnych przewodników tematycznych
 • kompletne ubezpieczenia (KL, NNW)
Cena nie obejmuje:
 • przelotu Warszawa – Teheran – Warszawa (około 2000 PLN)
 • kosztów uzyskania wizy
 • posiłków poza wyżej wymienionymi i napoi
 • osobistych wydatków
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.